Sijajna Slovenija nadigrala Avstralce za četrtfinale SP

Okinava, 01. 09. 2023 16.00 |

A.V., Ž.K., STA
290

Slovenska košarkarska izbrana vrsta je na prvi tekmi drugega dela svetovnega prvenstva na Okinavi z izjemno igro nadigrala Avstralijo (91:80) in se ne glede na razplet nedeljskega dvoboja z Nemčijo že uvrstila v četrtfinale omenjenega tekmovanja. Ob tako dobri igri bi bilo zelo nepošteno izpostaviti le enega ali dva košarkarja, saj je to zelo pomembno in povsem zasluženo zmago izbojevala neverjetno srčna in pogumna slovenska dvanajsterica.

Košarkarji Slovenije so dosegli četrto zmago na SP na Japonskem in so krog pred koncem drugega dela že uvrščeni v zaključni del oziroma četrtfinale v Manilo. Premagali so Avstralijo z 91:80.

Slovenija bo v nedeljo igrala še proti Nemčiji, z zmago pa si lahko zagotovi prvo mesto v skupini K, ki se bo v četrtfinalu križala z najboljšima ekipama skupine, v kateri sta prepričljivo na vrhu Španija in Kanada. Hkrati bi se s prvim mestom vse do finala izognila prvim favoritom Američanom. Slovenija je po štirih tekmah ena od petih neporaženih ekip na 19. SP. Stoodstotne reprezentance so še ZDA, Kanada, Litva in Nemčija.

Hkrati so se slovenski košarkarji vsaj delno oddolžili Avstraliji za boleč poraz na tekmi za bronasto medaljo na olimpijskih igrah v Tokiu. V medsebojnih tekmah od leta 2010 je zdaj 5:3 za Slovenijo. Slovenija je dobro odprla tekmo in v prvih desetih minutah Avstraliji nasula več točk v uvodni četrtini kot nobena druga reprezentanca do zdaj na SP (28:18). Mike Tobey jih je dosegel 11, Luka Dončić šest.

Tudi v drugi četrtini je Slovenija blestela v obrambi in zadevala v napadu, četudi je Dončić moral na klop pri 34:20 zaradi treh osebnih napak. Četrto je nato dobil takoj na začetku drugega polčasa.

Statistični učinek Luke Dončića ob zmagi slovenske reprezentance nad Avstralijo (91:80) FOTO: Sofascore.com

Statistika Luke Dončića proti Avstraliji

Sodniki so bili neusmiljeni do prvega zvezdnika prvenstva, Avstraliji pa so na drugi strani dovoljevali grobo igro in marsikateri korak preveč. Vseeno se tehtnica ni nagnila na njihovo stran. Avstralija, ki ima v svojih vrstah devet igralcev iz lige NBA, ni bila niti enkrat v vodstvu, najbližje pa je prišla na začetku zadnje četrtine - 66:64.

A tokrat ni odločala liga NBA, odločilno je bilo veliko slovensko srce. In ne Dončića, temveč vseh ostalih igralcev Slovenije. Sredi zadnje četrtine po delnem izidu 15:2 in vodstvu Slovenije 81:66 se je med strelce vpisalo vseh deset izbrancev selektorja Aleksandra Sekulića, ki so stopili na parket. Zadnjih pet minut je tako sledil le še sprehod do zmage in četrtfinala.

Dončić je bil prvi strelec Slovenije z 20 točkami (met 4:9, trojke 2:6, 7 skokov, 6 podaj), Tobey pa je bil igralec tekme (MVP) - 18 točk (met 8:10), 12 skokov, 5 podaj. Po deset točk sta dodala Klemen Prepelič (trojke 2:5) in Gregor Hrovat (met 5:11).

Skupino I sestavljajo Dominikanska republika, Portoriko, Srbija in Italija, skupino J Združene države Amerike, Črna gora, Litva in Grčija, skupino L pa Španija, Latvija, Kanada in Brazilija. Tiste ekipe, ki si niso zagotovile napredovanja, bodo igrale tekme za razvrstitev od 17. do 32. mesta.

Statistika dvoboja Slovenija vs. Avstralija (91:80)
Statistika dvoboja Slovenija vs. Avstralija (91:80) FOTO: Sofascore.com