Slovenija

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

Nova Goriva, 29. 07. 2022 17.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

V občinah Ajdovščina in Vipava, kjer za vodooskrbo skrbi Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina, so razmere ob spoštovanju varčevalnih ukrepov za zdaj večinoma še vzdržne. Vsi viri, vključno z največjim, pa so drastično upadli. Gre za največji upad v zadnjih 30 letih, zato imajo težavo z zagotavljanjem zadostnih količin vode predvsem v konicah. Že pred tedni so tako prepovedali vsako nenujno uporabo pitne vode, denimo za zalivanje in pranje avtomobilov, v jutranjih in večernih urah.

480 milimetrov manj padavin, ponekod presahnili izviri vode

Vodo so doslej morali enkrat prepeljati v vodohran Vrhpolje, najbolj kritično pa je območje Podkraja in Stare Pošte, ker so na tem delu vsi trije izviri praktično presahnili. V Podkraj so opravili že kakih 30 voženj po šest kubičnih metrov vode, na Staro Pošto pa več kot 35 takih voženj, vendar tja vodo vozijo skorajda vsako poletje. Na tem delu se gradi nov vodovod, ki bo v naslednjem letu povezal kraje Višnje, Podkraj in Belo na sistem iz Skuka.

Kanal ob Soči
Kanal ob Soči FOTO: Shutterstock

Izvir je presahnil tudi pri zaselku Skrilje, ki so ga zato začasno, preko črpalk, priključili na hubeljski vodovod. Na območju reke Vipave obenem opozarjajo na nedovoljeno črpanje vode za potrebe namakanja, ki vodotoke še dodatno siromaši, znižuje količino kisika v vodi ter pospešuje naraščanje temperature, ki lahko vodi do zrušitve ekosistemov.

Komunala Tolmin skrbi za vodooskrbo na 52 sistemih v občinah Tolmin, Kobarid in Bovec. Opozorili so, da na tem območju do julija v povprečju pade od 1100 do 1300 milimetrov padavin, letos pa jih je padlo 480 milimetrov. Zaradi tega so viri močno upadli, situacijo na vodovodnih sistemih pa redno spremljajo preko daljinskega nadzora in z rednimi obhodi.

Kljub temu na večjih vodovodnih sistemih (Zadlaščica, Kobarid in Bovec) ne pričakujejo pomanjkanja, saj so vodni viri stabilni tudi v sušnih obdobjih. Na ostalih vodovodnih sistemih, predvsem v Baški grapi, na Šentviški planoti, v Livškem, Breginjskem kotu ter na Drežniškem pa, v kolikor v krajšem času ne bo obilnejših padavin, pričakujejo velike probleme z oskrbo. Na teh območjih ni več rezervnih vodnih virov, obstoječi pa bodo dosegli rekordno nizke vrednosti.

Kje se pojavljajo težave?

Kakor so zapisali, v občini Bovec ni težav z vodooskrbo, v občini Kobarid pa je oskrba s pitno vodo motena v naseljih Trnovo, Jevšček, Livek, Ladra, Smast in Libušnje. V teh naseljih je zato do preklica prepovedana vsakršna nenujna uporaba vode. Voda se dovaža na vodovodni sistem Livek in Jevšček. Dodatno z vodo oskrbujejo podjetje Oplast, ki mu je presahnilo lastno zajetje.

V občini Tolmin je motena oskrba s pitno vodo v naseljih Sela pri Volčah, Sela nad Podmelcem, Logaršče in Ljubinj, kjer je prav tako do preklica prepovedana nenamenska uporaba vode iz omrežja. Voda se dovaža v Sela nad Podmelcem, Sela pri Volčah, Ljubinj in Logaršče. Dodatne (rezervne) vodne vire so vključili na vodovodnih sistemih Volče, Grahovo, Slap ob Idrijci in Šentviška Gora, kjer v prihodnjih tednih tudi najprej pričakujejo poslabšanje razmer.

V občini Cerkno v tem trenutku večinoma še nimajo težav s preskrbo z vodo, omejitve veljajo le na vodovodu Jesenica in Šebrelje. Na Jesenici je od 13. junija v veljavi ukrep varčevanja, ta teden pa so tja tudi odpeljali 15 kubičnih metrov vode iz drugega vira. V Šebreljah pa je ukrep varčevanja v veljavi od 22. julija.

Stanje je zaskrbljujoče tudi v občini Kanal, kjer se soočajo z manjšo izdatnostjo virov pitne vode, na udaru so vsi vodni viri, razen vodarne Močila, kamor vodo črpajo iz Soče. Prvič po 19 letih je zaznati upad vodostaja v zajetjih Kajža in Avšček, ki napajata naselja Avče, Bodrež, Kanal, Morsko in Gorenja vas.

V prejšnjem tednu so po vseh gospodinjstvih razposlali letak s pozivom k skrajnemu varčevanju s pitno vodo, s katerim naprošajo občane, da vode iz vodovoda ne uporabljajo za zalivanje vrtov, njiv, zelenic, pranje avtomobilov, polnjenje bazenov in ostale nenamenske porabe.

Vodo tudi dovažajo

Trenutno so vodne zaloge po skoraj vseh zajetjih zelo nizke, ponekod pa morajo vodo dovažati gasilci. V kolikor vode ne bi dovažali, bi brez vodooskrbe ostala naselja Srednje, Kambreško, Lig, Gorenje Deskle Krstenice, Kanalski vrh in Levpa. Vodo dovažajo dnevno, ponekod tudi dvakrat na dan.

Občina Kanal je glede vodooskrbe nekoliko specifična, okrog 10 odstotkov občanov ni priključenih na vodovodno omrežje, zato je tudi število prevozov nekoliko višje. PGD Kanal je tako letos opravil že 383 prevozov vode, PGD Avče pa je vodo večinoma fizičnim osebam po zaselkih Podkras, Senica, Koprivišče, Avšje, Široka njiva, Škodniki, Ilovica, Zavrh, Zabrdo, Avče - železniška postaja dostavil 282-krat.

V Idriji, kjer za oskrbo skrbi Komunala Idrija, imajo trenutno težave le na vodooskrbnem sistemu Godovič, kjer v zadnjem obdobju opažajo tudi povečano porabo (pribl. 50 kubičnih metrov dnevno več od povprečne dnevne porabe); sumijo, da gre za posledico pomanjkanja vode v lastnih zajetjih uporabnikov in dejstvu, da se vodo, kljub prepovedi, uporablja za polnjenje bazenov, zalivanje in druge nenujne namene.

Večino občine oskrbujejo z načrpano vodo, zato večjih težav na drugih vodooskrbnih sistemih nimajo. Edini doslej sprejeti ukrep je bil na vodooskrbnem sistemu Godovič, kjer je prepovedana uporaba vode za nenujne namene, da pa vode ne bi povsem zmanjkalo, imajo vključeno tudi rezervno črpališče.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
30. 07. 2022 09.02
+2
Kraj pravljic,da je Slovenija ena z vodo najbogatejsih europskih pokrain,slapovi,ki sem jih poznal v moji mladosti,drveca Sava,samo se na starih porumenelih slikcah . . . . . . . . .
kmet1
30. 07. 2022 08.01
+1
Pri nas je tudi v pol leta 500-600 l, letos a 330!
Mio56
29. 07. 2022 21.46
+1
Istocasno pa navozimo 10000 gostop na koncerte in se vse ostale sobe,apartmaji,hoteli skor v celoti zasedeni z turisti z cele evrope in pol pridigate o varcni rabi vode…ja pa ja de!
InterRefIections
29. 07. 2022 21.50
-1
Leto 2022 naj bo Sloveniji v poduk, da tudi tradicionalno deževna Slovenija ni imuna pred globalnim segrevanjem. Severna Primorska, ki ima največ padavin v celi Evropi, ima sušo.
InterRefIections
29. 07. 2022 21.30
+2
Jaz sem pred leti napisal: "Za Slovenijo je pitna voda to, kar za Arabce nafta. Ko bo celemu svetu primanjkovalo pitne vode, jo bo Slovenija lahko izvažala!" Po tradiciji sicer Slovenija je taka. Ampak če sklepamo po letu 2022, bi nekdo rekel: "Brcnil si v temo!" No, jasno je, da nisem, saj nam bo jeseni nedvomno Medikan povzročil poplave in bo treba pitno vodo odstranjevati iz stanovanj in najti način, kako jo spraviti do Jadrana. Malo kdo ve, da je Severna Primorska najbolj deževna regija v celi Evropi, največ padavin ima, mnogo več kot Belgija in Nizozemska. Sedaj bo nekdo rekel: "Zakaj potem imamo mi več sonca kot Belgijci, če pa imamo več padavin?" Ravno v tem grmu tiči zajec. Mi padavine dobivamo v obliki nalivov in ne samo neko pršenje kot v Belgiji. Imamo obdobje, ko lahko 3 do 6 mesecev lije ali pa je 3 do 6 mesecev sonce. In kaj je globalno segrevanje tukaj spremenilo? Ja da bo samo še huje. Obdobja suš bodo še hujša in tako bodo hujša tudi obdobja nalivov. Torej, če bomo hoteli biti velesila za izvoz vodo, jo bomo morali začeti shranjevati. Arabci morajo nafto kopati, ne pride sama ven. No mi pa jo bomo morali začeti shranjevati. In potem nomo velesila za izvoz vode.
Jožajoža
29. 07. 2022 20.57
-3
Si lahko zamislite,kaj bi bilo če Slovenci ne bi preprečili prodaje pitne vode ,ki so jo anšisti hoteli prodat madžarom?sedaj bi bili čisto brez nje,ker je Madžari pri tej suši ne bi hoteli prodat niti nam,lastnikom. .
Klingon
29. 07. 2022 20.53
+2
A ni kdo tukaj stalno pisal,da v sloveniji naj bi bilo zelo veliko vode? Vidimo ja koliko je to... :)))
InterRefIections
29. 07. 2022 21.07
+3
Jo boš dobil novembra z Medikanom in jo boš pumpal iz stanovanja, če živiš blizu rek in jezer ter v pritličju.
InterRefIections
29. 07. 2022 20.13
+1
Ja. Pri nas je tradicionalno dežnik poleti obvezna oprema, letos pa čisto na kontra. No, vlažno je še zmeri, suhega zraku ne bomo imeli nikoli, zato dnevno iz klimatske naprave izločim 20l vode. Torej vlaga je vedno, le vprašanje je, a v zraku ali na tleh. Kdor rad diha na škrge, je zanj obisk Severne Primorske idealna destinacija.
Korintos11
29. 07. 2022 20.04
+3
Med Dravo in Muro vode zaenkrat še ni zmanjkalo, tudi vodostaj se ni nič znižal. Trošimo normalno.
CHAKAL
29. 07. 2022 20.03
+2
Popek evrope!
roten
29. 07. 2022 19.47
+4
dežela gozdov in rek pa grozi mraz v dnevni sobo in suhe pipe neki ne štima majke mi
Adolph
30. 07. 2022 09.06
Uporabnik1804794
29. 07. 2022 19.19
+7
Pozanimajte se koliko kaj italijani šparajo s Sočo, ko priteče k njim. A mi naj bi za njih varčevali? Hvala lepa.
Omas1313
29. 07. 2022 18.56
+4
Taki znanstveniki so na tem svetu , da nam vode ne morejo zagotovit a planet sestavlja 70% vode… važno da vejo koliko je kisika in vode na saturnu in veneri🤭…
Korintos11
29. 07. 2022 18.56
+4
PomisliNaSonce
29. 07. 2022 18.58
+3
Napadana voda šteje...ostalo ne rešiš niti 0,1% situacije
VelikoVedro
29. 07. 2022 21.32
@Omas1313: a to si hotel povedat, da veš koliko površine planeta pokriva voda, pa se je malo zalomilo?
PomisliNaSonce
29. 07. 2022 18.44
+1
40 glav goveda popije vsaj kubik vode na dan...povprečno gospodinjstvo z otroci porabi kubik v dveh dneh...v eni vasi gre 100 kubikov na mesec brez problema...to pa realno ni malo. Če je suša, je hitro vodohram lahko prazen
PomisliNaSonce
29. 07. 2022 18.40
+5
Živina pa najbolj žejna skozi poletje....
bronco60
29. 07. 2022 19.30
+3
*Violate*
29. 07. 2022 18.20
+3
Mi se nimamo takih problemov, imamo pa suso. Podtalnica je tako nizka, da ze cel mesec nimamo za zalivat vrta. Ce bo tako se cel mesec, bo tudi pri nas problem in uvedeno varcevanje. Ampak potem pa v isti sapi vidis kako na petrolu in avtopralnicah veselo pucajo avte. Res si mislis svoje.
Kollerik
29. 07. 2022 19.25
+1
Sosed nima več za vrt zalivat, medtem ko mi še imamo srečo, ker imamo ror od štepiha bolj globoko zabit. Toda samo vprašanja časa je, kdaj bo podtalnica padla tudi pod nivo naše cevi.
flojdi
29. 07. 2022 18.19
+2
..komu je pretezko zbirat vodo iz pralnega stroja za splaknit vc ...in keri nimajo cajta da bi vodo od pranja solate zlivali v lambar in jo odnesli ven ..na vrt ali h kakemu drevesu..ali samo na travo..
pravičnež
29. 07. 2022 18.19
+0
Imamo krivca!Kriva je prejšnja vlada.
Thunderstorm
29. 07. 2022 18.14
-4
Samo kasirati znajo komunalci lopovi!
patogen
29. 07. 2022 18.12
+0
Nihče se še ni lotil blajhanja pod tušem. Po uro dolgo. Za tuširanje normalen človek potrebuje kakšno minuto, pa liter vode.
Korintos11
29. 07. 2022 18.58
+2
karjola
29. 07. 2022 19.05
+2
Ja, če si služil JNA si to zmožen, mladina bolj težko.
zurbrigen
29. 07. 2022 18.05
+2
Za vodo se gre