Goljufije s turističnimi boni, večina oškodovancev s Severne Primorske

Štirje Gorenjci so želeli na enostaven način obogateti z goljufijami pri unovčevanju turističnih bonov. Izkoristili so zaupanje občanov, ki sta jih dva od njih obiskala kot poslovna svetovalca. Osebne podatke starejših Primorcev sta predala pajdašema, ki sta nato v turističnem objektu v okolici Radovljice z lažnim unovčevanjem bonov oškodovala približno 30 ljudi.

V  okviru  policijske  preiskave  so  ugotovili,  da  je  47-letni  osumljenec v evidenco gostov lažno vpisoval nastanitve oškodovancev, ki jih v resnici ni bilo, pri čemer je na listinah za  potrditev  
unovčitve  bona ponarejal tudi njihove podpise. Fotografija je 
simbolična/vir: pixabay.com
V okviru policijske preiskave so ugotovili, da je 47-letni osumljenec v evidenco gostov lažno vpisoval nastanitve oškodovancev, ki jih v resnici ni bilo, pri čemer je na listinah za potrditev unovčitve bona ponarejal tudi njihove podpise. Fotografija je simbolična/vir: pixabay.com 

SEVERNA PRIMORSKA, GORENJSKA > Pretkano delovanje četverice z Gorenjskega je lani poleti prekinil moški iz Posočja, ki je bovške policiste obvestil o tem, da je njegov turistični bon v vrednosti 200 evrov nekdo že izkoristil, a ne on sam.

Bovški policisti so se takoj zakopali v delo in kmalu ugotovili, da se za prijavo ogoljufanega občana skriva še več podobnih goljufij s turističnimi boni, ki so jih na prefinjen način izpeljali štirje Gorenjci. Obsežno in zahtevno policijsko preiskavo so sklenili januarja, v njej pa odkrili skupno 104 kazniva dejanja zlorabe pri unovčevanju turističnih bonov.

“Papir prenese vse”

Vojko Fon, dolgoletni ponudnik turističnih nastanitev v Solkanu in Kobaridu, je bil ob novici o gorenjskih goljufih zgrožen, obenem pa je pojasnil, kako enostavno bi turistične bone na nezakonit način lahko unovčevalo še več nepoštenih ljudi. “Papir prenese vse, tudi ponarejen podpis, za unovčitev bona potrebujemo le še kopijo dokumenta osebe, njihove davčne številke pa ne. Če nekdo koristi bon družinskega člana, preverimo njegov priimek in to je vse,” oriše in dodaja, da so taki posamezniki, ki na nezakonit način unovčujejo bone, enostavno izsledljivi. “Boni so namreč vezani na eno osebo in organi pregona tako prevaro lahko ugotovijo v dveh minutah,” sklene.

“Poslovno svetovanje”, ki to ni

Ugotovitev moškega iz Posočja, da svojega bona ne more unovčiti pri izbranem ponudniku nastanitev, ker naj bi ga po podatkih finančne uprave že, a o tem ni vedel ničesar, je policiste pripeljala na sled načrtni goljufiji z boni, pri kateri sta v prvi fazi sodelovala moška, stara 57 in 32 let. V prvi polovici leta 2020 sta na terenu svetovala glede prodaje vrednostnih papirjev. Ko sta na domovih obiskala oškodovance (predvsem starejše ljudi), sta spotoma dobila podatke z osebnih izkaznic in jih ponekod tudi fotografirala. Tako sta prišla do osebnih podatkov ljudi iz Posočja, Idrijskega in Goriške, pa tudi iz nekaterih drugih slovenskih krajev.

Te podatke sta nato posredovala pajdašema, starima 47 in 27 let, ki sta se na Gorenjskem - po naših podatkih v okolici Radovljice - ukvarjala s turistično dejavnostjo in namestitvami. Starejši osumljenec je kot ponudnik turističnih storitev na Gorenjskem unovčeval turistične bone v imenu Primorcev, ki pa o tem niso nič vedeli.

Vojko Fon

ponudnik turističnih nastanitev

“Boni so vezani na eno osebo in organi pregona tako prevaro lahko ugotovijo v dveh minutah.”

Ponarejeni podpisi, lažni računi

Med preiskavo, v kateri so bovški policisti in novogoriški kriminalisti aktivno sodelovali tudi s tržnim inšpektoratom, so odkrili, da je 47-letnik v evidenco gostov lažno vpisoval nastanitve ljudi, ki jih tam v resnici ni bilo, pri čemer je na dokumentih za potrditev unovčitve bona ponarejal njihove podpise. Mlajši osumljenec je izdajal lažne račune za neobstoječe nastanitve, pristojnemu državnemu organu pa posredoval neresnične podatke za refundacijo turističnih bonov.

Gorenjci naj bi na tak način oškodovali približno 30 ljudi, večino iz severne Primorske, preostale pa iz drugih delov Slovenije. S tem so nezakonito zaslužili 6000 evrov.

Predkazenski postopek je ves čas usmerjalo novogoriško okrožno tožilstvo, pred dnevi pa so po zaključeni preiskavi policisti spisali kazenske ovadbe zoper četverico. “Poslovna svetovalca” sta osumljena več kaznivih dejanj preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojila ali ugodnosti in goljufije. 47-letnik je osumljen kaznivih dejanj ponarejanja listin, ponareditve ali uničenja poslovnih listin ter preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojila. Bovški policisti pa so 27-letnika ovadili zaradi suma kaznivega dejanja ponarejanja listin in ponareditve ali uničenja poslovnih listin.

Policisti ob tem opozarjajo občane, naj bodo zelo previdni pri posredovanju kakršnihkoli osebnih in drugih podatkov neznanim osebam.


Najbolj brano