FOTO: Odprta je razstava Harmonija štirih elementov

16.9.2023 | 10:50

FOTO: Odprta je razstava Harmonija štirih elementov

Viteška dvorana, »srce gradu«, je navdih za naše delo in je bila navdih za naš skupnostni večzvrstni večletni program Štirje elementi: VODA, OGENJ, ZEMLJA IN ZRAK, ki smo ga pričeli leta 2016 in zaključili leta 2020. S številnimi sodelavci, raznovrstnimi programi ter dodanimi pogledi in idejami je skozi leti 2021 in 2022 nastal osnutek preoblikovanja štirih občasnih razstav v novo – stalno – razstavo Harmonija štirih elementov z dodanimi interaktivnimi elementi in vsebinami. Stalnost razstave je sooblikovana s prostorom severnega dela gradu, ki potrebuje celovito prenovo za katero si že dolgo prizadevamo in upamo, da se kmalu uresniči.

V prvem prostoru se prepletata elementa ogenj in zemlja. Izpostavljamo dediščino gasilstva in kovaštva v Posavju, arheološke predmete od mlajše kamene dobe do 15. stoletja ter izjemne Posavke in Posavce. V tem delu razstave smo vključili tudi izbor iz 15 donacij naših izjemnih »delničarjev« - donatorjev snovne in nesnovne dediščine - predmetov in pripovedi o njih, ki opredeljujejo naša sodelovanja v zadnjih letih, predmeti pa predstavljajo različne življenjske zgodbe. V razstavo so tako s podarjenimi predmeti vključeni donatorji: Franc Černelič, Anka Oblak, Marijan Krošelj, Rok Količ, Jelka in Jurij Žnideršič, Marija Žnideršič, dr. Ivanka Počkar, Nika Filipič Počkar, Matjaž Filipič, Stanka Petrović, Slavko Dvoršak, družina Vidmar, družina Frigelj, Robert Šupe, Tomaž Pisanski, Peter Ivačič in Smiljana Didek. S tem napovedujemo prihodnje leto, ko bomo praznovali 75-letnico muzeja ter jo posvetili muzejskim donatorjem in sodelovanju.

FOTO: Odprta je razstava Harmonija štirih elementov

V drugem prostoru se skozi različne interaktivne in didaktične vsebine, prilagojene različnim ciljnim skupinam, prepletajo vsi štirje elementi, ki imajo vsak svoje značilnosti, le skupaj pa lahko ustvarijo harmonijo. Harmonija štirih elementov, ki gradijo tudi brežiški grad se s pregledom zgodovine gradnje gradu prepleta v eno zgodbo, v katero se obiskovalci s pomočjo tipnih, slušnih in avdiovizualnih pripomočkov aktivno vključujejo. V predstavitev so vključene tudi digitalne vsebine: aplikacija Štirje elementi – sooblikovalci posavskih priimkov in krajev, 3D model gradu in videoposnetek Harmonije štirih velikanov - interaktivnega eksperimentalnega doživetja, ki smo ga v letih 2021 in 2022 pripravili v sodelovanju z zunanjim sodelavcem, fizikom in dediščinskim navdušencem Garsio Kosincem. Prostor dopolnjuje obstoječa maketa gradu Brežice, ki s štirimi stolpi, trakti in stranmi neba dopolnjuje zgodbo štirih elementov in s plastičnim prikazom arhitekture prepričljivo nagovarja vse starostne skupine obiskovalcev.

V tretjem prostoru se prepletata elementa zrak in voda. Zračne vsebine in predmeti so predstavljeni skozi teme vdih, izdih, oddih in prepih, ki opredeljujejo pomembne dele našega življenja. Vdih pomeni začetek, izdih pomeni konec, oba pomenita tudi življenje, ki ga osmišlja tudi oddih. Le-ta vključuje številne aktivnosti, ki bogatijo vsakdanjik in praznik. Četrti del smo namenili razmišljanju o prepihu, ki prinese in odnese. Vodne vsebine izpostavljajo različne načine življenja z vodo in ob vodi, iskanje, shranjevanje, uporabo ter odnos do pitne in drugih voda, sožitje z vodo in skrb zanjo. Del tega je tudi kopija dela savskega čolna tombasa, ki prijazno vabi obiskovalce, da sedejo vanj, izkusijo vožnjo z njim po Savi s pogledom na savsko Vrbino, se fotografirajo in delijo izkušnjo s prijatelji. 2,5 metra dolg prednji del tombasa je izdelan v merilu 1:3, v tradicionalni tehniki kot del aktivnosti projekta Po-Savski rečni turizem. Del zadnjega prostora razstave so tudi štiri tegobe, s katerimi so se prebivalci Posavja soočili v preteklosti, in povezujejo vse štiri elemente.

FOTO: Odprta je razstava Harmonija štirih elementov

Vse tri prostore razstave dopolnjujejo družinski kotički s pobarvankami ilustracij motivov štirih elementov, ki jih lahko »mladi obiskovalci« sestavijo v svojo zgodbo štirih elementov in odnesejo domov. Prvi in tretji prostor razstave je z glasbo »obogatil« Matjaž Predanič.

Vsaka nova razstava je muzejski praznik, še posebej, če gre za obsežno delo, v katerem smo sodelovali tako rekoč vsi sodelavci muzeja, številni zunanji izvajalci in kar je še posebej izjemno tudi številni naši »delničarji«.

Avtorji razstave in besedil so: Alenka Černelič Krošelj, Maruša Erpič, Stanka Glogovič, Boštjan Kolar, Mihaela Kovačič, Andreja Matijevc, Jana Puhar ter upokojeni in nekdanji sodelavci Posavskega muzeja Brežice Vlasta Dejak, Oži Lorber, Maja Marinčič in dr. Ivanka Počkar. Razstavo je oblikovala Polona Zupančič, jezikovni pregled je opravila mag. Mateja Jankovič Čurič, angleški prevod Mateja Žuraj. Didaktične pripomočke so izdelali sodelavci konservatorsko-restavratorske delavnice: Nives Slemenšek, Rok Verstovšek Tanšek in Ana Sterle. Vodja konservatorsko-restavratorskih del in postavitve je Nives Slemenšek, pomembno vlogo pri koordinaciji projekta pa je poleg direktorice Alenke Černelič Krošelj opravila Maruša Erpič. Novo osvetlitev prostorov so uredili Marjan Visković in Čižmek d. o. o., razstavno opremo Bojan Miklič s. p., tisk in montažo razstavne grafike Reklame Žarn, Franci Žarn, s. p.

FOTO: Odprta je razstava Harmonija štirih elementov

Odprtje razstave smo povezali z glasbo in enim izmed petih čutov, kajti leto 2023 namenjamo tudi sluhu, naše leto pa je ves čas prepredeno z raznoliko glasbo. Predvsem glasbi in uživanju v harmonijah umetnosti je namenjena Viteška dvorana, tako je prav, da je bilo tokratno odprtje še bolj slušno oziroma glasbeno. S koncertnim programom Melodije Slovenije so odprtje obogatili: Sarah Ghandour, zasedba Gugutke in tenorist, Brežičan Rok Ferenčak. Ameriška violončelistka Sarah Ghandour je Fulbrightova štipendistka, ki proučuje slovensko ljudsko glasbo in jo skupaj s slovenskimi glasbeniki preoblikuje v nove harmonije. Zasedbo Gugutke sestavlja pet perspektivnih mladih virtuozov iz različnih glasbenih ozadij: Nejc Poljanec, Tomaž Zevnik, Benjamin Barbarič in Gal Golob. Motive in skladbe črpajo predvsem iz bogate zakladnice slovenske, balkanske in romske tradicionalne glasbe ter jim dodajajo elemente svojih lastnih, individualnih stilov ter improvizacije. Dogodek je podprlo Veleposlaništvo Združenih držav Amerike v Sloveniji.

Razstavo je odprla Sonja Levičar, predsednica sveta zavoda Posavskega muzeja Brežice.

Posavski muzej Brežice

Galerija

_zzrazstava (01), _zzrazstava__01_
_zzrazstava (02), _zzrazstava__02_
_zzrazstava (03), _zzrazstava__03_
_zzrazstava (04), _zzrazstava__04_
_zzrazstava (05), _zzrazstava__05_
_zzrazstava (06), _zzrazstava__06_
_zzrazstava (07), _zzrazstava__07_
_zzrazstava (08), _zzrazstava__08_
_zzrazstava (09), _zzrazstava__09_
_zzrazstava (10), _zzrazstava__10_
_zzrazstava (11), _zzrazstava__11_
_zzrazstava (12), _zzrazstava__12_
_zzrazstava (13), _zzrazstava__13_
_zzrazstava (14), _zzrazstava__14_
_zzrazstava (15), _zzrazstava__15_
_zzrazstava (16), _zzrazstava__16_
_zzrazstava (17), _zzrazstava__17_
_zzrazstava (18), _zzrazstava__18_
_zzrazstava (19), _zzrazstava__19_
_zzrazstava (20), _zzrazstava__20_
_zzrazstava (21), _zzrazstava__21_
_zzrazstava (22), _zzrazstava__22_
_zzrazstava (23), _zzrazstava__23_
_zzrazstava (24), _zzrazstava__24_
_zzrazstava (25), _zzrazstava__25_
_zzrazstava (26), _zzrazstava__26_
_zzrazstava (27), _zzrazstava__27_
_zzrazstava (28), _zzrazstava__28_
_zzrazstava (29), _zzrazstava__29_
_zzrazstava (30), _zzrazstava__30_
_zzrazstava (31), _zzrazstava__31_
_zzrazstava (32), _zzrazstava__32_
_zzrazstava (33), _zzrazstava__33_
_zzrazstava (34), _zzrazstava__34_
_zzrazstava (35), _zzrazstava__35_
_zzrazstava (36), _zzrazstava__36_
_zzrazstava (37), _zzrazstava__37_
_zzrazstava (38), _zzrazstava__38_
_zzrazstava (39), _zzrazstava__39_
_zzrazstava (40), _zzrazstava__40_
_zzrazstava (41), _zzrazstava__41_
_zzrazstava (42), _zzrazstava__42_
_zzrazstava (43), _zzrazstava__43_
_zzrazstava (44), _zzrazstava__44_
_zzrazstava (45), _zzrazstava__45_
_zzrazstava (46), _zzrazstava__46_
_zzrazstava (47), _zzrazstava__47_
_zzrazstava (48), _zzrazstava__48_
_zzrazstava (49), _zzrazstava__49_
_zzrazstava (50), _zzrazstava__50_
_zzrazstava (51), _zzrazstava__51_
_zzrazstava (52), _zzrazstava__52_
_zzrazstava (53), _zzrazstava__53_
_zzrazstava (54), _zzrazstava__54_
_zzrazstava (55), _zzrazstava__55_
_zzrazstava (56), _zzrazstava__56_
_zzrazstava (57), _zzrazstava__57_
_zzrazstava (58), _zzrazstava__58_

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava