Slovenija

Slovenija brez plinohramov in z 90-odstotno odvisnostjo od ruskega plina

Ljubljana, 07. 07. 2022 18.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Mirko Vorkapić, Karmen Lugarič, STA
Komentarji
563

Gospodarska zbornica Slovenije je na srečanju z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom poudarila, da je slovensko gospodarstvo kar 90 odstotkov odvisno od ruskega plina. Ministrstvo so pozvali, naj v Bruselj sporoči, da je Slovenija na evropski ravni zelo specifična, ko govorimo o odvisnosti od plina. Kumer se zaveda, da dodatne težave predstavlja tudi dejstvo, da v Sloveniji nimamo plinohramov. Obe strani sta se strinjali, da je treba oblikovati nabor ukrepov, s katerimi bodo pomagali gospodarstvu.

Minister Bojan Kumer je izpostavil, da Slovenija še nikoli doslej ni bila v taki poziciji kot sedaj, ko se gospodarstvo sooča z globalnimi izzivi. "Smo na precepu, dohitevajo nas grehi iz preteklosti, ko je primanjkovalo tudi strateškega razmišljanja," je opozoril.

Vodstvu zbornice je zagotovil, da se bo zavzel za vzpostavitev vzornega sodelovanja. "Vodilo je, da se povežemo in sodelujemo z roko v roki in skupaj oblikujemo ukrepe, ki bodo vsem v dobro," je dejal Kumer. Kot je povedal, se problematike, povezane z visokimi stroški energentov, zaveda, kakor tudi dejstva, da v Sloveniji nimamo plinohramov. Posledično bi se po mnenju ministra podjetja morala v večji meri usmeriti v sončno energijo in druge alternativne vire energije. "To se splača, se hitro povrne in dolgoročno prispeva k reševanju energetske odvisnosti," je prepričan. Septembra naj bi bil odprt še en razpis za te namene. 

Slovenija skladišča najema v Avstriji in na Hrvaškem.
Slovenija skladišča najema v Avstriji in na Hrvaškem. FOTO: Shutterstock

Za tesnejše sodelovanje se je zavzel tudi predsednik zbornice Tibor Šimonka. Slovenija je po njegovih besedah močna industrijska država, pri čemer velik del odpade na energetsko intenzivna podjetja.

Opozoril je na veliko odvisnost gospodarstva od zemeljskega plina, pri čemer gre v 90 odstotkih za ruski plin. Ministru je izrazil zaskrbljenost nad morebitno prekinitvijo dobave plina in izrazil željo, da ministrstvo v svoji komunikaciji na evropski ravni opozori na specifičnosti Slovenije glede te odvisnosti. 

"Govorimo o proizvodnji aluminija, jekla, papirnice,  steklarne, cementarne, kemične industrije ... to so vse industrije, ki so izredno pomembne za slovensko gospodarstvo." Tu so tudi vse dejavnosti, ki uporabljajo jeklo, aluminij, steklo, pa gradbeništvo, tudi avtomobilska industrija. "Od plina so odvisna tudi manjša podjetja, kot npr. izdelovalec oken v Postojni, ki dele oken suši v peči na plin, ali pa druga podjetja, ki se ogrevajo na plin ali imajo samo en del proizvodnje vezan na plin. 

Kot je pojasnil, se je gospodarska rast sicer povečala, a je slika varljiva in ne zrcali resnosti razmer. Ta rast gre namreč delno "na račun tega, da so nekatere druge ekonomije bolj klecnile in je bilo izvedeno precej zakupa energentov po ugodnejših pogojih," je opozoril. Šimonka je obenem poudaril, da gospodarstvo pri električni energiji pričakuje kapico ter da za zeleni prehod potrebuje pomoč vlade. Opozoril je še, da je v načrtu za okrevanje in odpornost delež sredstev, namenjen neposredno gospodarstvu, bistveno premajhen.

Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je ministru ponudil podporo zbornice pri kriznem ukrepanju glede visokih cen energentov. Prav tako je poudaril, da zeleni prehod predstavlja pomemben del aktivnosti zbornice. "Govorimo o podpori drugemu bloku Nek, sončnim elektrarnam in krepitvi našega distribucijskega sistema. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da to zastavimo kot prioriteto države. Pričakujemo, da bomo v to šli skupaj," je povedal.

Izvršna direktorica GZS za industrijsko politiko Vesna Nahtigal je glede cen energentov ponovno pozvala k takojšnjemu sprejetju ukrepov za gospodarstvo. Pri tem se zavzema za širši nabor ukrepov, ki bodo podjetjem, predvsem v industriji, dejansko olajšala poslovanje. Poleg tega je izpostavila pomanjkanje vodikove strategije in izrazila željo, da bi bila GZS vključena v pripravo vseh strateških dokumentov že od vsega začetka.

Državna sekretarka na infrastrukturnem ministrstvu Tina Seršen je pojasnila, da so načelne usmeritve glede vodikovih tehnologij dane že v nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu, so še navedli v GZS.

Plinovod
Plinovod FOTO: Shutterstock

Kaj bi se zgodilo, če plina jeseni ne bi bilo?

"Če pride do ustavitve dobave plina, bodo verjetno nekateri segmenti in nekatera podjetja prisiljeni ustaviti proizvodnjo. To je gotovo. Tega se bojim in upam, da do tega ne pride," je povedal Šimonka. Predsednica Združenja materialov in nekovin Vesna Nahtigal pa je povedala, da to lahko pomeni tudi odpuščanja. 

Geoplin, največji dobavitelj plina slovenski industriji, danes odgovarja, da v tem trenutku nimajo uradne informacije ruskega dobavitelja, da bi lahko prišlo do popolne zaustavitve zemeljskega plina, da pa se situacija v teh splošno negotovih razmerah lahko spremeni na dnevni ravni. Vsekakor bi popolna zaustavitev dobav iz Ruske federacije v Evropo pomenila težavo tako za Slovenijo kot tudi za ostale članice EU, predvsem ko govorimo o industrijskih kupcih in posledično evropskem gospodarstvu.  

Geoplin se sicer še naprej sooča z zmanjšano dobavo ruskega plina. "V zvezi z dobavo plina iz naslova pogodbe z Gazpromom lahko povemo, da dobave plina ne dosegajo nominiranih količin," so navedli. Ob tem sicer poudarjajo, da njihovi odjemalci tega ne občutijo, saj omenjena količinska odstopanja uravnavajo z alternativnimi nakupi. Po neuradnih navedbah spletnih Financ iz sredine junija naj bi v Slovenijo prišlo do četrtino manj plina, kot bi ga moralo. 

Von der Laynova je napovedala, da bo komisija sredi tega meseca predstavila načrt ukrepanja EU za primer tovrstnih izrednih razmer. 

Medtem se skladišča polnijo. Skupna zaloga utekočinjenega plina se je zvišala za 75 odstotkov. V primeru popolne ustavitve dobav iz Rusije bo plin, ki bo na razpolago, stekal tja, kjer ga bodo najnujneje potrebovali. Medtem pa nemški poslanci že odločajo o predlogu vlade za pomoč trgovcem z zemeljskim plinom.

Geoplin zainteresiran za proste kapacitete na plinskem terminalu pri italijanskem Rovigu

V družbi Geoplin so potrdili, da nameravajo sodelovati na razpisu za proste kapacitete LNG-terminala pri mestu Rovigo v bližini Benetk. Obenem nameravajo sodelovati na razpisu za zakup zmogljivosti, ko bodo na voljo, na hrvaškem LNG-terminalu na Krku. Proučujejo tudi druge možne vire dobav plina, so pojasnili.

"V zvezi z LNG-terminalom Adriatic (Rovigo) lahko povemo, da ima upravljavec terminala v tem trenutku odprt razpis za proste kapacitete. Potrdimo lahko, da je družba Geoplin izkazala interes za sodelovanje na razpisu, ki ga je upravljavec terminala tudi sprejel," so zapisali na Geoplinu. Obenem so potrdili, da so izkazali interes za nakup zmogljivosti, ko bodo na voljo v prihodnjih obdobjih, tudi na hrvaškem LNG-terminalu na Krku.

Hrvaški premier Andrej Plenković in zunanji minister Goran Grlić Radman sta v zadnjem času pojasnila, da se je hrvaška vlada v luči ruske agresije na Ukrajino odločila razširiti zmogljivosti omenjenega terminala, in sicer z 2,6 na 2,9 milijarde kubičnih metrov, čez tri leta pa na 6,1 milijarde kubičnih metrov. Geoplin se je pred meseci sicer neuspešno potegoval za pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti za dobavo plina na terminalu Krk na Hrvaškem.

Proučujejo pa tudi druge možne vire dobav plina, tako pri proizvajalcih kot pri posrednikih. Vendar podrobnosti ne morejo razkriti, ker gre pri pridobivanju novih nabavnih virov zemeljskega plina za pogovore, ki so vezani na bilateralno sodelovanje med družbo in potencialnimi dobavitelji, so pojasnili.

Kot so zatrdili, svojim odjemalcem ves čas skladno s pogodbenimi določili zagotavljajo nemoteno oskrbo z zemeljskim plinom in za to bodo skrbeli tudi v prihodnje. "Imamo diverzificiran nabavni portfelj, glede na situacijo pa seveda iščemo še dodatne nabavne vire zemeljskega plina, pri čemer pogovori potekajo z različnimi potencialnimi partnerji. Pri vseh potencialnih dobavah plina si prizadevamo pridobiti zanesljiv in cenovno konkurenčen vir," so navedli.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (563)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
13. 02. 2024 09.05
In še to: o kakšnih plinohramih govorite? To so male cisterne za posamezno gospodinjstvo, ali črpalke za avtomobile na plin. Nobenih plinohramov ni, na nivoju države. Kar naprej poslušamo kolk so skladišča plina polna. Ja, črpalke za mestne avtobuse in avtomobile.
zdravkob
13. 02. 2024 08.55
A ti niti časopisov ne berejo. Ravnokar je šef Siemensa podal izjavo, da z vetrnicami ne nikamor ne pridejo, vodik je povsem izven razmišljanja najmanj za nalednjih 5 let, foto voltaika pa je še vedno bolj za male uporabnike. Net-metering gre ven, ker so si ga izmislili in ni uporabno, da bi omrežje uporabljali kot baterijo (ker to ni). Zeleni prehod tehnično ni možen, še huje, finančno ni možen.
Corvette
25. 08. 2022 12.09
+1
Razen praznih obljub nimamo nič.
HujUkropiji
15. 07. 2022 21.44
+1
Slama Ukrajini!
IS58
10. 07. 2022 21.11
+2
Če ne bo plina odletim v Australijo, tam bo takrat poletje. Letalska karta je cenejša kot olje ali plin.
TV-MindControl
08. 07. 2022 13.59
+3
Svoboda ukrajini pa te fore
JApajaDAja
08. 07. 2022 13.47
-2
taubi, sončna kraj, bo rešilo vse-energijo, kakršnokoli, to obvladuje :-)
stojcevic
08. 07. 2022 08.52
+3
k ne bo NATO klan pomagu?
murinar
08. 07. 2022 08.32
+3
Tu se vidi Orbanova "skrb za Madžarsko "
galop
08. 07. 2022 08.30
+2
Naj že zapre plin da bo evropa končno dojela da amerika ne more izvajati diktata povsod,še posebej ne pred ruskimi vrati
Darko32
08. 07. 2022 13.08
+0
galopPravino, da se enkrat naredi red in ne dovoli več temu RUSU, da bo izsiljeval nas z plinom, če mu to ne uspe pa z nafto itd.. Nauk te zgodbe je, da ni dobro biti odvisen od drugih na določenih področjih. Sedaj je enkratna priložnost, da se naredi novi red in tukaj določijo pogoje na novo. V SLoveniji pa SRBSKA mafija z JANKOVIČEM na čelu gradi plinske bloke in namesto bi študirali kako bomo naredili zalogovnike za plin, nafto in druge energente.
Tone1234
08. 07. 2022 08.29
+5
Najbolj pomembno je, da so nam Jashari & Co zrihtali , da smo na seznamu rusiji sovražnih držav! Sedaj se je treba odločiti ali bomo pocrkali ali pa Jasharija & Co izročili rusiji?
natmat
08. 07. 2022 08.25
+6
To je demokracija EU ljudske stranke ki nas je s svojo nesposobnostjo pahnila v hudo krizo in bedo!!!Tudi pri nas je uspelo tej vladi v dobrih dveh letih s svojimi nespametnimi in zavejujočih lažeh in sprenevedanjem narediti to!!
BellaCiao
08. 07. 2022 08.22
+1
Slediti SVOJIM interesom in ne interesom ZDA in Fonderlajnove babe! Obnoviti dobre odnose z Rusijo in nam zagotoviti trajnostno oskrbo s plinom in nafto! NE RABIMO PLAČEVATI davka za vojno, ki ni naša!
ap100
08. 07. 2022 08.20
-1
a gen i ne prodaja tudi plina ?- a tukaj ni imel nobene strategije ?
Skadi
08. 07. 2022 08.13
+2
Janezov obisk Zelenega v Kijevu se nam bo dobro obrestoval, ko bomo brez plina.
nono1234
08. 07. 2022 08.13
+3
če sediš na veji, še zlasti če sediš tam nekje visoko in držiš žago v roki, je najbolje, da jo sploh ne uporabiš, če pa že, potem pazi na kateri strani boš žagal. Naša bivša vlada je ni gledala na kateri strani žaga, slepo in zvesto je podpirala vse te neumne sankcije proti nam samim. Verjeli so, da jih bodo zaradi ubogljivosti oskrbovali veliki akterji, pozabili pa so, da v krizi vsak rešuje svojo 3it. Uršula, ki je pa bila tako zelo zvesta ameriškim interesom in odločna pri uvajanju sankcij, takih kot jih ni uvedla niti Amerika, je pa sedaj kot tiskovni predstavnik evropske komisije in zgolj poroča kaj nas čaka. Zelo jasnovidno, ni kaj. Upam sem, da bo nova vlada ubrala drugačno pot, pot razuma, pa se bojim, da temu ni tako.
Rožice so zacvetele
08. 07. 2022 08.13
+2
No, potrebno bo začeti uporabljati pamet, preprosti ljudje smo že ugotovili, da so sankcije proti Rusiji v bistvu sankcije proti nam samim.Američani so nas na lep način prepričali, da je tako pravilno, pa četudi nas vrag pocitra. No, ljudje na vodilnih položajih pa bodo sedaj, vsaj upam, začeli uporabljati tudi svoje možgane in končno rekli NE SANKCIJAM proti nam samim. Človek ne more verjeti, da je človeštvo tako neumno, da načrtno deluje proti sebi in si škoduje.
Bolfenk2
08. 07. 2022 08.10
+4
Politiki morate imeti jajca in v EU pred vsemi povedati da ukinjate sankcije na plin in nafto enako kot Orban. EU bo malo brundala, mi pa bomo imeli spet bencin za 1.2 evra in pozimi topla stanovanja. Kaj se nas tiče Ukraina?
devlon
08. 07. 2022 08.04
-4
Se bo pač kurilo na 17 stopinj. Več kot dovolj.
aist
08. 07. 2022 08.09
+2
Se vidi po komentarju da nimaš blage veze.
Mgfds
07. 07. 2022 21.59
-1
Obrambni minister Marjan Lmš mora vojski ukazati ,da vrti vetrnico 🎩