Včeraj, 4. oktobra 2021, se je začel Teden otroka. V Zvezi prijateljev mladine (ZPM) Maribor so v sodelovanju s partnerji prvi dan pripravili učilnico v naravi v Mestnem parku, udeležilo se je je okoli 150 otrok. Na Bralnem maratonu je več kot 50 mladih z branjem lastnih pesmi odprlo novo sezono branja za Prežihovo bralno značko. Na Trgu svobode, ki je osrednje prizorišče Tedna otroka, pa je v igranju in ustvarjanju uživalo okoli 100 otrok.

Mariborski Trg svobode bo še vse do petka ob dopoldnevih poln otroškega vrveža. Celoten program Tedna otroka je na voljo na tej spletni povezavi.

Otroci bodo ob Tednu otroka v štajerski prestolnici lahko igrali in zabavali, izdelovali daljnoglede in nakit, se preizkusili v hoji s hoduljami, plesali, se poučili o varnem vključevanju v cestni promet, se naučili kaj o gobarjenju ali si ogledali gledališko predstavo.

“V Tednu otroka vsako leto otroke in mlade spodbujamo k ustvarjalnemu razmišljanju, razvijanju domišljije ter igrivosti in gibanju na prostem tudi v Mariboru,” je na dogodke povabila Kornelija Kaurin, koordinatorica programa Tedna otroka pri ZPM Maribor.

Foto: Zveza prijateljev mladine Maribor

Foto: Zveza prijateljev mladine Maribor

Foto: Zveza prijateljev mladine Maribor

Foto: Zveza prijateljev mladine Maribor

Foto: Zveza prijateljev mladine Maribor

Za uravnotežen razvoj otroka je ključna igra

Ob letošnjem tednu otroka so strokovnjaki na posvetu Razigran uživaj dan! izpostavili pomen iger, igranja in kakovostnega preživljanja prostega časa. To je namreč ključno za uravnotežen razvoj otroka. Ob tem so sodelujoči na posvetu opozorili še na to, da so otroci v zadnjem letu in pol zaradi epidemioloških ukrepov živeli manj aktivno življenje, poroča STA.

Varuh človekovih pravic je ob mednarodnem tednu otroka opozoril, da je pomembno zagotavljati vsem otrokom enake možnosti in enake pravice. Poudaril je tudi, da je država dolžna skrbeti za dobrobit otrok, vendar v praksi še vedno ni storila vsega za pravo zaščito otrokovih pravic.

Pri varuhu so opozorili, da je že pred izbruhom covida-19 več tisoč otrok v Sloveniji živelo pod pragom revščine, zdaj je takih otrok še več, kar je zelo zaskrbljujoče.

“Ugotavljamo, da različne institucije ne pretehtajo dovolj njihovih mnenj, želja in interesov ter na nezadostni podlagi odločajo o njihovih koristih. Še vedno prepogosto tudi opažamo, da so otroci v postopkih, v katerih so udeleženi, obravnavani kot objekti odločanja in ne kot subjekti pravic,” je opozoril namestnik varuha Jože Ruparič.