Kolumna Mateje Tamše: Nadaljevanje montaže s svetlobno hitrostjo (VIDEO)

24. 5. 2022 | Besedilo: Mateja Tamše | Fotografije: osebni arhiv Mateje Tamše

gradnja montažne hiše, postavitev montažne hiše, izkušnje novograditelja, montažna hiša, kolumna, estrih, streha

Prejšnjič sem pisala o prvem dnevu montaže, ko se je gradnja hiše res začela s svetlobno hitrostjo. Ker smo z montažo začeli konec novembra, je bilo bistvenega pomena tudi to, da se hišo hitro spravi pod streho. Glede na vremensko napoved smo imeli na razpolago tri dni, ko je bila verjetnost za padavine minimalna.

Prvi dan so torej monterji sestavili pritličje in del stropov. Drugi dan so bili spet navsezgodaj zjutraj na hiši ter dokončali strope ter sestavili še nadstropje z zunanjimi in notranjimi stenami. Tretji dan so postavili in namontirali še žebljance (namesto klasičnih tramov) za streho, nato pa hišo pokrili s ponjavo, da je ne bi slučajno kaj zmočilo. Še dobro, ker je naslednji dan spet zapadlo nekaj snega, tako da je bila naša hiša že skoraj takoj po postavitvi zasnežena. Strešnike za streho so dostavili na lokacijo kmalu po začetku montaže, vendar je bilo potem spet treba počakati na nekaj dni lepšega vremena, da so lahko odstranili ponjavo in hišo pokrili s strešniki brez tveganja, da bi jo namočilo. Ta čas je v našem primeru nastopil približno 14 dni po začetku montaže, ko so delavci prišli ter v dveh dneh hišo pokrili.

Prva dva do trije tedni gradnje so bili res izjemno intenzivni. Skoraj vsak dan je bila na hiši vsaj ena ekipa delavcev, včasih tudi dve ...

PREBERITE ŠE: KOLUMNA MATEJE TAMŠE: MONTAŽNA HIŠA BO

Skoraj takoj po tem, ko je bila hiša pokrita s ponjavo, pa so v njej sledila nova dela. Prva faza je bila napeljava vseh cevi za električno napeljavo po hiši. Kar naenkrat so bili stropi polni sivih kačic, ki so se vile na različne konce, da so zasedle svoja okvirna mesta tam, kjer smo imeli načrtovane vgradne luči na stropu in vsa druga mesta po načrtih. V tej fazi naredijo tudi druge napeljave – za domofon, internet, varnostne kamere ipd. Sledilo je napeljevanje cevi za dovode in odvode vode – torej po kopalnicah, v kuhinji in vsepovsod drugje po načrtih. Namestili so tudi podometna kotlička za stranišči in dokončali sanitarne stene v kopalnicah ter naredili predpripravo za inštalacije talnega gretja. Naslednja kljukica je bila napeljava cevi za prezračevanje z rekuperacijo.

!!galerija!!



Res mi je bilo v pravo zadovoljstvo, ko sem se po napornem delovnem dnevu sprehodila po hiši in gledala, kako raste.

Prva dva do trije tedni gradnje so bili res izjemno intenzivni. Skoraj vsak dan je bila na hiši vsaj ena ekipa delavcev, včasih tudi dve, ki je opravljala svoj del dela in vsak dan, ko sem prišla iz službe, je bilo na hiši nekaj novega – res mi je bilo v pravo zadovoljstvo, ko sem se po napornem delovnem dnevu sprehodila po hiši in gledala, kako raste – pa čeprav sem si morala pri tem kdaj pa kdaj svetiti z baterijsko svetilko.

Medtem ko so se nadaljevala dela v hiši, so druge ekipe nadaljevale delo zunaj nje. Fasaderji so dokončali spoje zunanjih sten. Po končanem grobem razvodu inštalacij so prišli še fantje, ki so zaprli vse odprte notranje stene in strope.

Ko so bili dokončani vsi razvodi notranjih inštalacij ter končana suho montažna dela, je prišel čas za inštalacijo talnega gretja. Najprej so po tleh položili stiropor, nato folijo za talno gretje ter nanjo namestili cevi – te so se iz različnih sob končale v razdelilni omarici v pritličju ter drugi razdelilni omarici v nadstropju. Ko je bilo dokončano še to, pa je nastopil že čas za estrih.

V petek, 24. decembra, slab mesec po začetku montaže, so v hiši naredili še estrih in potem … je nastopilo dolgo obdobje čakanja na to, da se estrih končno dovolj posuši, da se dela v hiši lahko nadaljujejo.


Na tem mestu lahko vidite, kakšna velika prednost je lahko to, da tvojo hišo gradi ustaljena ekipa, ki preverjeno dobro opravlja svoje delo, (sicer jih izvajalec sploh ne bi najel). Del mojega dela na Instagramu je tudi ta, da komuniciram s svojimi sledilci/bralci, odgovarjam na morebitna vprašanja in seveda mi med tem zaupate tudi svoje zgodbe, povezane z gradnjo. In verjemite, slišala sem že marsikaj. Od tega, kako se predvidene časovnice del zamikajo, ker izvajalci svojega dela ne opravijo pravočasno, do tega, da ga sploh ne opravijo (in poberejo denar). Pa tudi do tega, da ga opravijo slabo, pa so potem naprej zaradi tega težave. Seveda se lahko vedno zaplete, tudi ko gradiš montažno hišo s preverjenimi izvajalci, ampak praviloma je gradnja vseeno hitrejša, manj stresna in kakovostna.

Moja osebna izkušnja z našim izvajalcem je bila tu res odlična. Gradili in usklajevali so se med sabo oni in sploh si ne morem predstavljati, koliko več časa bi porabila za to, če bi izvajalce iskala sama, preverjala priporočila, predračune, jih časovno usklajevala ... Seveda se da tudi to, ampak pri odločitvi za montažno hišo si na tej točki res prihraniš marsikaj. Jaz pa tudi nisem ležala križem rok, saj sem se ukvarjala z ostalimi stvarmi, ki sem jih po naši pogodbi z izvajalcem morala zagotoviti. Ena od alinej je tudi zagotovitev električnega priključka na parcelo najkasneje 60 dni po začetku montaže. Ta del 'projekta hiša' je resnično zgodba zase in zahteva čisto svojo kolumno. Do naslednjič!

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE