Liga Evropa

Arsenal upravičil vlogo favorita na gostovanju v Zürichu

London, 08. 09. 2022 20.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Začeli sta se tudi preostali evropski klubski nogometni tekmovanji. Kot je znano, slovenskim klubom v kvalifikacijah za Konferenčno ligo in Ligo Evropa ni uspelo priti do skupinskega dela tekmovanja. Maribor je po izpadu iz boja za Ligo prvakov moral priznati premoč ekipama HJK Helsinki ter Cluj v kvalifikacijah za Ligo Evropa oziroma Konferenčno ligo. Na Kanalu A in VOYO ste si lahko ogledali obračun med Zürichom in Arsenalom. Londončani so, z nekaj muke, le upravičili vlogo favorita in zmagali z 2:1.

Gabriel Martinelli FOTO: AP

Spomnimo, Koper je na prvi stopnički Konferenčne lige klonil proti Vaduzu iz Lihtenštajna (nastopa v švicarski ligi), Olimpija je po streljanju enajstmetrovk izpadla proti romunskemu Sepsi Gheorgheju, Mura, ki je v minuli sezoni igrala v skupinskem delu, pa je morala prav tako po strelih z bele točke priznati premoč irskemu St. Patrick'su. V Ligi Evropa bo slovenske barve zastopalo šest nogometašev in trener. Bolgarski Ludogorec bo vodil Ante Šimundža, za isti klub pa igra Žan Karničnik. Na priložnost bodo čakali še Tim Matavž (Omonia), Nino Žugelj (Bodö/Glimt), Miha Zajc (Fenerbahce), Jon Gorenc Stanković ter Tomi Horvat (oba Sturm Gradec). Minulo sezono je v tem tekmovanju naslov po zmagi proti Rangersu po streljanju enajstmetrovk pripadel Eintrachtu iz Frankfurta, ki ga posledično čaka nastop v elitni Ligi prvakov. Finale Lige Evropa bo 31. maja prihodnje leto na stadionu Puskas Arena v Budimpešti.

Najboljši v minuli sezoni Konferenčne lige so bili nogometaši Rome, ki se bodo v tem tekmovalnem obdobju merili v Ligi Evropa. Maja letos so varovanci Joseja Mourinha ugnali Feyenoord z 1:0. Finale bo 7. junija 2023 v Pragi. V tretjem tekmovanju pod okriljem Uefe bosta igrala dva Slovenca, Žan Medved s slovaškim Slovanom iz Bratislave ter Žiga Lipušček z latvijskim Rigas FS.

Mirlind Kryeziu Zürich
Mirlind Kryeziu Zürich FOTO: AP

Arsenal v Zürichu v vlogi nespornega favorita
Londončani, ki so v novo tekmovalno sezono startali odlično, v domačem prvenstvu je zabeležil pet zaporednih zmag, prvi poraz je pretrpel šele pred nekaj dnevi na tekmi z Manchester Unitedom. Rdeče-beli iz angleške prestolnice so odlično odprli tekmo proti Švicarjem in po hitri akciji povedli v 16. minuti, ko je v polno meril Brazilec Marquinhos. Gostitelji, ki so se sicer favoritom pogumno postavili po robu, so potrebovali kar nekaj časa, da so se vrnili v igro po prejetem zadetku in v zaključku polčasa jim je uspelo izenačiti, ko je najstrožjo kazen unovčil Mirlind Kryeziu in tekmeca sta na predah odšla v rezultatskem "egalu" (1:1).

Zürich vs Arsenal
Zürich vs Arsenal FOTO: Sofascore.com

V nadaljevanju so se Švicarji še bolj odločno zoperstavili Londončanom in imeli vsaj toliko od igre kot gostje z Otoka. V trenutku, ko so imeli gostitelji največjo terensko pobudo na tekmi pa je prišel gol z druge strani. Tokrat je bil v vlogi asistenta strelec prvega gola Marquinhos, njegovo odlično podajo pa je v gol pretvoril Eddie Nketiah, ki je zadel z glavo. V preostanku tekme so imeli več od igre domači nogometaši, ki so na vse pretege lovili izenačenje, a jim to, navkljub nekaterim obetavnim situacijam pred gostujočimi vrati ni uspelo, in Londončani so odnesli poln izkupiček iz Züricha.

Ante Šimundža
Ante Šimundža FOTO: Damjan Žibert

Šimundža z Ludogorcem do odmevne zmage proti Romi
Turški Fenerbahče slovenskega reprezentanta Mihe Zajca je v 1. krogu Lige Evropa gostil Dinamo Kijev in zmagal z 2:1. Nino Žugelj je z Bodö/Glimtom gostoval v Eindhovnu pri PSV (1:1), Ludogorec Anteja Šimundže in Žana Karničnika pa je z 2:1 premagal Romo. V skupini A je Žugelj, ki ni dobil priložnosti za igro, s svojo norveško ekipo na gostovanju na Nizozemskem prišel do točke, potem ko je povedel v 44. minuti z golom Alberta Gronbaeka, Nizozemci pa so izenačili v 63. minuti prek Codyja Gakpoja.

V skupini B je Fenerbahče, pri katerem Zajc ni vstopil v igro, proti Dinamu iz Kijeva zmagal po tem, ko je v 92. minuti zadel Michy Batshuayi. Gustavo Henrique pri domačih in Viktor Cigankov sta bila preostala strelca na tekmi. AEK Larnaka je na drugi tekmi skupine proti Rennesu izgubil z 1:2, Lorenz Assignon je za goste dosegel zmagoviti gol v 94. minuti.

V skupini C je Ludogorec, ki ga kot trener vodi Šimundža, Karničnika pa ni bilo v kadru, proti Romi vpisal odmevno zmago. Cauly je Bolgare popeljal v vodstvo v 72. minuti, Eldor Šomurodov je izenačil v 86., Nonato pa je dve minuti pozneje postavil končni izid. Betis je na drugi tekmi skupine v gosteh z 2:0 ugnal HJK Helsinke. Obakrat je zadel Willian Jose.