Slovenija

Tudi na počitnicah poskrbite za varno plačevanje

Ljubljana, 11. 06. 2022 14.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Združenje bank Slovenije (ZBS) je ob prihajajočih poletnih počitnicah izdalo priporočila za varno plačevanje tudi na dopustu ter pravila o priporočenem ravnanju s plačilnimi karticami in uporabi POS-terminalov in bankomatov.

Slovenci se na dopust najraje odpravimo k južnim sosedom, pred tem pa moramo poskrbeti za menjavo evrov v kune. Ker so menjalni tečaji v menjalnicah in bankah na Hrvaškem različni, iz ZBS strankam bank in hranilnic priporočajo, da se pred menjavo gotovine pozanimajo o veljavnih tečajih. Svetujejo uporabo plačilnih kartic na mestih, kjer se tuja valuta v evro preračuna po menjalnih tečajih kartičnih sistemov Mastercard in Visa. Ti tečaji so praviloma ugodnejši kot tečaji bank in menjalnic. 

Dvigovanje gotovine v državah, ki nimajo evra

Bankomat v tujini lahko pred dvigom gotovine ponudi dve možnosti, in sicer dvig s konverzijo v evre ali dvig gotovine v lokalni valuti. V primeru, da izberete dvig s konverzijo v evre, bo pri preračunu izbranega zneska v evre uporabljen tečaj lokalne banke, ki je lastnica bankomata. V primeru, da izberete dvig v lokalni valuti, bo preračun v evre izveden po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so običajno ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. Zato ZBS imetnikom kartic svetuje, da izberejo dvig v lokalni valuti in ne s konverzijo v evre.

Pri dvigih na tujih bankomatih bodite posebej pozorni na morebitne dodatno zaračunane stroške iz naslova enkratnih nadomestil za dvig gotovine oziroma pribitkov na menjalni tečaj.
Pri dvigih na tujih bankomatih bodite posebej pozorni na morebitne dodatno zaračunane stroške iz naslova enkratnih nadomestil za dvig gotovine oziroma pribitkov na menjalni tečaj. FOTO: Shutterstock

Pri dvigih na tujih bankomatih bodite posebej pozorni na morebitne dodatno zaračunane stroške iz naslova enkratnih nadomestil za dvig gotovine oziroma pribitkov na menjalni tečaj (posebej v kolikor se odločite za valutno konverzijo). Prej omenjena stroška se lahko zaračunata zgolj in samo ob vašem izrecnem privoljenju tekom izvajanja transakcije, opozarjajo.

Stroški nadomestila gotovine (t. i. Surcharge oz. Access Fee) in konverzija iz lokalne valute v evre z morebitnim pribitkom na menjalni tečaj se lahko pojavita tudi znotraj iste transakcije, zato ZBS strankam svetuje, da pozorno spremljajo sporočila na bankomatih tekom izvajanja transakcije.

Plačilo s kartico na prodajnem mestu

Če na POS-terminalu za plačilo blaga ali storitev izberete možnost plačila v lokalni valuti, se bo preračun v evre izvedel po tečaju mednarodnih kartičnih sistemov. V primeru, da boste izbrali možnost plačila s konverzijo v evre, bo preračun izveden po tečaju lokalne banke – lastnice prodajnega mesta. Tako kot pri dvigu gotovine na bankomatu ZPS svetuje izbiro plačila v lokalni valuti (ne s konverzijo v evre).

Poleg kartice na pot vzemite tudi nekaj gotovine.
Poleg kartice na pot vzemite tudi nekaj gotovine. FOTO: Thinkstock

Poleg kartice na pot vzemite tudi nekaj gotovine. Tisti, ki potujete daleč in za dlje časa, razmislite o uporabi dveh različnih mednarodno veljavnih kartic.

"V skladu z EU Uredbo 2019/518 banke v zvezi s kartičnimi plačilnimi transakcijami, kjer se izvaja valutna konverzija v kateri koli valuti Unije, ki se razlikuje od valute evra, imetnikom kartic prikazujejo vsa nadomestila in menjalni tečaj za pretvorbo valut na bankomatu ali prodajnem mestu kot odstotni pribitek na zadnji razpoložljivi referenčni menjalni tečaj ECB. Namen Uredbe je, da bi potrošniki dobili informacije, ki jih potrebujejo, da bi izbrali zase najboljšo možnost pretvorbe valut v EU, oziroma njenih pridruženih članicah (EGP). Primerljivost bo s tem zagotovljena tako na strani izdajatelja kartice kot pridobitelja, ki lahko uporabljata tečaj kartične sheme ali lastni tečaj (z morebitnimi pribitki)," pojasnjujejo na ZBS.

Obvestilo bo imetnik kartice prejel (npr. preko SMS ali potisnega sporočila) samo v primeru neevrske transakcije za valute, ki so predmet Uredbe v okviru držav EGP, torej v primeru, da bo uporabljen menjalni tečaj na strani banke izdajateljice. Če bo transakcijo pretvoril trgovec ali operater bankomata, menjalni tečaji Mastercard in Visa morda ne bodo veljali. To se bo zgodilo, ko bo imetnik izbral plačilo v valuti kartice v nasprotju z valuto trgovca ali bankomata. Menjalna tečaja Mastercard in Visa se lahko razlikujeta. Banke preko spletne strani oziroma preko digitalnih bančnih kanalov zagotavljajo kalkulator za informativni izračun pribitka na referenčni menjalni tečaj ECB. 

Sicer na splošno velja, da pred odhodom na počitnice preverite veljavnost svojih plačilnih kartic in višino razpoložljivega limita porabe. Če odhajate na daljši oddih ali potovanje v tujino, lahko uredite limit v poslovalnicah bank in hranilnic ali z oddajo vloge preko spletne banke začasno limit povišate. Prav tako preverite vaše kontaktne podatke oz. pravilnost telefonske številke, na katero prejemate sporočila oziroma morebitna obvestila vaše banke.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

WolfeWoof
12. 06. 2022 15.29
Ja normalno da se poskrbi za varno plačevanje doma, drugod, na počitnicah, na netu, tut u službi. In ne vem zakkaj ljudjem to ni zdrava pamet rekla.
Artechh
11. 06. 2022 18.47
+1
Ne zapravljati pri teh odoruskih cenah pa bo 😊 se bodo hitro spametovali
Barum barum
11. 06. 2022 18.45
+1
ATM bankomati so pa res zlatarji s provizijami, kjerkoli, samo stran od njih.
kapetan
11. 06. 2022 16.14
+1
Najbolj varno. Keš in štej vrnjen denar.