REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kritike in grožnja z referendumom ob poskusu spremembe zastaralnih rokov prestrašile del koalicije  

Kritike in grožnja z referendumom ob poskusu spremembe zastaralnih rokov prestrašile del koalicije  Andrej Vizjak in Matej Tonin - predsednik NSi je Vizjaka posredno podprl, krajšanja zastaralnih rokov pa ne... Vir: Twitter

Grožnja Inštituta 8. marec in podpora opozicije napovedanemu referendumu o spremembi kazenske zakonodaje bi lahko vodili do podobnega poloma, kot ga je Janševa vlada že doživela z razveljavljenim zakonom o vodah.

To so nekoliko pozno, a še pravočasno spoznali tudi v vladnih strankah.

Sprejetje predloga kazenskega zakonika na odboru DZ za pravosodje je v opoziciji sprožilo presenečenje in ogorčenje, na koncu pa je privedlo do popuščanj vladnih strank.

Sporno spremembo je predlagala SNS, čeprav je predlog prejel odklonilna mnenja stroke.

Pritisk javnosti je na koncu prepričal poslanski skupini DeSUS in Konkretno (večnega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška), sicer vztrajni podpornici SDS, da zakona ne bosta podprli.

Enako je sporočila tudi NSi.

Vir: Twitter

V primeru pa, da DZ vseeno potrdi zakon, kar je sedaj malo verjetno, opozicija napoveduje referendum.

Opozicija je vložila zahtevo za umik točke z dnevnega reda seje DZ, hkrati pa je vložila tudi amandmaje s katerimi predlaga črtanje vseh členov zakona.

Matej T. Vatovec (Levica) je povedal, da bi predlog omogočil razširitev gospodarskega kriminala, Maša Kociper (SAB) pa je ostala skeptična glede napovedi DeSUS in Konkretno glede glasovanja, saj da njene izkušnje govorijo drugače.

»Dokler tega glasovanje ne bom videla, ne bom verjela,« je dejala.

Tina Heferle (LMŠ) je povedala, da gre za izredno škodljiv predlog sprememb. Poudarila je, da so v LMŠ vložili tudi amandmaje, da se vsi členi spornega zakona brišejo, da se prepreči »kazenskopravna in tudi družbena katastrofa.«

V primeru, da bi zakon šel skozi DZ, v LMŠ napovedujejo referendum.

V primeru, da bi zakon šel skozi DZ, v LMŠ napovedujejo referendum, je še povedala.

Poslanska skupina NSi je na seji sklenila, da sprememb Kazenskega zakonika ne podpre, so zapisali na družbenem omrežju.

Če bi bil zakon sprejet bi zastarala na primer korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo TEŠ-6, prav tako afera Trenta - pregrešno draga ruševina Janeza Janše, in mnoge druge.

Že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme.

Zdravko Počivalšek, skrajno desno. Vir: Twitter

Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je bila nad odločitvijo odbora ogorčena.

Da je predlog v nasprotju s spoštovanjem načela pravne države, je sicer poslance opozorila tudi zakonodajno-pravna služba Državnega zbora.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek