Partnerji sporočajo

Digitalna transformacija za večjo produktivnost, kakovost in varnost izdelkov v živilski industriji

Izbor urednice

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke
Tovarna leta
Zakaj sodelovati
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

Avtor
23.08.2022 08:50
Čas branja: 3 min

Živilska industrija ima v primerjavi z večino drugih proizvodnih panog nekaj pomembnih posebnosti. Proizvodni procesi morajo potekati neprekinjeno, zaradi varnosti in skladnosti živil s higienskimi predpisi in standardi je potrebno zagotavljati stalno sledljivost ključnih parametrov, vsako odstopanje pa mora sprožiti takojšnje opozorilo in odpravo.

Poleg finančnih spodbud je določene tehnološke izboljšave v živilski industriji v preteklih dveh letih pospešil predvsem koronavirus, saj so bila podjetja zaradi omejitev osebnih stikov in odsotnosti zaposlenih prisiljena vzpostaviti nadzor in podporo pri upravljanju proizvodnje na daljavo.

Kljub temu je v mnogih živilskih podjetjih realnost še vedno ročno beleženje podatkov iz strojev v dnevnike, kontrolne sezname in obrazce, njihovo prepisovanje in preračunavanje v preglednicah ter zamudna priprava raznih poročil.

Takšno stanje pomeni veliko potrato časa in je podvrženo možnostim resnih napak, kar predstavlja tudi tveganje za neskladnosti s predpisi in varnost živil nasploh. Obenem pa razpršeni podatki vodilnim otežujejo ali celo povsem onemogočajo preglednost proizvodnje in odkrivanje priložnosti za izboljšave.

Tehnološki preskok zavirajo predvsem predsodki

Čeprav lahko takšne in podobne slabosti učinkovito rešujemo z digitalizacijo proizvodnje, so poglavitna ovira za tehnološki preskok predvsem neznanje in predsodki, da je ta zapletena, dolgotrajna in draga.

Zato ni odveč spomniti, kaj digitalizacija sploh pomeni. Gre za samodejno zajemanje procesnih podatkov iz proizvodnih strojev in njihovo shranjevanje na enem mestu ter obdelava podatkov z analitičnimi orodji, s katero pridobimo uporabne informacije za različne potrebe – od na primer spremljanja produktivnosti in energetske učinkovitosti proizvodnje ter odstopanj v realnem času, do priprave poročil za odločevalce in potrjevanje skladnosti z regulativnimi zahtevami.

Povečanje produktivnosti, znižanje stroškov, skladnost, kakovost in brezpapirno poslovanje

Med številnimi koristmi digitalizacije proizvodnje v živilski industriji posebej izstopa naslednjih pet področij:

Povečanje produktivnosti. V veliki meri je povezano z nepredvidenimi zastoji v proizvodnji, ki jih lahko uspešno odpravljamo, če poznamo njihove vzroke. Prav tako na produktivnost vpliva načrtovanje delovnih tokov in planiranje proizvodnje nasploh, s čemer dosežemo boljšo izkoriščenost strojev in zaposlenih.

Znižanje stroškov. Čeprav so v zadnjem času najbolj aktualna vprašanja, vezana na porabo in cene energentov, na proizvodne stroške vplivajo tudi drugi dejavniki. Prihranimo lahko pri surovinah, izmetu, reklamacijah zaradi neskladnosti izdelkov in še marsikje.

Skladnost z regulativami. Za zagotavljanje stalne in visoke varnosti in kakovosti izdelkov postavljajo regulativni organi številne zahteve. Določajo jih predpisi in standardi za živilske proizvodne procese, operativne postopke, dokumentacijo, usposabljanje osebja in upravljanje kakovosti.

Kakovost izdelkov. Za kakovost živilskih izdelkov je prav tako pomembna celovita sledljivost, kako so nastali – od lastnosti vhodnih materialov in surovin, označevanja in poteka proizvodnega procesa, do nadzora vzdrževanja proizvodne opreme in ustreznosti izobrazbe proizvodnih delavcev.

Brezpapirno poslovanje. Pomembno je zlasti zaradi zajemanja in centralnega shranjevanja točnih proizvodnih podatkov, na katerih temeljijo pregledi in analize za poročanje in sprejemanje odločitev.

Zaradi navedenih in drugih koristi je digitalizacija proizvodnje v živilski industriji naložba, ki se običajno zelo hitro povrne.

Za uspešno digitalno transformacijo živilske proizvodnje potrebujete izkušenega partnerja

Za vsa podjetja, ki se z uvajanjem digitalnih tehnologij v proizvodnji srečujejo prvič, ali nimajo najboljših izkušenj, je priporočljivo, da pri tem sodelujejo z zunanjim partnerjem, ki ima ustrezno znanje in prakso iz živilske industrije.

Digitalne rešitve namreč kljub vsemu posegajo v ustaljene načine dela v primerjavi s klasično proizvodnjo. Zato je pomembno, da pri tem upoštevamo temeljne zakonitosti uvajanja in upravljanja sprememb, s katerimi poleg tehnoloških izboljšav dosežemo tudi vključenost in zavzetost zaposlenih v proizvodnji.

V Metroniku smo z manjšimi koraki, pilotnimi projekti ter organizacijskim in tehničnim svetovanjem pomagali več živilskim proizvajalcem pri nas in v tujini, da so lažje in hitreje prepoznala koristi ter pridobila samozavest za večje projekte digitalne transformacije proizvodnje.

Zato lahko pri tem pomagamo vsakemu živilskemu podjetju, ki želi predvideni čas in denar za digitalno preobrazbo izkoristiti na najboljši možen način.

Za več informacij v zvezi z načrtovanjem in uvajanjem digitalnih rešitev v živilski proizvodnji pa je kontaktna oseba Vanja Tomažič, ki mu lahko pišete na naslov vanja.tomazic@metronik.si.

Vir: Metronik

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Tovarna
Dobre prakse
(fotoreportaža) Pod Pohorjem visoko produktivna tovarna sanitarnih in cevovodnih sistemov
Tovarna leta
na terenu
Dobre prakseSabina Petrov (fotoreportaža) Pod Pohorjem visoko produktivna tovarna sanitarnih in cevovodnih sistemov 3

Geberit proizvodnja letno izdela več milijonov izdelkov za sanitarne sisteme in fitingov, nova pridobitev podjetja je zvočni laboratorij

Tovarna
Novice
Pri prenovi in gradnji svojih tovarn Siemens že uporablja industrijski metaverzum
Tovarna leta
nova tehnologija
NoviceSabina Petrov Pri prenovi in gradnji svojih tovarn Siemens že uporablja industrijski metaverzum

Fotorealistični digitalni dvojčki so temeljni gradnik industrijskega metaverzuma.

Tovarna
Dobre prakse
Riko Hiše z umetno inteligenco preverjajo kakovost lesa
Tovarna leta
izkušnje in dobre prakse
Dobre prakseSabina Petrov Riko Hiše z umetno inteligenco preverjajo kakovost lesa

V Kočevju bodo 21. marca tudi TPV Automotive, Elpro Križnič, Roletarstvo Medle, Metronik, Cisco Systems in Yaskawa Europe Robotics

Tovarna
Dobre prakse
Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese
Tovarna leta
fotoreportaža
Dobre prakseSabina Petrov Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese

Tudi TPV Automotive, Riko Hiše, Elpro Križnič, Roletarstvo Medle, Metronik in Cisco Systems v Kočevju o digitalizaciji in dobrih praksah v proizvodnji

Tovarna
Dobre prakse
Kako z avtomatizacijo upravljanja odjema električne energije do prihrankov v industriji
Tovarna leta
nižji stroški
Dobre prakseSabina Petrov Kako z avtomatizacijo upravljanja odjema električne energije do prihrankov v industriji

Na dogodku Dobre prakse pametnih tovarn 21. marca v Kočevju tudi o pripravah podjetij na spremembe obračunavanja omrežnine

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke
Tovarna leta
Zakaj sodelovati
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

Tovarna
Dobre prakse
Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije
Tovarna leta
nasvet
Dobre prakseAna Ivančič Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije

Kako lahko znižate stroške porabe električne energije in kako se zaščitite pred vdori v vaše omrežje