Trenutek, za katerega se je potegovalo 24 reprezentanc, dočakala pa ga je zgolj ena: Španija z lovoriko za osvojitev evropskega prvenstva. Kapetan Rudy Fernandez je s Španijo osvojil vse štiri naslove. Foto: Reuters
Veselje španskih košarkarjev ob koncu finalne tekme v Berlinu. Foto: EPA

Če so se v izločilnih bojih lahko izvlekli proti Turkom in Italijanom, nato pa v polfinalu naleteli še na nerazpoložene Poljake, je bila zadnja ovira za Francoze vendarle previsoka.

Španci so tako četrtič osvojili naslov evropskega prvaka, potem ko so se naziva najboljšega na stari celini veselili že v letih 2009, 2011 in 2015.

Obenem so še osemnajstič premagali Francijo na medsebojnih obračunih. Do danes sta omenjeni reprezentanci sicer odigrali 23 tekem.

Willy Hernangomez, MVP prvenstva, je v drugi četrtini poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (+21). Foto: EPA

Španci vodili že za 21 točk
Španci so dobro odprli finalni obračun. Nasprotnik je povedel s prostim metom Rudyja Goberta, nato so prevzeli pobudo in hitro pobegnili za 10 točk. Prednost je nato le še rasla, v uvodnih minutah druge četrtine je Juancho Hernangomez z dvema trojkama (v prvem polčasu jih je zadel 6 iz 7 poskusov!) poskrbel že za +19 (35:16). Francozi nikakor niso našli odgovora na razpoložene tekmece, ki so zadevali od vsepovsod, dve minuti in pol pred odmorom je Willy Hernangomez s polaganjem zadel za najvišjo prednost na tekmi (+21; 47:26). Ko je Francozom nato uspel delni izid 9:0 v režiji Guerschona Yabuseleja, Thomasa Heurtela, Terryja Tarpeyja in Evana Fournierja, ki je 42 sekund pred koncem druge četrtine zadel za tri, je španski strateg Sergio Scariolo vendarle ukrepal in zahteval minuto odmora. Izid ob polčasu je z zabijanjem vseeno postavil Fournier (47:37).

Trener Sergio Scariolo se je s Španci veselil treh naslovov evropskega prvaka, v Berlinu je osvojil še četrtega. Med tekmo je sicer nekajkrat tudi izgubil živce, takole je bentil nad sodniško odločitvijo v zadnji četrtini. Foto: EPA

Francozi pokazali premalo
Odlična igra Francozov se je nadaljevala tudi na uvodu drugega polčasa, zaostanek so stopili na vsega tri točke (49:46), nato pa so Španci v pravem trenutku s košema bratov Hernangomez in trojko Jaimeja Fernandeza znova pobegnili za deset (56:46). Ne glede na to, kaj so počeli Francozi, so imeli Španci vselej odgovor. Scariolovi varovanci so v napadu vedno našli luknjo v francoski obrambi. Francozi so si ovire do morebitnega uspeha z izgubljenimi žogami in netočnimi podajami sicer postavljali kar sami. Ko je Lorenzo Brown dobre štiri minute pred koncem iz protinapada zlahka položil žogo skozi obroč za 75:63, je francoski selektor Vincent Collet zahteval minuto odmora.

A tudi nova navodila in krajši počitek niso obrodili sadov, igra v napadu ni stekla, v obrambi so razigranim Špancem puščali preveč prostora, Alberto Diaz jim je nasul dve trojki, minuto in pol pred koncem srečanja je povišal prednost na +15 (85:70) in fiesta se je lahko začela.

Dennis Schröder je bil s 26 točkami najučinkovitejši igralec tekme za bron. Foto: EPA
Veselje nemške košarkarske reprezentance po osvojenem bronu na domačem prvenstvu. Foto: EPA

Nemci do brona prek žilavih Poljakov
Potem ko so se Francozi z njimi poigravali v polfinalu, so bili Poljaki za gostitelje Nemce v tekmi za 3. mesto precej trši oreh. Nemci so v zaključku prvega polčasa s polaganjem Dennisa Schröderja povedli za 15 (36:21), nato pa mrknili v tretji četrtini, v kateri več kot šest minut niso dosegli niti točke. Poljaki so nemirno roko gostiteljev v napadu pridno izkoristili, precej so zarezali v prednost nasprotnika in jo v zadnji četrtini po zaslugi izjemnega Jakuba Garbacza, ki je zadel nekaj zaporednih trojk, tudi izničili (59:59). Kljub izenačenju pa jim vendarle ni uspelo povesti, Nemci so se zbrali za končnico tekme, v kateri je odgovornost na svoja pleča prevzel Schröder.

Organizator igre Los Angeles Lakersov je v ključnih trenutkih zadel dve trojki. Ko je prosti met po doseženem košu 37 sekund pred koncem srečanja za 80:69 dodal še Johannes Thiemann, je bilo upov Poljakov po medalji dokončno konec.

Španci z imenitno predstavo v finalu evropskega prvenstva strli Francoze
Willy Hernangomez MVP prvenstva

V najboljšo peterko prvenstva so bili izbrani: Janis Andetokumbo iz Grčije, Lorenzo Brown in Willy Hernangomez iz Španije, Rudy Gobert iz Francije in Dennis Schröder iz Nemčije. MVP prvenstva je postal Willy Hernangomez.