Novice

V dolini Soče bi namesto picerije lahko imeli frikarijo

Dolina Soče je znana po prekrasnih kotičkih in čudovitih razgledih, po soški postrvi in soški fronti, po gastronomiji in eni najbolj znanih gostiln pri nas
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

17.11.2021 13:31
Dopolnjeno: 17.11.2021 13:51
Čas branja: 5 min
V dolini Soče bi namesto picerije lahko imeli frikarijo
Frika je ena najbolj znanih jedi iz doline Soče. Pripravimo jo iz jajc, krompirja in sira. Foto: Mercator

Novembra nas Mercator odpelje v dolino Soče, da spoznamo njene gastronomske značilnosti, med katere sodijo soška postrv, sir Tolminc, bovški sir in kobariški štruklji. Tu najdemo tudi Hišo Franko z najboljšo svetovno kuharsko mojstrico Ano Roš. V Kobaridu lahko obiščemo tudi muzej planinskega planšarstva in sirarstva, zgodaj jeseni pa še festival okusov in umetnosti Jestival.

»Imamo picerije, nimamo pa frikarije. Gostilne, ki bi ponujala friko na sto in en način. Ta jed je že stoletja doma v naših krajih. Ko so na planini pripravljali drva za zimo, so na kamnu zakurili ogenj in stopili sir. To je bila skromna različica frike, pozneje so ji dodali še krompir in jajca. Možnosti je nešteto, sezonska zelišča dajo friki svoj pečat, z malo domišljije lahko pripraviš tudi vegansko friko. Pogrešam tak lokal v naši dolini in upam, da ga bo kdo odprl,« pravi Anka Lipušček Miklavič, direktorica Mlekarne Planika, ki tudi sama rada pripravi friko na planini, kjer najraje preživlja dopust.

V friki kraljuje sir iz Posočja

Recept za friko iz lokalnih sestavin sta pripravila tudi Tjaša in Blaž, ustvarjalca kuharskega bloga Midva kuhava. V tej sirni omleti kraljuje odličen lokalni sir, družno mu lahko dela kup drugih sestavin, najbolj razširjena različica pa je s krompirjem in jajci.

Druga značilna jed za dolino Soče, za katero sta Tjaša in Blaž malce priredila recept, so čompe s skuto. Ta preprosta jed izhaja z Bovškega, na tem koncu krompirju pravijo čompe. Obogatijo ga z nadevom iz skute in da je jed lahko samostojna, sta ji Tjaša in Blaž dodala še koščke pancete in sir iz doline Soče.

Poznate bulje in poštokljo?

Tjaša in Blaž priporočata tudi bulje s praženo repo. Gre za kuhane cmoke iz koruzne moke, ki so značilni za širše območje Kobarida. Največkrat jih postrežejo s kislo repo ali zeljem ter ob bok klobasam. Med prazniki je bila ta jed obvezno na mizi.

Naj vas opozorimo še na poštokljo. Za tem imenom se skriva še ena krepka jed. Je pireju podobna priloga iz krompirja in svežega zelja ali druge zelenjave. Svoje ime je dobila zaradi postopka priprave, saj kuhano zelenjavo pretlačimo oziroma »poštokamo«.

V vseh receptih sta Tjaša in Blaž uporabila sestavine iz linije Radi imamo domače, ki jih lahko kupite v Mercatorjevih trgovinah in njihovi spletni trgovini. Linija Radi imamo domače obsega že več kot 1.400 živil 160 lokalnih ponudnikov s podeželja, med njimi so tudi mlekarna, mesarija in kmečka sirarna, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.

Mercator je največji kupec Mlekarne Planika

Na Mercatorjevih policah so tudi izdelki Mlekarne Planika iz Kobarida. »Mercator je naš največji kupec, mi pa smo eden njegovih največjih lokalnih dobaviteljev. Mercator ponuja vse naše izdelke, najbolje prodajani pa so sveže mleko, sir Tolminc in maslo,« pravi šefinja mlekarne Anka Lipušček Miklavič. Nekaj njihovih izdelkov nastopa tudi pod trgovsko znamko Radi imamo domače, na primer planinski sir, sir Tolminc z zaščiteno označbo porekla, kefir in ekološki jogurt.

Mlekarna Planika odkupuje mleko od Kmetijske zadruge Tolmin, ta pa z večinoma hribovskih kmetij v Posočju. »Letos bomo odkupili in predelali tri odstotke več mleka kot lani. Tudi prirejo ekološkega mleka na svojem posestvu Bogata v Bovcu smo povečali, malo zaradi večje črede krav, malo pa tudi z ovratnicami, prek katerih spremljamo počutje in mlečnost krav. Tistim, ki dajo več mleka, damo tudi več krme in tako dobimo več mleka,« dodaja Anka Lipušček Miklavič. Z letošnjim poslovanjem so zadovoljni in napovedujejo, da bodo v kratkem presenetili z novim izdelkom.

Največ povpraševanja je po panceti in suhi klobasi Mesarije Kragelj

»V Mercatorju prodajo največ pancete in suhih klobas, pod njihovo znamko Radi imamo domače ponujamo mesnine iz slovenskega mesa,« pravi Jožica Kragelj, direktorica Mesarije Kragelj iz vasi Sela pri Volčah. Od leta 1995, ko so mesarijo ustanovili, so predelavo mesa povečali in se preselili v nove prostore. Vsa ta leta predelujejo meso po tradicionalnih receptih, značilnih za Posočje. Med njihovimi aduti najdemo suho domačo klobaso in salame z belo plesnijo, značilno za Primorsko.

»Vse mesnine prodamo brez posebnega truda in promocije. Ponudbo in obseg proizvodnje bi povečali, a ne dobimo delavcev, zato ostajamo pri količinah, ki jih zagotovimo s šestimi zaposlenimi,« še pravi Jožica Kragelj.

Sirarstvo Kramar je najbolj znano po sirih in jogurtih

Na Mercatorjevih policah najdemo tudi sire, jogurte, skuto in sirotko Sirarstva Kramar iz Zatolmina. Ta družinska kmetija, ki prisega na sonaravno kmetovanje, je najbolj znana po sirih in jogurtih. Plemenske telice poleti pasejo na planinah, doma v hlevu, prilagojenem za prosto rejo, pa imajo 58 krav molznic sivorjave pasme, ki jih krmijo s senom in svežo travo, ne pa s silažo.

»Vse mleko predelamo na kmetiji, največ v sire. Mlečne izdelke prodajamo na tržnici, v zadružnih in drugih trgovinah v Posočju in na Primorskem,« pravi David Klinkon iz Sirarstva Kramar, ki je skupaj z ženo na kmetiji tudi zaposlen.

*Vsebino je omogočil Mercator.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon

Podjetje Run Tiger je bilo med tistimi, ki so jim hekerji januarja blokirali profil na Amazonu, prodajo so preselili na druge spletne trgovine in lovijo cilj o petkratni rasti prodaje.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.