Slovenija

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'

Ljubljana, 27. 08. 2022 18.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
196

Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Nagrada vključuje njegovo akademsko in znanstvenoraziskovalno delo z razvojem številnih optičnih in električnih simulatorjev ter merilnih sistemov, ki jih uporabljajo številni laboratoriji in industrija, ter njegovo angažiranost pri oblikovanju močne fotovoltaične skupnosti v Evropi in po svetu. Predstavlja mu, kot pravi, posebno priznanje za dosežke, ki presegajo meje laboratorija.

V prostem času navdušen jadralec je eden od pomembnih igralcev, zaslužnih za zelo hiter in izjemno obetaven tehnološki napredek v izkoriščanju energije sonca. V svojem laboratoriju ponosno pokaže na nekaj razvojnih projektov, medtem ko v roki drži majhno fotocelico, ki je deležna največje pozornosti svetovne javnosti – tandemsko sončno celico, razvito v ljubljanskem laboratoriju. Z njim smo govorili o največjih izzivih fotovoltaike in energetike nasploh, ki tudi po zaslugi geopolitičnih pretresov hitro pridobiva privržence po vsej Evropi.

Tandemska sončna celica
Tandemska sončna celica FOTO:

Večkrat ste izpostavili, da bi bilo za pokritje vseh slovenskih potreb po elektriki treba s sončnimi celicami pokriti le 2 odstotka površine. Verjetno vseeno ni tako preprosto, kot se sliši?

To je izvedljivo, hkrati pa je to tudi inženirski izziv. Tukaj ne bo šlo le za sončne elektrarne, ampak za preplet različnih proizvodnih virov, vključno s hranilniki in pametnimi omrežji, ki bodo pametna toliko, kolikor bodo pametni proizvodnja in porabniki. In v tej luči pričakujemo digitalizacijo na področju pametnih omrežij, spremembo poslovnih in ekonomskih modelov na področju oskrbe z energenti. In če se malo pošalim, kot je Bitcoin spremenil investicijske kanale, tako bo digitalizacija spremenila poslovni svet v energetiki.

Kako globalni zapleti, predvsem v energetiki, vplivajo na razvoj tehnologij, povezanih s sončno energijo? Vojna v Ukrajini, tekma s časom za povečanje plinskih zalog pred zimo, pa evropska strategija REPowerEU?

Neposrednega učinka še ni občutiti, se bodo pa vsi ukrepi, ki jih vlade usmerjajo v energetsko neodvisnost, poznali. Ti odzivni časi so daljši kot le nekaj mesecev, a se bo izplačal ves trud vseh nas, ki smo bili prepričani, da je to ena najboljših rešitev, in ki smo ga z raziskavami in razvojem vlagali zadnja desetletja na področju fotonapetostnih modulov. Sonce je dosegljivo vsakomur in v tem kontekstu ni geostrateških odvisnosti kot v primeru fosilnih goriv, ki so zelo neenakomerno porazdeljena.

"Sonce je dosegljivo vsakomur brez geostrateških odvisnosti."
"Sonce je dosegljivo vsakomur brez geostrateških odvisnosti." FOTO:

Kako bodo pametna omrežja spremenila oskrbo z elektriko?

Gre za usklajevanje proizvodnih virov in porabnikov ter zagotavljanje vseh tehničnih zahtev, po drugi strani gre pa za nov poslovni model, kajti energetika je posel in vsa ta pametna orodja in umetna inteligenca naj bi iskala optimum na stroškovnem delu, to pa seveda pomeni, da bomo v kratkem prišli na dinamičen tarifni sistem. To pomeni, da ne bo več dvotarifnega sistema, kot je dnevni-nočni tok, ampak se bodo tarife prilagajale glede na potrebe ter porabo in tukaj bodo vstopali novi poslovni subjekti, ki bodo omogočali, da bodo dodajali električno energijo, ali pa jo bodo porabljali takrat, ko bo to potrebno, tudi na 15 minut.

Ali to nezadržno vodi v višje položnice za elektriko?

Mogoče. Zavedati se moramo, da je električna energija v Sloveniji mnogo cenejša – dvakrat cenejša kot v Nemčiji ali Avstriji, dvainpolkrat cenejša kot v Italiji – in to je seveda dodaten pritisk na energetsko draginjo, kjer si ne moremo privoščiti višjih cen, toda zavedati se moramo, da dolgoročno tako nizkih cen ne bo več.

Še vedno pa se ne zavedamo, da bo pred namestitvijo velikih kapacitet sončnih elektrarn, o katerih govorite, treba nadgraditi tudi omrežje, kjer že zdaj zaznavajo težave ob priključitvah novih sončnih elektrarn.

Potrebna bodo velika vlaganja, o katerih se je nova vlada že zavezala. Močno občutimo tudi pomanjkanje kadrov, treba jih bo vzgojiti, kar je izziv za tehniške fakultete.

Elektrika je v Sloveniji dvakrat cenejša kot v Nemčiji ali Avstriji.
Elektrika je v Sloveniji dvakrat cenejša kot v Nemčiji ali Avstriji. FOTO: Damjan Žibert

Govorite o novih poslovnih modelih. Kaj pa menjava družbeno-ekonomskega sistema, brez katerega zeleni prehod ne bo mogoč in h kateremu pozivajo okoljski znanstveniki po vsem svetu, menite, da je to mogoče?

Menim, da je mogoče, vendar postopno. Revolucije ne moremo doseči, ker smo vsi v letalu med letom in med letom spreminjamo smer. Vsekakor pa gre za velike spremembe elektroenergetskega sistema, velik inženirski izziv sprememb sistema, ki uspešno zagotavlja energijo že stoletje, in temu primerno je tukaj vloga znanstvenikov ter inženirjev pomembna, da naredimo prehod v dobro vseh nas.

V dolgoročni strategiji razvoja elektroenergetskega sistema so opisani različni scenariji, med njimi tudi gradnja JEK2, za katerega se zdi, da v Sloveniji pridobiva čedalje več privržencev. Kaj menite vi?

Nisem jedrski strokovnjak, zagotovo pa moramo izkoristiti vse obstoječe vire. Če napovedi po elektrifikaciji naših življenj v strategiji držijo, bomo do leta 2050 zagotovo potrebovali nove vire. Na prioritetni listi je tudi nova jedrska elektrarna, za katero pa po mojem poznavanju in oceni še ni jasno, ali naj bi bila modularna ali velika, kako velika, predvsem pa Slovenija mora s Hrvaško rešiti tudi problem razgradnje obstoječih jedrskih odpadkov.

Razvoj na področju sončnih celic je izjemen. Proti koncu prejšnjega stoletja so znanstveniki uspeli doseči 20-odstotne izkoristke sončne energije, zdaj beremo že o 40 odstotkih. Kje je meja?

Mejnik 30 odstotkov je nedavno presegla švicarska raziskovalna skupina – govorimo o tehnologiji, ki se trenutno vgrajuje v sončne elektrarne. Absolutni rekord je pri 47 odstotkih in magična meja 50 odstotkov je na dosegu, vendar pa bi bile te sončne celice predrage, da bi jih lahko na veliko uporabljali. Zelo intenzivno raziskujemo na področju vpeljave fotonapetostnih modulov tako v vozila kot v infrastrukturo, tako v stavbe kot v fasadne elemente, za plovila po morju in zraku.

Absolutni rekord je pri 47 odstotkih izkoristka sončne energije.
Absolutni rekord je pri 47 odstotkih izkoristka sončne energije. FOTO: Damjan Žibert

O zelenem vodiku je veliko nejasnosti. Kaj je zeleni vodik in kako je povezan s fotovoltaično industrijo?

Vse presežke sončnih elektrarn, namesto, da bi zmanjševali proizvodno moč, usmerimo v elektrolizo, torej v proizvodnjo zelenega vodika. Na ta način uravnavamo tudi napetost v omrežju in to zagotavlja stabilnost. Največ presežkov bo poleti, ko imamo največ sonca, kar je lahko tudi petkratnik trenutnih potreb. Za zdaj ga še dodajajo zemeljskemu plinu. Sodobnejši plinovodi so že danes prilagojeni za transport vodika, zato njegov naravni naslednik omogoča energetsko neodvisnost, je pa še izziv, kako ga skladiščiti. Vodik bo igral pomembno vlogo tudi v transportu – tovornih vozilih, ladjah, kar bo bistveno pripomoglo k zmanjšanju toplogrednih izpustov. Pred energetsko krizo se ekonomsko še ni izplačal, glede na trenutne cene plina pa tudi zeleni vodik zdaj že prinaša dobičke.

Kje so pri vašem delu največji izzivi?

Najprej konkurirati največjim s svojo majhnostjo. Omejeni smo na določene segmente znotraj fotovoltaike, kjer želimo biti najboljši, in to nam zaenkrat dobro uspeva.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (196)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

deeexit
29. 08. 2022 10.33
fotovoltaika pravite? In kaj dobis s 15 odstotnim izkoristkom? Bodite resni no...
MaRkiZ100
29. 08. 2022 15.40
Trenutno so komercialni moduli na 23%, ne 15%. Aja, 23% * 1000 W/m2 = 230 W/m2. Tolk dobiš :)
ćžšq
29. 08. 2022 09.58
+1
Stare vice o elektriki sem brala že pred 60.imi leti. Zdaj sem že upokojena, vmes pa elektrika pobila veliko fušarjev.,...
ćžšq
29. 08. 2022 10.03
+2
Eni so pokopani počes, tazadnji so v škatlah. Talo manj srdijo kot tisti - počes.,...
shift
29. 08. 2022 09.17
saj to je želja mariskaterega...podražiti kjer se podražiti da in potem zagnati nek PR...pa tudi ne vem zakaj je narobe, če je nekaj pri nas cenejše kot drugod..kaj? a potem smo v prekršku ali grehu in bi pa kar morli plačevati več? oz ne..potem politiki in "gospodarstveniki" dobijo razlog da izenačijo cene s sosedi...
mandan
29. 08. 2022 08.38
poslušal sem njegov intervju... ne morem rečt da se ne spozna na svoj del posla, se...vednar to so sanjači o prehodu na sončno energijo sončne energije pozimi ni, razen če jo bojo uvažal iz Afrike... pa bomo na istem kot sedaj z Rusijo žal, bolj ko sem poslušal bolj sem imel občutek da poslušam nekdanjega profesorja Novaka (je preminil)...ki so g aklicali sonček vse skupaj ena utopija na kubik, ki nima veze z realnostjo
Mickay
28. 08. 2022 20.18
+7
Kaj je povedal cela Evropa naredi premalo in mora znižat svoj standard za pol, Migranti, nekvalitetna uvožena delovna sila, velik jezik, ter sociala je Evropo potisnila ob podpori UKRAJINE v brezno brez vrnitve. Proti Azijcem so Evropejci pravi lenuhi,.
planinec123
28. 08. 2022 20.16
+4
Nas ze pripravljajo na novo maltretiranje.
planinec123
28. 08. 2022 20.13
-1
Mogoce so prodani proameriski politiki spregledali, da lahko sledijo ob tej novi agendi veliki nemiri.
flojdi
28. 08. 2022 20.07
+6
.lehtrike je povsem dovolj.ker obcestni lustri vsak dan zasvetijo ko je se cisto lepo svetlo..in zjutrj ugasnejo dolgo po tem ko je ze lep cas svetlo
Rodion Raskolnikov
28. 08. 2022 19.59
+2
Stric ni povedal bistva, sprememba gospodarsko socialnih sistemov pomeni konec težke industrije v EU, to pa hkrati pomeni da bo EU predvsem področje kelnerjev, frizerk in maserjev.
User896701
28. 08. 2022 19.05
+6
Bi pasal naslov: Dolgoročno tako nizkih plač ne bo več :)
gruber74
28. 08. 2022 19.01
+5
Zakaj se je že elektrika podražila
staridida
28. 08. 2022 18.51
-2
Zdaj nam vlada Svoboda-in cene se lahko svobodno višajo....
monika80
28. 08. 2022 18.44
+2
Seveda k jih futramo
flinder
28. 08. 2022 18.29
+5
Elekrtrična energije se danes prodaja na borzi in ima vsak hip novo ceno. Tisti ,ki s svojo "sončno elektrarno" sredi junija med 10 in 16 uro uri proizvede morda 10 KWh ( vrednost okoli 0,35 E) misli ,da lahko isto energijo za isto ceno porabi tudi v decembru za isto ceno. Tako jih prepričujejo propagandisti zelene energije. Resnica pa je da stane električna energija v času konic sedaj že več kot 5 €/KWH ali skora 15 krat več kot je bila vrednost dobavljne energije v juniju
Abrams
28. 08. 2022 18.18
-5
Edina rešitev je optimalna raba. Vse ostalo o dežju in he itd. Cene rastejo zato, ker plače rastejo. Pa ne rečt da ne, ker socialna podpora na vseh nivojih narašča, kakovost zdravstva in zdravil narašča, kar pomeni da so višji izdatki. Ne obstaja nič takega kot je zastonj kosilo.
tali?ni tom
28. 08. 2022 18.04
+7
tipa,ki je kao pameten ko trije,štirje ainštajni bi vprašal koliko se je podražila voda ki pade iz neba,ki napaja hidrocentrale ,ki je ZASTONJ, zakaj pol dražje? vse je manipulacija da glava boli in denacifikacija ene države je trenutno krasen izgovor za to da so se od leta 91 v energetiki samo pobirali dobički,vlagalo se ni pa nič! in kolaps omrežja je jasen odgovor na to! imeli smo celo lasten rudnik urana za krško ki so ga "eksperti" zaprli ker je bojda predrago,premogovnike so zaprli ker kao onesnažujejo termo elektrarne in nardil teš6 za katerega uvažajo premog iz tujine ker ta ki je tuj,dražji baje ne onesanužuje ravvno zato ker je najmanj petkrat dražji kot domač kolm,isto kot uran,oziroma uranova pogača kar so ustvarili v žirovskem vrhu! ne ga basat,tak folk kot je on in podobni stremi le za tem kako v najkrajšem času potegnit največ na suho,to je ta ultra neoliberalni kapitalizem ki nas pelje v ,kot je bil en filmski projekt,dober,poučen in da ti da mislit sicer kao scient fiction "igre lakote","labirint" in nenazadnje "planet of the ape" ki pa realno že dela v polno!
mate08
28. 08. 2022 17.50
-1
..drva, šprhet....
Pikapokapolonica
28. 08. 2022 17.53
+2
tali?ni tom
28. 08. 2022 18.05
+0
in koga briga blok brez dimnika?lagodno je minilo majstr! ravno zaradi "blokov"!
Tone 12345
28. 08. 2022 17.50
+1
Kapitalizem umetna tvorba ki si vak trenutek lahko izmišlja vse od virusov do vojn revščine in to čez noč umetno dirigiran svet kjer si določeni svetovni bogatuni in države izmišljajo v se mogoče za zatiranje raje in človeštva!!!
zajfa
28. 08. 2022 15.40
+8
In potem pravijo, da tehnologija napreduje ... Komedija prve klase. Samo zavajanje. Zavirajo razvoj že od Tesle dalje. V avtomobilih tehnologija izpred 150 let, avto na vodo, elektriko že 100 let nazaj, vse zje...bejo kar lahko. Kdo vam še verjame.
Abrams
28. 08. 2022 18.21
-3
Očitno ne sodeluješ pri proizvodnji potrošnih produktov. Ker potem bi vedel, kaj še zmore trg in česa ne več.
Betuul
28. 08. 2022 15.09
+2
Bomo pa v večni temi ! In hodil okol s 🕯! Za vosek bo?!
prašek
28. 08. 2022 15.11
+0
Betuul
28. 08. 2022 15.14
+6
Kar narava da ; narava vzame! Se vidimo v potočki🍙 zijalki in s kresilnimi kamni