Foto: BoBo
Foto: BoBo

Sporazum morajo obravnavati še organi sindikata in vlade. Podpis sporazuma, podrobnosti katerega niso želeli razkrivati, je predviden v sredo.

Končna odločitev o stavki je odvisna od glavnega stavkovnega odbora sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides, ki bo vsebino parafiranega sporazuma pregledal v torek, je v izjavi za medije po koncu današnjih pogajanj povedal član Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič. Prav tako mora vsebino sporazuma sprejeti še vlada.

Podpis sporazuma je napovedan za sredo, takrat načrtujejo tudi predstavitev vsebine dogovorjenega, predtem pa je ne želijo razkrivati, sta poudarila tako Zemljič kot minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Na vprašanje, ali so za zdaj odstopili od zahteve po izstopu zdravništva iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju, je Zemljič ponovil le, da je sporazum parafiran in da mora o njem odločati še glavni stavkovni odbor.

Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Zamrznitev zahteve po izstopu iz enotnega plačnega sistema?

Po neuradnih informacijah TV Slovenija naj bi Fides zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema zdaj nekako zamrznil do aprila. V tem času bodo najverjetneje spremljali, kaj vse jim je ponudila vlada oziroma kaj vse še namerava ponuditi, nato pa se bodo verjetno odločili, kako naprej.

Tudi o trajanju prekinitve stavke do odločitve stavkovnega odbora Zemljič ni "želel špekulirati".

"Mislim, da moramo gledati pozitivno, danes smo se veliko pogovarjali. Prišlo je do sporazuma, ki je parafiran. Z obeh strani je predviden podpis sporazuma po seji vlade, to je v sredo ob 15. uri. Tam bomo razgrnili vsebino, časovnico in vse, kar sta se obe strani dogovorili," je dodal Bešič Loredan.

Da so pogovori potekali v pozitivnem vzdušju in da so na pogajanjih izmenjali veliko mnenj, se je strinjal tudi Zemljič. "Mislim, da smo se glede marsičesa zelo zbližali," je dejal in pri tem poudaril zaveze vlade, kako izboljšati javni zdravstveni sistem in varovalke za zaščito interesov zdravnic in zdravnikov.

V sredo morda ne bo stavke zdravnikov

Ob napovedi stavke je bila ključna stavkovna zahteva sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides izstop zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju, kar so v zdravniških vrstah podprli s 3600 podpisi. Na vladni strani so jim sicer dali vedeti, da izstop ni sprejemljiv.

Po neuradnih informacijah naj bi vlada tem ponudila največ štiri, večinoma pa tri plačne razrede več. Tisti zdravniki specialisti, ki so trenutno najvišje na plačni lestvici, pa bi dobili en plačni razred, a bi se odprla možnost napredovanja nad trenutno najvišjo uvrstitev v 57. plačni razred.

Tako bi se lotili plačnih nesorazmerij, ki so nastala po lani novembra sklenjenem sporazumu in so delu zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu prinesla višje plače. Dogovoru, ki je bil sklenjen še v času prejšnje vlade, sta ostre kritike po petkovih pogajanjih namenila tako Bešič Loredan kot ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.

A kot je razbrati iz izjave, ki jo je Fides objavil na svoji spletni strani, so do vladnih izhodišč kritični. "Cilj zdravništva niso obliži, ki bi odprli nove rane, temveč nov plačni sistem, v katerem bo delo zdravnikov in zobozdravnikov ustrezno ovrednoteno in cenjeno, kar je pogoj, da ohranimo delujoč javni zdravstveni sistem in v njem obdržimo ter privabimo manjkajoče zdravnike in zobozdravnike," so zapisali.

Mladi zdravniki z analizo zdravniških plač od leta 2008

Mladi zdravniki so včeraj objavili svojo analizo zdravniških plač od leta 2008. Med drugim so poudarili, da bi morali, če bi upoštevali samo vpliv inflacije in bi se želeli vrniti na vrednosti iz leta 2008, vsem zdravnikom plače dvigniti za osem plačnih razredov.

"Zavedamo se, da uskladitev plač ne bo odpravila vseh težav v slovenskem javnem zdravstvenem sistemu, vendar je eden od predpogojev, da se sistem stabilizira. Ustrezna odgovornost in znanje morata biti ustrezno ovrednotena in neto urna postavka 5,5 evra za zdravnika na začetku kariere to gotovo ni," so navedli.