Spomenik Rusjana zre proti izlitju Save v Donavo. Foto: Irena Herak
Spomenik Rusjana zre proti izlitju Save v Donavo. Foto: Irena Herak

Rusjan, slovenski pilot, konstruktor in pionir letalstva, je svoj zadnji polet opravil v Beogradu. Končal se je tragično. Rusjan je strmoglavil pod beograjsko trdnjavo Kalemegdan, kjer je do zdaj stala tudi spominska plošča.

9. januarja 1911 je komaj 25-letni Edvard Rusjan sposobnosti svojega letala želel pokazati Beograjčanom. Več tisoč se jih je zbralo pod trdnjavo.

"Po vzletu je poletel štiri kilometre, do konca današnjega Novega Beograda. Glede vrnitve so mu govorili, naj ne skuša pristati tukaj, saj je pihala močna košava. Zaokrožil je po pristajalni stezi in strmoglavil tu, kjer stoji spomenik. Močan sunek vetra je zlomil levo krilo letala," je o usodnem poletu povedal Labud Bulatović, predsednik letalske zveze Srbije.

Od leta 1959 je pod Kalemegdanom spominska plošča, slovensko veleposlaništvo pa si je dve leti prizadevalo, da je Rusjan v bližini dobil svoj park. Spomenik – klopca, na kateri sedi Rusjan in zre proti izlitju Save v Donavo – že stoji.

Veleposlanik Bergant: Rusjanu dajemo moč in besedo

"Dve leti časa in energije, ampak očitno se je izplačalo. Na ta način dajemo besedo in moč Edvardu Rusjanu, ne samo v Srbiji, tudi v Sloveniji," je na odprtju spomenika povedal slovenski veleposlanik v Srbiji Damijan Bergant. "Zavedanje o tem, da je Edvard Rusjan Slovenec, obstaja, čeprav ga obravnavajo tudi za svojega človeka," je dodal.

Spomenik, delo akademskega kiparja Stevana Filipovića, in spominsko ploščo so postavili s pomočjo donacij srbskih in slovenskih podjetij v sodelovanju z mestom Beograd. Park bo urejen v prihodnjih tednih.

Simbol srbsko-slovenskega prijateljstva

Po Edvardu Rusjanu je poimenovano letališče v Mariboru. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat
Po Edvardu Rusjanu je poimenovano letališče v Mariboru. Foto: Radio Maribor/Aleks Horvat

"Edvard Rusjan, ki je žal tukaj končal svoje življenje, je verjetno enako pomemben za Srbijo kot za Slovenijo. Ne le kot simbol srbsko-slovenskega prijateljstva, ampak tudi zato, ker je vpeljal veliko novosti, pomembnih za napredek Srbije," je povedal Marko Stojčić, glavni arhitekt mesta Beograd.

Edvard Rusjan je pokopan v Beogradu, pogreba se je takrat udeležilo kar 30.000 ljudi. Del letala hranijo v tamkajšnjem muzeju letalstva, ki je zaradi prenove trenutno zaprt. Odkritje novega spomenika pa se je začelo s preletom letal, tam so bili tudi slovenski piloti.

"Pionir letalstva, ki nas je povezal"

"To je svetovna zgodovina letalstva. Rusjan je bil eden od prvih na svetu, ki je letel z motornim letalom. Je svetovni pionir letalstva, ki nas je povezoval, saj je njegova pot šla iz rodne Gorice prek Zagreba do Beograda," je o pionirju povedal Valter Faganelj, predsednik Aerokluba Gorica.

Spominu nanj so se poklonile tudi slovenske pilotke. "Slovenske pilotke in letalke smo zelo ponosne na Edvarda Rusjana, ponosne smo tudi na našo Kristino Grišek, ki je prav tako letela tukaj v Beogradu," je povedala Boža Pustovrh Martinčič, predsednik Društva slovenskih letalk.

Nov letalski reli na dan Rusjanovega rojstva

V čast Edvardu Rusjanu je Letalska zveza Srbije organizirala vrsto t. i. letalskih relijev, lani so ga prvič pripravili Slovenci. "Poleteli smo z mirenskega letališča v Italiji, kjer je Rusjan prvič poletel, in prileteli do Beograda. Zadali smo si, da bi to vsako leto obnavljali," je povedal Faganelj. Če bo vreme dopuščalo, priletijo tudi letos, okoli 6. julija, ko se je Edvard Rusjan rodil.

V Srbiji postavili spomenik Edvardu Rusjanu