Norvežan še šestič zapored, Slovenci daleč zadaj

Smučarski teki 16. Mar 202416:07 0 komentarjev
Johannes Hosflot Klaebo. FOTO: Profimedia.

Norveški zvezdnik smučarskega teka Johannes Hoesflot Klaebo je zmagovalec moške preizkušnje na 10 km klasično za svetovni pokal v švedskem Falunu. Predzadnjo tekmo letošnje sezone je na drugem mestu sklenil Finec Iivo Niskanen, ki je zaostal za 22,1 sekunde. Izmed štirih slovenskih nastopov je najvišje s 54. mestom posegel Miha Ličef.

Klaebo je danes z veliko prednostjo slavil še šestič zapovrstjo, sicer pa že 15. v tej sezoni. Če ga ne bi pred in med sezono pestile bolezni, zaradi katerih je izpustil tudi devet letošnjih tekem, bi Norvežan bržkone že osvojil nov veliki kristalni globus.

Tako v skupnem seštevku svetovnega pokala še naprej vodi njegov rojak Harald Oestberg Amundsen, danes osmi, ki ima pred zadnjo tekmo sezone 112 točk naskoka. Je pa Amundsen zato po današnji tekmi že osvojil mali kristalni globus za seštevek tekem na razdaljo. Klaebo je v petek v žep že pospravil mali kristalni globus za seštevek sprinta. Danes je za več kot 20 sekund za sabo pustil vso konkurenco.

Od štirih Slovencev je v težkih snežnih razmerah najvišje končal Ličef, ki je z zaostankom 2:18,8 končal na 54. mestu in za 12 sekund zgrešil točke svetovnega pokala. Prvi se je na progo od Slovencev pognal Miha Šimenc, na koncu pa je za zmagovalcem zaostal 2:29,6 in bil 61.

Nejc Štern, 20-letnik se je v petek na svoji drugi tekmi v svetovnem pokalu prebil v izločilne boje sprinta in bil na koncu 24., že na debiju na torkovem sprintu v Drammnu pa prišel do prvih točk, je v svoji prvi tekmi na razdaljo osvojil 77. mesto, zaostal je 3:16,5. Anže Gros (+ 4:38,0) je bil 86.

Miha Šimenc. FOTO: Profimedia

Najboljši Slovenec je 82.

V skupnem seštevku je najvišje Šimenc na 82. mestu s 162 točkami. Točke sta letos osvojila še Štern in Ličef.

Današnjo žensko preizkušnjo na 10 km je dobila Finka Kerttu Niskanen s 4,2 sekunde prednosti pred rojakinjo Johanno Matintalo. V skupnem seštevku je danes peta Američanka Jessie Diggins znova povečala prednost pred najbližjo zasledovalko, Švedinjo Linn Svahn, danes 18.

Švedinja se je po dveh zaporednih drugih mestih na zadnjih dveh sprintih Američanki zelo približala, a ima slednja pred zadnjo tekmo zdaj 75 točk naskoka. Diggins je po današnji tekmi sicer že dobitnica malega kristalnega globusa v seštevku tekem na razdaljo.

Edina slovenska predstavnica na tekmi Anja Mandeljc je tokrat zaostala nekoliko manj kot dve minuti in pol in na koncu zasedla 38. mesto, kar so nove točke v svetovnem pokalu. Letos je najvišje posegla z 28. mestom v Canmoru. V seštevku svetovnega pokala je s 154 osvojenimi točkami na 66. mestu.

Sezona svetovnega pokala se bo v nedeljo končala s preizkušnjama na 20 km prosto s skupinskim startom. Ženska tekma se bo začela ob 11. uri, moška pa ob 14.15.