Novice

Za delo v pametni tovarni bodo do leta 2025 v BSH Hišnih aparatih Nazarje, tovarni leta 2020, usposobljeni vsi

Ob zaposlenih pa tudi vsi dobavitelji, saj so prav tako del sistema podjetja

Izbor urednice

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

03.08.2022 06:00
Čas branja: 5 min

V družbi BSH Hišni aparati Nazarje, tovarni leta 2020, za prenos znanja iz tehničnih služb v proizvodnjo skrbita dve ekspertni skupini, in sicer za industrijski inženiring in informacijsko tehnologijo. Poleg tega je v vsaki verigi vrednosti specialist, ki se ukvarja izključno s področjem digitalizacije oziroma vpeljavo rešitev s področja industrije 4.0.

Tako je v uvodnem predavanju na šestem izobraževalnem dogodku Dobre prakse pametnih tovarn povedal Klemen Arlič, vodja projekta Industrija 4.0 v družbi BSH Hišni aparati Nazarje, ki je skupaj z Almo Pučnik, odgovorno za področje izobraževanja in razvoj organizacijske kulture, osvetlil razvoj digitalnih veščin zaposlenih za uspešno preobrazbo v pametno tovarno. Dodajmo, da bo naslednji izobraževalni dogodek Dobre prakse pametnih tovarn 15. novembra.

Tovarna BSH v Nazarjah je popolnoma drugačna

Kot je v spletnem intervjuju Časnika Finance lani povedal Boštjan Gorjup, direktor, odgovoren za področje gospodarjenja, je tovarna BSH v Nazarjah popolnoma drugačna kot pred petimi leti. In pri tem omenil delovna mesta, opremljena z vsemi informacijami za učinkovito delo zaposlenih, neposredno povezana z informacijskim sistemom, umetno inteligenco, ki omogoča, da v proizvodnji testirajo pravilne stvari in tako znižujejo stroške kakovosti, omenil je še več robotov, avtomatsko vodena vozila AGV, popolnoma spremenjen prostor v proizvodnji, ki ga je narekovala dinamika uvajanja novih izdelkov in novih proizvodnih linij.

Dobro medgeneracijsko in medoddelčno sodelovanje

Okvir, ki omogoča sistematično izobraževanje in usposabljanje zaposlenih v BSH Hišnih aparatih Nazarje, je na drugem izobraževalnem dogodku Dobre prakse pametnih tovarn, sicer pa še šestem po vrsti, predstavila Alma Pučnik. Kot je povedala uvodoma, v podjetju dobro potekata medgeneracijsko sodelovanje in sodelovanje med različnimi oddelki oziroma sektorji v podjetju, ti temelji pa zagotavljajo, da se dobre prakse v podjetju zares zgodijo.

»Vsaka dobra zgodba se začne pri dobri strategiji. V našem podjetju vedno in vsakič izhajamo iz korporativne strategije, ki se potem prevaja na strategijo podjetja. S cilji, ki stojijo zadaj, strategijo uspešno uresničujemo, tako na ravni produktov, procesov kot tudi ljudi. Naš cilj pri dobrih praksah s področja usposabljanja zaposlenih je, da do leta 2025 za delo v pametni tovarni stoodstotno usposobimo vse ciljne skupine v podjetju.«

Ko je govor o usposobljenih zaposlenih, to niso le neposredno zaposleni v BSH Hišnih aparatih Nazarje, ampak tudi dobavitelji, ki so prav tako del sistema podjetja, zato je izjemno pomembno, da gredo v korak z njimi, je pojasnila.

Podlage za uspešno usposabljanje

Med podlagami oziroma temelji za uspešno usposabljanje zaposlenih je predavateljica poudarila matrike, v katerih so postavljene zahteve za vse profile zaposlenih o tem, katera znanja potrebujejo, da bodo lahko uspešno opravljali svoje delo ter prispevali k ciljem in strategiji podjetja, programe v ozadju, ki zaposlenim pomagajo, da pridejo do pravih kompetenc, kanale, prek katerih je zaposlenim potrebno znanje dostopno, ter kulturo učenja in kulturo deljenja znanja.

V podjetju imajo med drugim Akademijo BSH s svojimi moduli izobraževalnih treningov in izobraževalni center, kjer se izvaja prenos znanja. Poleg tega pa tudi skupino ekspertov, ki v podjetje prinašajo nova znanja in so gonilo izobraževanj. Ti svoje znanje na sedanje zaposlene, novozaposlene, pa tudi na študente in praktikante prenašajo prostovoljno. »Trenutno imamo približno 50 izobraževalnih modulov, ki jih izvajajo naši zaposleni. Nekaj jih poteka na daljavo, večinoma pa izobraževanja spet potekajo v živo,« je povedala Alma Pučnik.

V okviru učnih platform pripravljajo interna izobraževanja, tako lastna kot tista, ki jih dobijo od svoje mame, korporacije BSH.

Izobraževanje poteka tudi na delovnih mestih, kjer pride v ospredje mentorska vloga prej omenjenih ekspertov in vodij.

Kultura deljenja znanja in kultura učenja

Kot je poudarila Pučnikova, je poleg zunanjih ekspertov, ki izobraževanja izvajajo v podjetju, izjemno pomemben bazen kompetentnih zaposlenih, ki so pripravljeni deliti znanje.

Po eni strani gre za kulturo deljenja, ko znanja ne držiš zase, ampak ga deliš z zaposlenimi, s sodelavci. Na drugi strani pa je pomembna tudi kultura učenja. »Naši zaposleni se radi učijo in vedo, zakaj se učijo, zakaj je to pomembno. Vse skupaj na koncu pripomore tako k strokovni kot osebni rasti vsakega posameznika, tudi v luči gradnje njegove lastne kariere, njegovega lastnega kariernega razvoja v podjetju,« je poudarila.

Zaposleni se vsak dan srečujejo z novimi tehnologijami

Kot je poudaril Klemen Arlič, ki je v svojem delu predstavitve nanizal nekaj primerov, kako v tovarni leta 2020 poskušajo motivirati oziroma izobraziti zaposlene v proizvodnji, se ti vsak dan srečujejo z novimi tehnologijami.

Bodisi so to samovozeči transportni vozički, digitalna navodila za delo, ki jih imajo na delovnem mestu, pri delu uporabljajo pametne telefone ali pametne tablice za iskanje podatkov o določeni opremi, vsaka proizvodnja linija ima svoje PDC-sisteme za izvajanje proizvodnih nalogov, celotna mreža proizvodnje je podkrepljena z raznimi merilnimi sistemi, ki beležijo podatke, vsi podatki se zbirajo in na koncu analizirajo, pri tem pa tudi zaposleni v proizvodnji dobijo povratne informacije, na podlagi podatkov se v določenih primerih sprejemajo odločitve.

Agilen pristop pri prenosu znanja

Pri prenosu znanja imajo v podjetju agilen pristop z več različnimi metodami izobraževanja. Vse z namenom, da zaposlenim ponudimo zanje najboljši način izobraževanja, je poudaril Klemen Arlič.

Za prenos znanja iz tehničnih služb v proizvodnjo skrbita dve ekspertni skupini, in sicer za industrijski inženiring oziroma, po domače, tehnologijo in informacijsko tehnologijo (IT). Obe sta odgovorni za to, da skladno s kulturo podjetja svoje znanje prenašata proizvodnim delavcem. Denimo od začetnih faz nekega projekta, ko nova tehnologija pride v proizvodnjo, pa do trenutka, ko postane del rednega proizvodnega procesa.

Vsakič, ko pride v podjetje nov projekt, pripravijo ciljno izobraževanje za ciljne skupine – od vzdrževalcev, delavcev, specialnih operaterjev … Ponavadi ta izobraževanja pripravijo skupaj z implementatorjem opreme ali neposredno s tehnologijo, ki je projekt vpeljala. S tem dosežejo, da so tisti, ki se bodo ukvarjali z avtomatizacijo ali tehnologijo, dobro podkrepljeni z znanji in so pri uporabi naprave samozavestni.

Specialist za digitalizacijo v vsaki verigi vrednosti

»Za zelo koristno stvar, ki je dvignila raven kompetenc v proizvodnji, se je izkazala praksa, da imamo za vsako verigo vrednosti specialista, ki se ukvarja izključno s področjem digitalizacije oziroma vpeljavo rešitev s področja industrije 4.0. Ta specialist je odgovoren za to, da med proizvodnimi delavci in vzdrževalci širi to znanje, jim predlaga, katere rešitve naj uporabijo, in nakazuje smer, za kaj te rešitve lajšajo njihovo vsakdanje življenje oziroma delo,« je poudaril predavatelj.

Interaktivni zasloni na delovnih mestih

Med zaposlenimi so dobro sprejeti tudi interaktivni zasloni na delovnih mestih, ki ponujajo informacije o delovnih nalogih, o opremi oziroma napravah, ki jih morajo uporabljati pri vgradnji določenih sestavnih delov, navodila pa so v tekstovni, slikovni ali videoobliki ter podkrepljena z določenimi informacijami.

V podjetju imajo tudi videonadzor sistemov. Včasih so bili za vizualno kontrolo kakovosti aparatov pristojni ljudje, zdaj pa pri tem sodelujejo tehnologija in ljudje. In sicer robot poslika aparat in da delavcu informacijo, katere komponente so bile sestavljene v redu, katere pa ne, delavec pa na podlagi tega presodi, ali se je robot odločil prav ali ne. S takšno povratno zanko učimo napravo, pa tudi delavca, kako mora biti aparat sestavljen.

Pomembne so tudi mobilne naprave, ki delavcem olajšajo vsakodnevno delo. Na primer vzdrževalni nalogi za vzdrževalce, QR-kode na opremi, prek katere se dostopa do navodil in tehničnih podatkov, da so vzdrževalci in bolj specializirani posluževalci izobraženi, informacije, ki jih lahko uporabijo, pa so jim na voljo ves čas.

Kot je poudaril Klemen Arlič, vsakemu ne ustrezajo vse metode izobraževanja, zato zaposlenim poskušajo ponujati več različnih platform. Za to, da dobijo povratne informacije, kaj deluje in kaj ne, s čim so zaposleni v proizvodnji zadovoljni in s čim niso, ugotavljajo tudi z anketo o zadovoljstvu na delovnem mestu, ki se izvaja prek mobilnih naprav.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Tovarna
Dobre prakse
(fotoreportaža) Pod Pohorjem visoko produktivna tovarna sanitarnih in cevovodnih sistemov
Tovarna leta
na terenu
Dobre prakseSabina Petrov (fotoreportaža) Pod Pohorjem visoko produktivna tovarna sanitarnih in cevovodnih sistemov 3

Geberit proizvodnja letno izdela več milijonov izdelkov za sanitarne sisteme in fitingov, nova pridobitev podjetja je zvočni laboratorij

Tovarna
Novice
Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov
Tovarna leta
INTERVJU
NoviceMateja Bertoncelj Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov

S Slobodanom Antićem iz družbe Piramida 72 smo se pogovarjali o uvajanju poslovnih informacijskih sistemov MES v proizvodnjo in WMS v skladišče ter kakšne prednosti sta prinesla.

Tovarna
Dobre prakse
(fotoreportaža) Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese
Tovarna leta
iz prakse
Dobre prakseSabina Petrov (fotoreportaža) Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese

Tudi TPV Automotive, Riko Hiše, Elpro Križnič, Roletarstvo Medle, Metronik in Cisco Systems v Kočevju o digitalizaciji in dobrih praksah v proizvodnji

Tovarna
Dobre prakse
Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa
Tovarna leta
intervju
Dobre prakseSabina Petrov Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa 1

Približno štiri petine tovarn je na začetnih ravneh podatkovne zrelosti, ocenjujeta Gregor Jeromen in Nika Kalan iz podjetja Result

Tovarna
Novice
(intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje
Tovarna leta
pametna industrija
NoviceSabina Petrov (intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje 2

Digitalnemu dvojčku posla se posvečajte z enako skrbnostjo, kot skrbite za dogajanje v svojem realnem okolju, poudarja Joachim Hensch, glavni govornik na 1. konferenci Pametna industrija.

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke
Tovarna leta
Zakaj sodelovati
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

Tovarna
Dobre prakse
Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije
Tovarna leta
nasvet
Dobre prakseAna Ivančič Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije

Kako lahko znižate stroške porabe električne energije in kako se zaščitite pred vdori v vaše omrežje

Tovarna
Dobre prakse
Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij
Tovarna leta
pametna industrija
Dobre prakseSabina Petrov Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij

IT-ponudniki so za velika podjetja razvili širok nabor novih rešitev