Gospodarstvo

Zelena luč predlogu Zakona o varstvu okolja: trenutni sistem ne dosega okoljskih ciljev

Ljubljana, 04. 11. 2021 17.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predlog novega Zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je prejel zeleno luč vlade. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

Predlog zakona zajema vse dele okolja – zrak, vodo, ohranjanje narave in druge – in instrumentalne pristope varovanja okolja od načrtovanja in presoje vplivov na okolje do dovoljenj. Uveljavlja temeljna načela in pristope za vso zakonodajo z okoljskega področja ter daje podlago za podzakonske akte, so po seji vlade sporočili z vladnega urada za komuniciranje.

Predlog celovito ureja ravnanje z odpadki, vključno z določitvijo temeljnih pravil ravnanja z odpadki, pogojev in meril za prenehanje statusa odpadka ter ureditvijo sistema proizvajalčeve razširjene odgovornosti. Slednjega mora Slovenija uvesti zaradi prenosa evropske direktive.

Trenutni sistem ne zagotavlja odgovornega ravnanja z odpadno embalažo in ne dosega okoljskih ciljev. Komunalna odpadna embalaža se kopiči v skladiščih izvajalcev javnih služb, saj odgovorna podjetja ne izvajajo obveznosti odvoza, izpostavlja urad za komuniciranje.

Trenutni sistem ne zagotavlja odgovornega ravnanja z odpadno embalažo in ne dosega okoljskih ciljev.
Trenutni sistem ne zagotavlja odgovornega ravnanja z odpadno embalažo in ne dosega okoljskih ciljev. FOTO: Egon Cokan

Ključni namen predlaganega zakona je tako spodbujati k zmanjševanju proizvedenih količin odpadkov ter vzpostaviti učinkovit, pregleden in stroškovno optimalen sistem ravnanja z odpadki. Z njim država v nacionalni pravni red prenaša več evropskih določil, med njimi načela krožnega gospodarstva, načelo onesnaževalec plača in načelo proizvajalčeve razširjene odgovornosti. Tako naj bi med drugim rešili tudi problem kopičenja odpadne embalaže na dvoriščih komunalnih podjetij.

Zakon za vsak masni tok odpadkov, za katere velja proizvajalčeva razširjena odgovornost, določa zgolj eno neprofitno organizacijo, ki bo v imenu proizvajalcev iskala najugodnejše ponudnike.

Med drugim zakon na novo uvaja tudi možnost združevanja postopka presoje vplivov na okolje in postopka izdaje okoljevarstvenega dovoljenja za napravo z dejavnostmi, ki povzročajo industrijske emisije ali za drugo napravo, dejavnost ali obrat. Omogoča tudi izdajo dovoljenja za čezmerno obremenitev s hrupom v različnih primerih, ko takšno izjemo na podlagi predpisov EU dopuščajo predpisi vlade, ki se nanašajo na obratovanje določene naprave ali izvajanje določene dejavnosti.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rajko povše
07. 11. 2021 16.51
Zakon takoj izvajat in izrinit vse družbe ki se izmikajo svojim obveznostim.
dante
05. 11. 2021 10.54
Kar se tiče ožemanja prebivalstva na račun odpadkov jim ni delalo težav, ne vedo pa kam s temi zbranimi odpadki. Ne vedo kaj se lahko iz njih naredi al pridobi
dante
05. 11. 2021 10.16
-1
Kdo je odgovoren za okolje. Komunalna podjetja, ki ne vedo kam z zbranimi odpadki, in potem jih razvažajo skrivaj v gozdove in njive, s čim manj stroški. Toliko o zelenem razmišljanju
rajko povše
07. 11. 2021 16.50
Komunale samo zbirajo ,odvažajo jih sheme za ravnanje z odpadki . malo si preberi tokove odpadkov. Komunale kasirajo od nas ,zbirajo in predajajo shemam. To da pa ostajajo kupi je pa kriva država ,ki ima neustrezno zakonodajo in shemam dopušča ,da tega ne prevzemajo ....V naravi pa običajno končajo kupi fizičnih oseb ...torej nas ljudi in pa kakih privatnikov ,ki raje kipnejo kot peljejo na komunalo kjer je potrebno plačati
relos
04. 11. 2021 19.48
+1
Novi cukrček iz MOP-a. Odrezani so NVO-ji in postopki so poenostavljeni. Zdaj pa juriš z mehanizacijo v naravo ...