Košarka

Fenerbahče prekinil niz porazov, zmagala tudi Dragić in Prepelič

Milano, Kaunas, Valencia, Istanbul, 23. 12. 2020 20.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanja vidna člana slovenske reprezentance Igor Kokoškov in Radovan Trifunović sta v domačem Istanbulu s Fenerbahčejem proslavljala pomembni točki v dvoboju z Olympiakosom (84:77), na večernih obračunih pa sta se zmag veselila tudi Zoran Dragić (Baskonia) in Klemen Prepelič (Valencia).

Radovan Trifunović (desno) in Igor Kokoškov, nekdanja selektorja slovenske članske reprezentance, zdaj vodita Fenerbahče. FOTO: Damjan Žibert
Valencia na zadnjem sredinem obračunu ni imela težav z zadnjeuvrščenim Himkijem in vodila praktično od začetka do konca tekme, največ tudi za 20 točk, na koncu pa slavila veliko tesneje z 88:82. To je bila že deseta zmaga v sezoni za moštvo Klemena Prepeliča, ki je tokrat prispeval deset točk in dve podaji v slabih 14 minutah. Prvi posameznik obračuna je bil sicer z najboljšima dosežkoma sezone Martin Hermannsson, ki je dosegel 16 točk in podelil še devet podaj.

Fenerbahče je po le eni zmagi na zadnjih osmih tekmah, varovanci nekdanjega selektorja slovenske članske reprezentance Igorja Kokoškova so do sredinega obračuna z Olympiakosom nanizali tri poraze, vknjižil pomembni točki na obračunu z velikanom najelitnejšega evropskega tekmovanja, poleg tega pa proslavili tudi uspešen "drugi debi" povratnika v istanbulske vrste Marka Gudurića, ki je v slabih 21 minutah dosegel štiri točke. Jan Vesely je bil nezgrešljiv pri metu za dve (8/8) in na koncu zbral 17 točk, pet podaj in štiri skoke. Zelo pomembna je bila tudi njegova blokada, ki jo je pri izidu 82:76 "podelil" Vassilisu Spanoulisu, saj so se Grki na krilih Saše Vezenkova (tri zaporedne trojke za skupno 11 točk) in DyShawna Pierra (14 točk) v zadnji četrtini po 14 točkah zaostanka vrnili celo v boj za zmago. Melih Mahmutoglu je dodal 12 točk, Danilo Barthel 11, Nando De Colo pa poleg okroglih desetih še osem skokov in pet podaj za Fener.

Baskonia se je na gostovanju v Milanu ob 16 točkah prednosti začela "igrati z ognjem", a na koncu z ravno toliko točkami slovenskega reprezentanta Zorana Dragića ugnala njegov nekdanji klub (84:79). Po treh zaporednih porazih je bila zmaga za Špance zelo blagodejna, ob izidu 81:79 v njihovo korist pa jo je 11 sekund pred koncem s težkim polaganjem ob številnih tekmecih potrdil šele Pierria Henry. Še štiri minute in pol pred koncem tekme je bil izid 79:63 v korist gostov. Henry je v zadnji četrtini dosegel deset od svojih skupno 15 točk in podelil še osem podaj, a izgubil tudi sedem žog. Dragić je bil prvi strelec svojega moštva s 16 točkami, Tonye Jekiri pa se je izkazal z dvojnim dvojčkom (12 točk in 12 skokov). Kevin Punter (15 točk) in Malcolm Delaney (12) sta bila najbolj razpoložena moža ekipe Ettoreja Messine, ki se s tekmo več od devetega Anadolu Efesa sicer še oklepa zadnjega mesta, ki ob koncu sezone prinaša uvrstitev v izločilne boje.

Marius Grigonis je s skupno 22 točkami in tudi odločilnim metom za zmago prinesel poln izkupiček Žalgirisu na domačem obračunu z Bayernom, pri katerem se Žan Mark Šiško v dobrih 12 minutah na igrišču ni vpisal med strelce, je pa zbral tri skoke in ravno toliko podaj. Za zelene, ki se oklepajo mest, ki po koncu rednega dela prinašajo uvrstitev v končnico, je bila to druga zaporedna zmaga v Evroligi, a so Litovci zanjo trepetali do zadnjih sekund. Po tem, ko je Nick Weiler-Babb štiri minute pred koncem zadel za vodstvo Bavarcev, se je zdelo, da so domači storili dovolj, saj so vrnili udarec Nemcem in kar dvakrat povedli s petimi točkami naskoka, a se je Bayern kljub zaostanku s 67:72 vrnil v vodstvo prav v zadnji minuti, ko pa je tekmo v korist domačinov odločil Grigonis.