Nov termin počitnic

Razburjeni starši: Prilagajanje počitnic zaradi turističnih kapacitet je nesprejemljivo

P.K.
30. 8. 2022, 19.00
Deli članek:

Ministrstvo za šolstvo se je odločilo občutneje poseči v šolski koledarček. Prišlo je do spremembe termina zimskih počitnic, ki bodo namesto konec februarja, v novem šolskem letu že konec januarja. Kdo je za to odgovoren? Nekateri župani, predstavniki športa in bivša ministrica, ki jim je prikimala.

Dreamstime
»Očitno so želje županov bolj pomembne,« je svoje stališče ob spremembi termina počitnic izrazil eden od staršev.

Šolarji in starši so navajeni, da so zimske šolske počitnice vsako leto konec februarja. V šolskem letu 2022/2023 pa ne bo tako; za polovico države se bodo začele precej prej, in sicer 30. januarja, za drugo polovico pa 6. februarja.

Razlog je največja športna prireditev v zgodovini Slovenije. Gre za FIS, svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, ki bo med 21. februarjem in 5. marcem potekalo v Planici in Kranjski Gori. Sprememba termina počitnic je torej zato, da se en in drugi dogodek časovno ne bi prekrivala.

Že zdaj skoraj ni postelj

Kako na tem območju države obenem gostiti vse, povezane z nordijskim prvenstvom, in obenem starše z otroki, ki bodo iskali zimsko letovanje, je bilo vprašanje, s katerim so se Gorenjci, natančneje nekateri tamkajšnji župani, turistični ponudniki in predstavniki športa, začeli spraševati že lani. Sklenili so, da bi bilo smiselno prestaviti zimske šolske počitnice, da ne bi sovpadale s pomembnim športnim dogodkom. Izvedeli smo, da je za prvenstvo vsaj v kranjskogorski občini že ta hip 90-odstotna zapolnjenost turističnih zmogljivosti.

Med nordijskim svetovnim prvenstvom bodo njegovi udeleženci predvidoma zasedli vse turistične zmogljivosti na Gorenjskem. To pomeni, da družine s šolajočimi otroki, če bi želeli letovati tam, ne bi imele kje bivati. "Kranjska Gora, Bled, Bohinj, Bovec in vse okoli bo v tem terminu polno, kar pomeni, da starši z otroki, če bi bile počitnice v enakem terminu, kot je nordijsko svetovno prvenstvo, ne bi mogli bivati pri nas. Tako je nekaj županov, turističnih in športnih predstavnikov Gorenjske, predlagalo, da se počitnice premaknejo," nam je povedal župan Kranjske Gore. Z idejo so se odločili obrniti na višje instance.

Kustečeva je rekla »da«

Januarja letos so se povezali z ministrstvom, ko ga je vodila Simona Kustec, in podali predlog o spremembi datuma šolskih zimskih počitnic. Bivša ministrica je prikimala. Tako bodo lahko ponudniki turističnih storitev zdaj namestitve in drugo ponudbo ponudili udeležencem svetovnega prvenstva v enem terminu, šolarjem ter njihovim staršem pa v drugem.

Bobo
Igor Papič, aktualni minister za šolstvo, se nam včeraj ni oglasil.

Novega ministra za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije Igorja Papiča smo vprašali, ali se glede na to, da je do spremembe datumov zimskih počitnic prišlo v času prejšnje ministrice, premiki terminov zagovarjajo z enakimi argumenti, kot jih je ona, a nam do zaključka včerajšnje redakcije z njegovega resorja niso posredovali odgovorov, niti seznama konkretnih predlagateljev prestavitve počitnic. Zanju smo namreč zaprosili.

Kdo natančno je stal za pobudo

Da so podprli prestavitev zimskih počitnic, je potrdil javni zavod TIC Kranjska Gora, prav tako Smučarska zveza Slovenije (SZS) oziroma OK Planica, organizator nordijskega svetovnega prvenstva. Ti so pojasnili, da je ideja o spremembi datuma zimskih počitnic v letu 2023 v resnici starejša. "Podana je bila s strani gorenjskih občin, in to že takrat, ko je SZS pridobila kandidaturo leta 2018 za gostitev FIS, svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju," so povedali.

Zvezo smo vprašali tudi, kako se odzivajo na očitke staršev, ki se ne strinjajo s stališčem, da so turistične zmogljivosti in njihova zasedenost dovolj dober razlog za poseg v šolsko časovnico in premikanje počitnic. Dejali so, da bi bilo res škoda, "da potenciala, ki ga nosijo tako počitnice kot prvenstvo, ne bi izkoristili. Dejansko so za čas prvenstva kapacitete v Kranjski Gori že razprodane in počitnikovanje v tem času ne bi bilo mogoče praktično po vsej Gorenjski. Gre za največji dogodek v zgodovini Republike Slovenije. Prepričani smo, da bo odločitev vsem omogočila normalen potek šolanja, turizma in športa," so sklenili.

To je časovnica

Po šolskem koledarju se bodo na zimske počitnice od 30. januarja do 3. februarja 2023 najprej odpravili učenci z vzhoda Slovenije, s koroške, podravske, pomurske, savinjske in posavske regije. Lani so se počitnice za šolarje iz teh regij začele šele 28. februarja in trajale do 4. marca.

V drugem obdobju, od 6. do 10. februarja 2023, pa bodo počitnice uživali šolarji z gorenjske, goriške, notranjsko-kraške, obalno-kraške, osrednjeslovenske in zasavske regije ter iz Kočevja. Glede na to, da je 8. februar praznik, bodo šolarji, ki so takrat na počitnicah, imeli prost tudi ponedeljek, 13. februar. Lani pa so bili na počitnicah pozneje, in sicer od 21. do 25. februarja.

Dreamstime
Že zdaj so turistične zmogljivosti v Kranjski Gori v času trajanja svetovnega prvenstva skoraj povsem zapolnjene.

Posebnost v prihajajočem šolskem letu je tudi nekoliko poznejši termin krompirjevih počitnic, ki bodo tokrat prvi teden novembra oziroma od 31. oktobra do 4. novembra. Lani so potekale med 25. oktobrom in 1. novembrom.

Mame in očetje so zadržani

Nekateri starši so napoved sprememb sprejeli z neodobravanjem. "Jezi me, ker so otroci vedno žrtev politike. Župani in ministrstva se bodo takoj prilagodila svojim potrebam in otroke postavila na zadnje mesto," je na družbenih omrežjih, kjer poteka razgreta debata o tem, napisala ena od mam šoloobveznega otroka. "Traparija. Prej so imeli počitnice na okoli dva meseca, kar je bila idealno. Zdaj bodo pa imeli počitnice konec januarja in potem do konca aprila nič. To je tri mesece brez pavze. Pa za koga so počitnice, za otroke ali za turistične delavce?" se sprašuje drugi starš. Še eden pa izpostavi dodatno slabost in sicer, "da bodo zimske počitnice za en del države manj kot mesec dni po novoletnih. Očitno so želje županov bolj pomembne. Stroka spet zatajila. Nobene prave utemeljitve, razen županskih želja. Minister pa zatajil," je zapisal.

V novem šolskem letu bo sicer znanje nabiralo skoraj 195 tisoč učencev in okoli 79 tisoč dijakov. Po treh neobičajnih šolskih letih, zaznamovanih z epidemijo, se pouk tokrat vrača v predcovidne čase, četudi brez osnovnih ukrepov za preprečevanje virusa ne bo šlo.