Z namenom zaključevanja snovnega kroga bioloških odpadkov se je mariborsko javno podjetje Snaga povezalo v skupen projekt s podjetjem Skaza – Exceeding Expectations iz Velenja, ki jih načela trajnostnega razvoja vodijo do inovativnih produktov, s katerimi želijo ustvariti zdravo osnovo za odgovorno življenje na našem planetu. “Že dalj časa smo iskali ustrezne rešitve in primere dobre prakse na področju ravnanja z biološkimi odpadki, tako v Sloveniji kot tudi v tujini. Veseli nas, da smo našli rešitve s podjetjem, ki je iz našega okolja, je inovativno, odzivno in pripravljeno na nove izzive. Izredno so prilagodljivi našim zahtevam in tako verjamemo, da bomo lahko skupaj ponudili najučinkovitejše rešitve, prijazne tako našim uporabnikom kot našemu okolju,” razlagajo v podjetju Snaga.

V Plastiki Skaza so namreč razvili enostavno in hitro rešitev za trajnostni slog ravnanja z biološkimi odpadki za gospodinjstva – Bokashi Organko kompostnik, narejen iz reciklirane plastike in primeren za vsako kuhinjo. Predstavlja osnovo za nastanek prvovrstnega komposta – organskega gnojila za rastline in vrt in omogoča pripravo naravnega in efektivnega čistila za odtoke. Poleg tega zmanjša količino bioloških odpadkov za kar 25%.

Razdelili kompostnike in spremljali zbiranje bioloških odpadkov

V načrtovanem projektu bomo v začetku leta, predvidoma s 1. marcem, med nekaj več kot 800 svojih uporabnikov na izbranem pilotnem območju v Mestni občini Maribor razdelili kuhinjske kompostnike v dveh različnih dimenzijah, glede na potrebe posameznih gospodinjstev in jim tako omogočili lastno gospodarjenje z biološkimi odpadki ter način živeti bolj trajnostno. V času projekta bomo na pilotnem območju spremljali zadovoljstvo uporabnikov, količino zbranih bioloških odpadkov in njihovo sestavo,” pojasnjujejo v podjetju Snaga.

Kuhinjski kompostniki bodo razdeljeni tako med uporabnike izbranih gospodinjstev, ki živijo v individualnih hišah kot tiste, ki živijo v večstanovanjskih objektih, z namenom spremljanja učinkovitosti ločenega zbiranja bioloških odpadkov in gospodarjenja z njimi v različnih okoljih.

V sodelovanju s podjetjem Plastika Skaza in njihovim inovativnim kuhinjskim kompostnikom Bokashi Organko so tako v mariborskem podjetju Snaga našli pravo rešitev, s katero si prizadevajo za zmanjšanje količine organskih odpadkov v gospodinjstvih, kot tudi preprečevanje njihovega odlaganja med mešane komunalne odpadke, ki pristanejo v sortirnici, krožno gospodarjenje z biološkimi odpadki v gospodinjstvih ter nenazadnje posledično tudi nižje stroške ravnanja z biološkimi odpadki tako za uporabnike kot tudi stroškov zbiranja bioloških odpadkov.

Velik delež bioloških odpadkov se znajde v črnih posodah

Na področju ravnanja z biološkimi odpadki je na območju Maribora zagotovljeno njihovo ločeno zbiranje v rjavih posodah, pri čemer se seveda v skladu z zakonodajo spodbuja njihovo lastno kompostiranje v primeru individualne poselitve in možnosti postavitve kompostnika oz. kompostnega kupa. Odvoz bioloških odpadkov, zbranih v rjavih posodah, se vrši tedensko v poletnem času (od 1. aprila do 30. novembra) ter štirinajstdnevno v zimskem času (od 1. decembra do 31. marca), v skladu s koledarji odvoza.

Biološki odpadki so lahko zaklad, zato iščemo načine, kako bi jih uporabniki neposredno na izvoru uporabili  in s tem zmanjšali količino bioloških odpadkov oz. izboljšali svoj kompost v hišnem kompostniku

Ob tem ne gre zanemariti dejstva, da se še vedno velik delež bioloških odpadkov znajde v črnih posodah, med mešanimi komunalnimi odpadki, kar nam predstavlja veliko izzivov na sortirnici, kamor so zbrani mešani komunalni prepeljani na predobdelavo oz. sortiranje. Prav tako pa se v rjavih posodah med biološkimi odpadki nahajajo odpadki, ki mednje nikakor ne sodijo, kot npr. drobna plastična embalaža, plastične vrečke, higienski material, iztrebki malih živali in podobno,” pojasnjujejo v podjetju Snaga.

Obe sodelujoči podjetji si prizadevata, da se bosta s projektnimi rešitvami uspeli izogniti tudi vsem naštetim nepravilnostim pri ločevanju bioloških odpadkov in posledično pridobiti večje količine kvalitetne organske surovine za nadaljnjo obdelavo v kompost, bodisi v obliki lastnega kompostiranja v gospodinjstvih bodisi v kompostarni.