Veliko razočaranje

Diskriminatorno: kako do tečaja in digitalnega bona za starejše?

Estera Korošec, Tina M. Valenčič / Štajerski tednik
11. 8. 2022, 18.00
Deli članek:

Da digitalni boni za starejše od 55 let ne bodo na voljo vsem starejšim, se je sicer vedelo že nekaj časa. Nekdanji minister za digitalizacijo Mark Boris Andrijanič, ki jih je napovedal, je namreč že pred časom (sicer šele po sestopu Janševe vlade) odkrito priznal, da naj bi bil to le poskusni projekt za pet tisoč uporabnikov. Zakaj se je dolgo govorilo o vsesplošni aktivaciji starejših Slovencev, ki bi po opravljenem tečaju lahko (vsi) pridobili 150-evrski bon, ni nihče nikoli pojasnil.

Črtomir Goznik
Denarja za bone je le za pet tisoč srečnežev oziroma izbrancev.

Le majhen drobec starejših od 55 let bo lahko unovčil digitalni bon v višini 150 evrov za nakup računalniške opreme. Pogoj za pridobitev bona je namreč uspešno opravljen brezplačni digitalni tečaj, kjer pa je število mest zelo omejeno; za celotno državo na pet tisoč tečajnikov, kar je manj kot odstotek vseh Slovencev, ki so stari 55 let ali več. Teh je namreč več kot 700 tisoč. Vseh ostalih 99 odstotkov se lahko za bon obriše pod nosom.

Dejstvo je, da vseh 700 tisoč Slovencev, ki bi bili upravičeni do bona glede na starost, gotovo ne bi opravilo potrebnega tečaja. Recimo, da je takšnih le desetina, 70 tisoč. Toda tudi teh več deset tisoč, ki bi to želelo, nima te možnosti. Denarja za bone je namreč le za pet tisoč srečnežev oziroma izbrancev. In za 29 izvajalcev tečajev. Za ene in druge bo šlo 1,5 milijona evrov: 750 tisoč za bone ljudem in približno toliko za izvajalce. Morda bi lahko računalniške tečaje izvedli brez posebnega razpisa in plačila, s čimer bi bone lahko zagotovili še pet tisoč danes razočaranim ljudem, ki do tečaja sploh ne morejo?

Drugo dejstvo je, da ne prejšnja ne zdajšnja vlada ni predpisala nobenega protokola prijav na tečaje. Tako so pač izbrana podjetja in zavodi v večini vse skupaj prepustili popolni stihiji; kdor je »pravočasno« pogledal na spletno stran urada za digitalizacijo, kjer je bil v sredo objavljen seznam izvajalcev, se je kar – meni nič, tebi nič – prijavil na sebi najbližjo lokacijo. Zaposleni v izbranih podjetjih ali zavodih za tečaje so v četrtek zjutraj tako le nemočno skomigovali z rameni, da je pač že vse polno – še preden so lahko sami sploh kakorkoli obvestili javnost, da bodo tečaj izvajali. Nemalo odgovornih v teh zavodih je bilo v tem času itak na dopustih ... Da bi morebiti pred tem pripravili protokol prijav na tečaje, očitno ni padlo nikomur na misel. Izgovor, da niso vedeli, ali bodo izbrani, pač ne drži vode.

Je to oblika prijav na digitalne tečaje?

To pomeni, da je takšen razpis nepravičen in diskriminatoren, predvsem do vseh tistih, ki jim ni uspelo dovolj hitro pridobiti informacij ali niso vešči dela z računalnikom oziroma nimajo nikogar, ki bi jim pri prijavi pomagal. Nesprejemljivo je že dejstvo, da na tečaj v prvi vrsti vabijo osebe, ki bi rade osvojile čisto osnovno računalniško znanje, na drugi strani pa prijave sprejemajo prek elektronske pošte ... Tako so na vrhu seznamov uspešnih prijaviteljev tisti, ki so bili prvi obveščeni in so prvi poslali elektronsko prijavo oziroma sporočilo. Svetle izjeme so redke. Med njimi je podjetje Smart Naris, ki je za prijavo na tečaj uvedlo poseben obrazec in s tem, če nič drugega, vsaj omililo grenak priokus prepoznih oziroma izpadlih interesentov za tečaj, med katerimi se širijo govorice, da so bili izbranci o razpisu obveščeni (v)naprej »prek vez in poznanstev«.

Črtomir Goznik
Ljudska univerza Ptuj je samo v nekaj urah zapolnila vsa prosta mesta na tečajih za pridobitev digitalnega bona.

Ljudska univerza Ptuj zaprla vrata tečajnikom že zjutraj

V podravski regiji, ki so ji za izvedbo tečajev namenili okoli sto tisoč evrov, bodo tečaje za skupaj 679 udeležencev izvajali trije izvajalci: Smart Naris iz Ljubljane, Ljudska univerza (LU) Ptuj in Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Prizma. Prijavila se je tudi Gimnazija Ormož, a neuspešno. LU Ptuj mora zagotoviti tečaj za 199 prijavljenih. Po besedah direktorice Mojce Volk Korošec so določeno kvoto tečajnikov zapolnili dobesedno v nekaj urah: že v četrtek zjutraj (pol dneva po objavi obvestila na strani vladne službe za digitalizacijo) namreč prijave niso bile več mogoče. Kako je to mogoče?! Volk Koroščeva je pojasnila, da so pač evidentirali prijave kronološko do zapolnitve vseh mest (po uri in datumu). Prvih 199 kandidatov se je prijavilo prek elektronske pošte, očitno že v sredo popoldne ali ponoči, nekateri kar telefonsko ali pa so se pri njih oglasili osebno. Ker na ljudski univerzi (tako kot še marsikje drugje) niso pripravili nobenega protokola prijavljanja, so ob velikem navalu interesentov prijave pač zaprli, še preden jim je na spletni strani sploh uspelo objaviti informacije o izvedbi brezplačnih tečajev. Tiste, ki so ostali praznih rok, so napotili k drugim izvajalcem, saj se je mogoče prijaviti na tečaj tudi v drugi statistični regiji. A to je le pesek v oči interesentom, saj so tudi v drugih krajih tečaji že polno zasedeni. Poleg tega je težko pričakovati, da bi se nekdo denimo iz občine Cirkulane vozil na brezplačni tečaj v Ljubljano ...

Smart Naris na Ptuju s protokolom prijav – mesta so še prosta

Ker način zbiranja prijav oziroma protokol ni bil uradno določen, so se nekateri izvajalci izobraževanj tega lotili drugače kot na primer Ljudska univerza Ptuj. Podjetje Smart Naris iz Ljubljane, ki bo izvajalo tečaje tudi na Ptuju in v okolici, je na svoji spletni strani Master.si objavilo prijavni obrazec, prek katerega si je mogoče zagotoviti možnost prijave na omejeno število mest na izobraževanjih. V teh dneh bodo vsem zainteresiranim poslali dostop za dejansko prijavo na razpisane termine in lokacije tečajev. Kot so pojasnili v omenjenem podjetju, želijo na ta način sodelovanje omogočiti čim širšemu krogu ljudi. »Prvi, ki se bodo na tej 'drugi' stopnji prijavili, bodo tako tudi dejansko prijavljeni na tečaj,« so zapisali. Čeprav to ne rešuje problematike premajhnega števila razpisnih mest, pa je vsaj bolj pošten način izbora tistih, ki tečaj želijo obiskati. Podobno so se odločili v Javnem zavodu Cene Štupar – Center za izobraževanje Ljubljana, ki je največja od 34 ljudskih univerz v Sloveniji. Prijave bodo zbirali v živo, 22. avgusta, med 9. in 17. uro.

Tudi na Primorskem prijave zapolnili v desetih minutah

»Prijave smo začeli sprejemati natanko ob 8. uri, ob 8.10 je bil razpis praktično že zaključen,« so pojasnili na Ljudski univerzi Ilirska Bistrica, kjer so v ponedeljek začeli sprejemati prijave za računalniške tečaje za pridobitev digitalnega bona za starejše od 55 let. Mesta so bila po pričakovanjih hitro zapolnjena. Še nekaj jih je na voljo v drugih slovenskih regijah. »Ob prijavi na razpis smo kandidirali za maksimalno število mest, ki jih je razpis dopuščal. To je 108 izobraževalnih mest v celotni primorsko-notranjski regiji, več ni bilo mogoče. Pridobili smo vsa ta mesta,« je po zaključku prijav za opravljanje tečaja s področja digitalnih kompetenc, ki naj bi starejše od let pripeljal do pridobitve digitalnega bona, dejala vodja Ljudske univerze Ilirska Bistrica Romana Morano.

Poskušali vključiti vse načine

»Da bomo v ponedeljek začeli sprejemati prijave, smo teden poprej oglaševali po vseh štirih občinah regije, torej v Ilirski Bistrici, Pivki, Postojni in Loški dolini. V ponedeljek smo začeli sprejemati prijave točno ob 8. uri in lahko rečem, da smo jih ob 8.10 že zaključili,« je dejala Romana Morano. Prijave so sicer zbirali prek telefona in elektronske pošte ter osebno, saj so, kot je pojasnila vodja ljudske univerze, poskušali zagotoviti kar najbolj transparenten sistem. »Ob tem je treba poudariti, da nas je kot izvajalce financer pustil pri sprejemanju prijav plavati po svoje. Mi smo se odločili, da jih bomo sprejemali prek vseh treh kanalov, da tako omogočimo prijavo tako tistim, ki ne morejo do nas, kot tistim, ki v tem času ne morejo klicati ali pa nimajo elektronske pošte,« je pojasnila Romana Morano. Po pričakovanjih je bilo povpraševanje v vseh treh kategorijah precej večje od števila prostih mest. Po podatkih državnega statističnega urada šteje primorsko-notranjska regija 19.417 prebivalcev, starejših od 55 let. Prek bistriške ljudske univerze se je natečaj lahko prijavilo 108 ljudi. »Imeli smo veliko razburjenih ljudi, veliko negodovanja. Vsem, ki niso prišli v sistem, smo sporočili, da smo naredili, kar smo lahko, jim pojasnili situacijo,« je dejala. Prosilcem so pojasnili tudi, da se izobraževanjih lahko pozanimajo tudi pri drugem izvajalcu v regiji, podjetju Smart Naris.

Novega razpisa ne bo

V Službi vlade za digitalno preobrazbo se zavedajo, da je zanimanje veliko večje od razpoložljivih mest, vendar je število udeležencev omejeno glede na višino načrtovanih sredstev. Tudi v prihodnje, kot je mogoče razumeti, ne načrtujejo sredstev za izdajo digitalnih bonov za starejše.

Prosta mesta za tečajnike

Podjetje Smart Naris iz Ljubljane, ki bo tečaje za pridobitev digitalnega bona za starejše od 55 let izvajalo tudi na območju Podravja, torej še sprejema kandidate. Skupno bodo izobrazili 330 tečajnikov, plačilo za izvedbo pa znaša slabih 50 tisoč evrov. Lokacije tečajev bodo na Ptuju v trgovskem središču Merkur, prav tako v Mariboru (TC Merkur Studenci), v Slovenski Bistrici na lokaciji 2. OŠ Slovenska Bistrica in v Dupleku na lokaciji tamkajšnje osnovne šole. Preostala dva izbrana izvajalca tečajev, Ljudska univerza (LU) Ptuj in Fundacija Prizma iz Maribora, bosta tečaje izvajala na Ptuju, v Markovcih, Cirkulanah, Kungoti, Hočah, Poljčanah in Mariboru. LU bo za izobraževanje 199 tečajnikov prejela dobrih 30 tisoč, Fundacija Prizma pa za 150 tečajnikov 22.200 evrov. Tako LU kot Fundacija Prizma sta kapacitete zapolnili v nekaj urah, saj nista predvideli nobenega protokola prijav.