Po požaru, v katerem je zgorel nastanitveni center, prebežniki spijo na prostem. Foto: Reuters
Po požaru, v katerem je zgorel nastanitveni center, prebežniki spijo na prostem. Foto: Reuters

Pred vstopom na območje šotorov morajo prebežniki opraviti testiranje na novi koronavirus. Hitre teste, pri katerih je rezultat znan v 15 minutah, izvajajo v Unicefovi kliniki, sodelujejo tudi ekipe Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in grške organizacije za javno zdravje (EODY).

Prebežnike brez okužbe nato usmerijo v šotore, ki so razporejeni glede na nacionalnost. Na Lezbosu je nastanjenih med 12.000 in 13.000 ljudi iz skupno 70 držav, večina pa je iz Afganistana, poroča BBC.

Okužene nastanijo na izolirano območje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Testiranja so odkrila sedem okužb, je navedlo grško zdravstveno ministrstvo.

Strah pred širjenjem okužbe zaradi pogojev za življenje po požaru

V kaosu po požaru med torkom in sredo so upravitelji centra izgubili sled za skupno 35 okuženimi, zaradi česar se bojijo večjega izbruha.

Dva prebežnika, pri katerih so zdaj potrdili okužbo, sta bila med 35 prvotno okuženimi, poroča grški portal Ekathimerini. Osem predhodno okuženih naj bi identificirali že v petek oziroma soboto, navaja BBC.

V prenatrpanem centru Moria, zgrajenem za 3000 prebežnikov, je živelo kar 12.000 ljudi. Prebežniki so po požarih ostali brez strehe nad glavo. Številni zdaj spijo na poljih in cestah, brez dostopa do hrane, vode in sanitarij ‒ v takšnih razmerah pa je nemogoče vzdrževati preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja okužb.

Začasno šotorišče na vojaškem strelišču Kara Tepe, v bližini glavnega pristanišča v Mitilenah. Foto: Reuters
Začasno šotorišče na vojaškem strelišču Kara Tepe, v bližini glavnega pristanišča v Mitilenah. Foto: Reuters

Premier Micotakis obljublja nov center

Novo šotorsko naselje ima kapaciteto tisoč ljudi. Še več šotorskih naselij za skupno 12.000 prebivalcev Morie bodo vzpostavili v prihodnjih dneh, zanje pa iščejo primerne lokacije na otoku. "Želimo zagotoviti, da bodo vsi imeli šotor, hrano in vodo," je sporočil minister za migracije Notis Mitarači.

Grški premier Kiriakos Micotakis pa je ob tem obljubil, da bo Grčija na Lezbosu zgradila nov in stalen center za sprejem in obravnavo prebežnikov. "S popolno gotovostjo želim sporočiti, da bomo postavili stalen sprejemni in identifikacijski center ‒ to sporočilo želim razposlati v vse smeri," je dejal grški premier in Evropo pozval k sodelovanju pri vzpostavljanju centra.

Lokalni prebivalci in prebežniki novemu centru nasprotujejo

Micotakis je s tem zavrnil proteste prebivalcev Lezbosa, ki nasprotujejo izgradnji novega centra. Tega nočejo niti prebežniki, ki zahtevajo preselitev z Lezbosa.

V petek je nekaj prebežnikov z napisi "svoboda" na plakatih protestiralo proti gradnji novega centra. V bližini novega centra Kara Tepe je prišlo tudi do spopadov med prebežniki in policijo, ki je posredovala s solzivcem. Lokalni prebivalci medtem prav tako nasprotujejo gradnji in z avtomobili blokirajo ceste, da bi onemogočili dostavo humanitarne pomoči prebežnikom.

Papež Frančišek poziva k ukrepanju

Papež Frančišek je v Rimu medtem Evropo pozval k ukrepanju. Spomnil se je svojega obiska na Lezbosu pred štirimi leti in svojega takratnega poziva k "človeka vrednemu sprejemu žensk in moških, migrantov in beguncev ter tistih, ki iščejo azil v Evropi".

Nemčija je sicer v petek sporočila, da bo 10 evropskih držav sprejelo 400 mladoletnikov brez spremstva, ki so živeli v Morii. Štirje med njimi bodo prišli v Slovenijo.

Požari izbruhnili v noči s torka na sredo

Vzrok požarov v prebežniškem centru še ni pojasnjen. V noči s torka na sredo so požari izbruhnili na najmanj treh mestih, je sporočil poveljnik gasilcev Konstantinos Theofilopulos. Nekaj ur pred tem so pristojni sporočili, da je okuženih 35 prebežnikov. Ogenj se je nato razširil in uničil center Moria.

Na Lezbosu bodo gradili stalni center za prebežnike