Lani sprejet zakon o tujcih

Rasistične novele, ki diskriminira tuje študente, ne bodo odpravili

L.J./STA
15. 2. 2022, 19.37
Posodobljeno: 15. 2. 2022, 19.47
Deli članek:

Odbor DZ za notranje zadeve je na današnji seji z 11 glasovi proti in 8 glasovi za zavrnil predlog DS o izobraževanju tujcev iz tretjih držav, ki morajo izkazati, da imajo zadostna sredstva za izobraževanje v Sloveniji.

STA
Božo Predalič je bil danes glavni zagovornik rasistične novele.

Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na današnji seji obravnaval predlog dopolnitev zakona o tujcih, ki ga je oblikoval državni svet.

Marca lani je Janševa vlada sprejela zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o tujcih, ki je na novo določil, da morajo študenti iz tretjih držav, torej držav, ki niso članice EU, poleg pisne izjave staršev, da so študente sposobni preživljati, izkazati še zadostna materialna sredstva. Kot zadostna materialna sredstva se smatra mesečni prihodek za študenta v višini nad 400 evrov. V praksi to pomeni, da morajo tuji študenti ob vpisu dokazovati, da imajo njihovi starši že zagotovljen tak mesečni prihodek za celotno študijsko leto, torej da imajo na računu ob vpisu študenta vsaj 5000 evrov.

Državna svetnica, predstavnica univerz in višjih šol Branka Kalenić Ramšak je v predstavitvi novele zakona dejala, da obstoječa ureditev otežuje izobraževanje študentom in dijakom iz ekonomsko šibkejših držav. Opozorila je tudi, da v Slovenijo večinoma prihajajo dijaki in študenti iz držav nekdanje Jugoslavije, "kjer je materialni položaj staršev slab." Dodala je tudi, da ima ministrstvo za izobraževanje s temi državami sklenjene dvostranske sporazume, ki določajo, da imajo njihovi državljani pri izobraževanju v Sloveniji enake pravice kot državljani Slovenije.

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Božo Predalič je dejal, da vlada predloga sprememb ne podpira, saj naj bi šlo za kopiran predlog Levice, ki ga je predlagala septembra. Predalič je zavrnitev novele podkrepil še z diskriminatornim in rasističnim komentarjem, da je dokazovanje sredstev pri tujih študentov pomembno, da se prepreči, da bi ti študenti "postali breme za slovenski socialni sistem."

Opozicijska poslanka Nataša Sukič iz vrst Levice je izpostavila, da morajo zdaj študenti izkazati, "da imajo na računu že parkiranih pet tisoč evrov", saj se gleda celoletni prihodek. Problematizirala je, da tega ni treba dokazovati slovenskim študentom in študentom iz EU. Vladi je očitala ksenofobijo, razredno in rasno razlikovanje. Jani Möderndorfer pa je dejal, da zahtevane višine sredstev tudi slovenski študenti kljub študentskemu delu nimajo.