Janja Šegel, Neža Klančar, Katja Fain Tjaša Pintar so v Oranu slavile tako v štafeti 4 x 200 m prosto kot na 4 x 100 m prosto. Foto: www.alesfevzer.com

S časom 3:38,52 so popravile slovenski rekord (3:39,61), ki so ga v isti postavi kot v tokratnem finalu postavile 17. maja lani v Budimpešti. Francozinje so bile tokat druge s tremi sekundami in petimi stotinkami zaostanka.

"Rekordi, ki smo jih dosege ob zlati medalji, to je res lep konec SI. Ponosna sem na svoj dosežek na 100 m prosto, na današnji rekord v prvi predaji in na vse zmage na SI. Te so moje prve in zelo lepo sem jih opravila, sem zelo zadovoljna," je povedala najuspešnejša slovenska športnica Orana 2022 Janja Šegel.

13 medalj manj kot pred štirimi leti

Slovenija je tako osvojila skupno 23 medalj, kar je veliko manj kot pred štirimi leti v Tarragoni 2018 (36 medalj), a so bile tedaj štiri zlate, tokrat pa jih je bilo šest najžlahtnejšega leska. Slovenija je s tem izkupičkom zasedla enajsto mesto med 24 sredozemskimi državami, ki so v Oranu osvojile medalje. Z naskokom najboljša zbiralka medalj je bila Italija s kar 159 odličji, od tega 48 zlatih medalj.

Zadnji dan plavalnih tekmovanj v Oranu je Katja Fain osvojila dve odličji: srebro na 400 m prosto, nato pa še zlato kot članica zmagovite štafete 4 x 100 m prosto. Foto: www.alesfevzer.com

Plavalkam in plavalcem kar 10 medalj

Tri zlata odličja Slovenije so bila dosežena v bazenu, pri vseh je bila udeležena Janja Šegel, najboljša slovenska udeleženka iger, na katerih so plavalci skupaj osvojili kar deset medalj.

Katja Fain se je dobro uro in pol pred zaključnim štafetnim nastopom ovenčala z medaljo srebrnega leska na 400 m prosto (4:09,07) in je osvojila svoje četrto odličje v Oranu, bila je že dvakrat srebrna posamično in zlata v štafeti 4 x 200 m prosto.

Janja Šegl je bila poleg zlata v štafetah (še 4 x 200 m prosto) že prva in druga tudi v posamičnih nastopih. Štiri medalje na sredozemskih igrah ima tudi Neža Klančar, še srebrna in bronasta med posameznicami ter prva v štafetah. Tjaša Pintar pa je pri obeh štafetnih nastopih opravila pomembno delo v zadnjih predajah za svoji dve odličji.

"Ponosna sem na posamični in štafetni medalj. Pričakovale smo, da se bo danes katera izmed preostalih štafet težko kosala z nami, kar smo tudi pokazale v bazenu. Organizacije iger pa ne bi preveč pohvalila, bilo je zelo kaotično vse skupaj, niso se držali urnikov, ampak sedaj je tega konec in ta konec je uspešen," je izpostavila Katja Fain.

Katja Fain in Janja Šegel sta osvojili po štiri medalje na letošnjih sredozemskih igrah. Foto: www.alesfevzer.com

Uradni zaključek v sredo

V zadnjih finalih so bili še trije slovenski plavalci. Sašo Boškan je bil na 200 m prosto šesti 1:49,15 in se je povsem približal slovenskemu rekordu (1:48,92) Petra Mankoča iz leta 2003.

Primož Šenica Pavletič je bil peti na 200 m hrbtno, (2:00,51) v isti disciplini je bil Anže Ferš Eržen osmi (2:00,85). Ta je bil v Oranu že srebrn za eno od dveh odličij slovenskih plavalcev, drugega je z bronom prispeval Peter John Stevens.

V Alžiriji praznujejo dan neodvisnosti, 19. sredozemske igre pa se bodo uradno končale s slovesnim zaprtjem iger v sredo zvečer. Zadnji dan Orana 2022 se bodo delila odličja le v rokometu.

Slovenske plavalke so na 19. sredozemskih igrah osvojile kar osem medalj, dve so prispevali še plavalci. Foto: www.alesfevzer.com