22.48

1 leto, 10 mesecev

Thermometer Blue 1,01

1

UEFA Argentina Italija italijanska nogometna reprezentanca argentinska nogometna reprezentanca Finalissima

Sreda, 1. 6. 2022, 22.48

Finalissima 2022

Messi z Argentino do zgodovinske lovorike

1

Argentina finalissima 2022, Lionel Messi | Lionel Messi je dvignil pokal za zmago Argentine. | Foto Reuters

Lionel Messi je dvignil pokal za zmago Argentine.

Na Wembleyju se je igrala tako imenovana finalissima. Gre za novoustanovljeno tekmo, ki je plod sodelovanja Uefe in južnoameriške nogometne zveze. Argentina z Lionelom Messijem na čelu je Italijo premagala s 3:0.

Nogometni zvezdi Evrope (Uefa) in Južne Amerike (Conmebol) sta s tem dvobojem obudili kar 29 let dolgo prekinjeno tradicijo medsebojnih obračunov prvakov obeh celin. V novi izdaji sta se pomerila zadnja prvaka, Argentina, ki je proti Braziliji dobila Copo Americo leta 2021, in Italija, ki je prav tako lani slavila na euru z imenom 2020.

Pri Italiji je s simboličnim slovesom od reprezentančnega dresa na istem prizorišču, kjer je njegova ekipa dosegla zadnji uspeh (finale EP, kjer je Italija po enajstmetrovkah premagala Anglijo, je bil lani na Wembleyju) z odigranim prvim polčasom, kar je bil njegov 117. nastop, izstopal tudi Giorgio Chiellini.

Finalissima 2022:

Sreda, 1. junij, Wembley:
Italija : Argentina 0:3 (0:2)
Martinez 28., Di Maria 45., Dybala 94.

navijači Argentina | Foto: Reuters Foto: Reuters A italijanski tekmeci se niso ozirali na čustveno plat tekme za Chiellinja; za vodstvo je v 28. minuti poskrbel Lautaro Martinez, vodstvo modro-belih je v sodnikovem dodatku prvega dela povišal Angel Di Maria.

V nadaljevanju Italija pred več kot 87.000 navijači ni popravila vtisa iz prvega polčasa, Argentina je bila precej boljši tekmec in ni dovolila priložnosti za znižanje izida. V izdihljajih tekme pa je Paulo Dybala po podaji prvega zvezdnika južnoameriške zasedbe Lionela Messija postavil še piko na i za končno visoko zmago s 3:0.

Do te tekme sta evropski in južnoameriški prvak igrala dva podobna dvoboja. Leta 1985 je Francija v Parizu premagal Urugvaj z 2:0, leta 1993 pa Argentina v Mar del Plati po enajstmetrovkah Dansko.

Sportal Francoski selektor dobil žalostno novico in nemudoma zapustil reprezentanco