Predstavniki več nevladnih organizacij so se v podporo prosilcem za azil danes dopoldne zbrali na solidarnostnem shodu pred vladno palačo v Ljubljani. Kot je ob tem spomnil predstavnik Ambasade Rog Miha Blažič, begunci v Sloveniji že dalj časa opozarjajo na možnost vračanj na Hrvaško, a so do zdaj naleteli na gluha ušesa.

»Ugotavljajo, da se jih obravnava kot številke in kot varnostno vprašanje, ne obravnava se jih kot ljudi, ki so prišli po zaščito in imajo za to utemeljene razloge, ki jim je treba prisluhniti,« je opozoril. Ob tem je znova pozval premierja Goloba in celotno vladno ekipo, naj prisluhne zgodbam ljudi, ki v Sloveniji potrebujejo zaščito.

Slovenijo dojemajo kot svoj dom

»Groza nas je Hrvaške, tam smo doživeli mučenje, ponižanje, tepež, na nas so spustili policijske pse in streljali. Pošiljajo nas nazaj v državo, kjer smo bili zanje živali in ne ljudje. V Sloveniji se počutimo varno, mnogi že hodimo v službo, vsi se učimo jezika, otroci hodijo v šolo, tukaj imamo prijatelje,« je dejal eden od prosilcev za azil. Kot je še dodal, je veliko prosilcev v Sloveniji že nekaj časa in jo zato tudi dojemajo kot svoj dom.

Prosilci za azil so ob napovedanih vračanjih na Hrvaško svoje osebne zgodbe strnili tudi v kratkem videu, ki so ga naslovili tako na civilno družbo kot tudi na vlado. Na današnjem solidarnostnem shodu so sicer podporo prosilcem za azil med drugim izrazili antropologinja Svetlana Slapšak, pesnik Andrej Rozman Roza, predstavniki Inštituta 8. marec, Protestne ljudske skupščine in civilne iniciative Izbrisanih, učiteljica slovenščine, ki poučuje prosilce za azil Anja Tomažin, nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek in raper Zlatko.

To je bil sicer že drugi solidarnosti shod v zadnjem mesecu, v sredini maja so nevladniki prosilcem za azil v luči napovedanega vračanja dveh prosilec na Hrvaško, podporo izrazili na shodu pred azilnim domom na Viču v Ljubljani. Nadaljevali so ga pred vladnim poslopjem, srečali pa so se tudi s predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič.