PMM

Slovenska mesta in pametne tehnologije: Velenje

Toplotnega prehoda ne bo mogoče izpeljati le z zamenjavo vira ogrevanja, ampak bo potrebna uvedba več komplementarnih, okoljsko sprejemljivih energetskih podsistemov

Podporniki obveščajo

FINANCE
PMM
Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj

Tako bodo kranjski občini pomagali zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 80 odstotkov

FINANCE
PMM
Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb
Pametna mesta in mobilnost
DALJINSKO ODČITAVANJE PORABE ENERGENTOV
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb

Za razliko od statičnih cenovnih modelov, ki se ne prilagajajo nihajočemu povpraševanju, se sistem daljinskega odčitavanja energentov odziva na podatke v realnem času

FINANCE
PMM
 V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2

Slovenska prestolnica bo pridobila sodobno orodje za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, hkrati pa bo platforma služila kot enotna informacijska in komunikacijska točka med mestno upravo, meščani in gospodarstvom.

20.06.2022 16:22
Dopolnjeno: 22.06.2022 06:48
Čas branja: 3 min

Mestno občino Velenje od preostalih slovenskih občin najbolj razlikuje to, da bo pri vzpostavitvi pametnega mesta ena izmed glavnih, če ne kar glavna naloga vzpostavitev pametnega ogrevalnega sistema. Zaprtje Premogovnika Velenje in opustitev rabe premoga v Termoelektrarni Šoštanj bosta namreč zahtevala zamenjavo centralnega toplotnega vira za 40 tisoč prebivalcev, česar brez pametnih tehnologij ne bo mogoče izpeljati.

Maja so na mestni občini Velenje predstavili Strategijo digitalnega razvoja pametnega mesta in skupnosti MO Velenje za obdobje 2022–2030. V pripravo strategije so bili vključeni zaposleni v vseh občinskih uradih in tako pokrili vsa vsebinska področja delovanja občinske uprave. Vključili so tudi javne zavode s področja vzgoje in izobraževanja, kulture, javne gospodarske družbe, koncesionarje, izvajalce javnih storitev, nevladne organizacije, kot tudi osrednje gospodarske družbe, ključne v postopku gospodarskega prestrukturiranja regije.

Hiter in učinkovit dostop do informacij

»Osnutek strategije smo predstavili v okviru javne razprave, zelo konstruktivno delavnico pa smo izpeljali tudi z lokalnimi IT-podjetji. Udeleženci so ugotavljali, da je na nacionalni ravni v minulih letih viden opazen napredek na področju digitalizacije, vendar je za učinkovito delo javnih sistemov, pa tudi občanov kot uporabnikov, treba nujno zagotoviti hiter in učinkovit dostop do informacij, ki jih posamezni uporabnik, pa naj bo to občan ali javni uslužbenec, potrebuje oziroma želi pridobiti,« je povedala Alma Glotić iz občinske uprave. Poudarila je še, da je treba pri tem posebno skrb nameniti manj veščim, starejšim in deprivilegiranim ter jim zagotoviti pridobivanje znanja in veščin za aktivno in varno udejstvovanje v pametnem mestu. »Mladim in novih znanj željnim pa bomo omogočili pridobivanje znanj o tehnologijah, ki danes še niso vključene v institucionalno izobraževanje.«

Izdelavo strategije je koordiniral urad za gospodarski razvoj in prestrukturiranje, nastal iz nekdanje službe za razvojne projekte in gospodarstvo, ki je bila usmerjena v pridobivanje razvojnih sredstev iz različnih finančnih instrumentov, po večini evropskih. »Verjamemo, da bomo uspešni tudi pri pridobivanju sofinanciranja za projekte razvoja pametnega mesta,« je še dejala sogovornica.

Digitalizacija poteka že dve desetletji

V Velenju so bili že leta 2008, ko so prejeli priznanje Q-občina 2008 za občino z najboljšo prakso e-poslovanja v državi, prepoznani kot napredna lokalna skupnost na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij. »Projekt e-mesto smo začeli izvajati že leta 1999, povezal pa je občinsko upravo, lokalna podjetja, posameznike in javne ustanove. V ospredje smo postavili razvoj informacijskih tehnologij v službi človeka,« so nam še povedali na občini Velenje.

Že na prehodu v novo tisočletje so na portalu e-demokracija občanom omogočili odprto in pregledno komuniciranje z občinskimi svetniki in prek interneta na občinski spletni strani v živo predvajali seje občinskega sveta. Leta 2004 je bila na voljo tudi že možnost oddaje elektronskih vlog z elektronskim plačilom upravne takse.

»Interno poslovanje že vse od preloma tisočletja uspešno digitaliziramo, posodabljamo in večkrat tudi orjemo ledino. Naši hišni informacijski sistemi so med seboj povezani, kar omogoča učinkovitejše in hitrejše opravljanje delovnih nalog referentov naše uprave. Tako nam niti obvezna uvedba e-računov v letu 2015 niti letošnja obveza uvedbe elektronskega podpisovanja v javni upravi ni predstavljala težav,« je še dejala Alma Glotić ter dodala, da so v imenu digitalne preobrazbe mesta več let pripravljali in izvajali aktivnosti informacijskega razvoja delovanja občinskega sveta oziroma občinske uprave, pa tudi izobraževanja in ozaveščanja občanov.

Vse bo dostopno na eni platformi

V Velenju imajo tudi na področju mobilnosti in okolja že več tehnoloških rešitev, ki jih nameravajo v okviru projekta Pametno mesto povezati v skupno multimodalno mobilnostno platformo. Tako bodo povezali sisteme za izposojo koles Bicy, brezplačni javni potniški avtobusni prevoz Lokalc, brezplačni prevoz za starejše in gibalno ovirane z električnim vozilom Kamerat ter sistem nadzora mirujočega prometa – parkirnih površin, pa tudi sistem za nadzor kakovosti zraka.

»Enotna platforma bo povezala posamezne digitalne rešitve pod skupno streho,« je povedal velenjski župan Peter Dermol. Kot je dodal, bodo zagotovili enotno digitalno vstopno točko za občane, ki bo omogočala poslovanje in komuniciranje z občinsko upravo, vsemi oblikami mobilnosti, dostop do informacij o prireditvah, pa tudi komunalnih dobrinah. Pri tem bo z elektronsko varno identiteto možno tudi plačevati nekatere storitve v mestu, denimo parkirnine, nakup raznih vstopnic, plačilo računov občinskih javnih zavodov in podjetij ter občinskih taks.

Priprave na gradnjo pametnega toplotnega omrežja

Mestna občina Velenje, kot tudi regija, je na glavni prelomnici razvoja in obstoja. Zaprtje Premogovnika Velenje in opustitev rabe premoga v Termoelektrarni Šoštanj bosta zahtevala zamenjavo centralnega toplotnega vira za 40 tisoč prebivalcev. To, kot pravijo na občini Velenje, nujno pomeni gradnjo pametnega toplotnega omrežja z optimizacijo porabe toplotne energije. Ob vseh tehničnih ukrepih preobrazbe in optimizacije bo digitalizacija učinkovito orodje pri doseganju ciljev preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja. Na to se aktivno, skupaj s Komunalnim podjetjem Velenje, pripravljajo že kar nekaj časa.

»Toplotnega prehoda žal ne bo mogoče izpeljati le z zamenjavo vira ogrevanja, denimo s prehodom na plin ali druge ogrevalne vire, ampak bo potrebna uvedba več komplementarnih, okoljsko sprejemljivih energetskih podsistemov. Optimizirati bo treba sistem daljinskega ogrevanja ter učinkovitejšo porabo energije pri končnih uporabnikih. To bomo lahko uspešno izpeljali le z uporabo pametnih digitalnih tehnologij,« so še povedali v mestni občini Velenje. V Komunalnem podjetju Velenje so že v letu 2020 vzpostavili pilotno rešitev digitalizacije merilnih mest v realnem času, ki pripomore k dvigu kakovosti storitev, zmanjšanju izpustov in toplotnih izgub ter k energetski učinkovitosti. S pridobljenimi podatki že zdaj lažje načrtujejo in optimizirajo dobavo energije.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Okolje & energija
Investitorji, ki prihajajo v Šaleško dolino, so se predstavili
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Investitorji, ki prihajajo v Šaleško dolino, so se predstavili

Na kadrovskem forumu v Velenju so predstavniki nekaterih podjetij povedali, kakšni poklici bodo čez nekaj let aktualni v Šaleški dolini.

FINANCE
PMM
Slovenska mesta in pametne tehnologije: Kranj
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostVlado Kadunec Slovenska mesta in pametne tehnologije: Kranj

Kako digitalne rešitve izboljšujejo življenje občanov v gorenjski prestolnici

FINANCE
PMM
Slovenska mesta in pametne tehnologije: Novo mesto
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostVlado Kadunec Slovenska mesta in pametne tehnologije: Novo mesto

Prvi kratkoročni načrt je postaviti stabilno podatkovno omrežje ter osnovni sklop sistemov, ki bodo komunicirali med seboj

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Okolje & energija
Slovensko energetsko zimo bi reševali z uvozom premoga iz Bosne
FINANCE
Okolje & energija
Tako se nameravajo Velenjčani odklopiti od TEŠ
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Tako se nameravajo Velenjčani odklopiti od TEŠ 8

V mestni občini Velenje so predstavili osnutek načrta za predelavo sistema ogrevanja od premoga na obnovljive vire energije

FINANCE
PMM
Lahko mesta res postanejo podnebno nevtralna do leta 2030?
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostNataša Koražija Lahko mesta res postanejo podnebno nevtralna do leta 2030? 2

Po izračunih EU bi morali v podnebno nevtralnost vložiti od šest do devet tisoč evrov na prebivalca; za Ljubljano to pomeni od 1,8 do 2,7 milijarde evrov v osmih letih.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti