Ankara, 25. 01. 2023 17.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Nina Mihalič
0

Ljubljanski odbojkarji ACH Volleyja so v sredo v Turčiji odločali o svoji usodi v Ligi prvakov. V Ankari so se namreč pomerili s turško ekipo Ziraat Bank. Ljubljančani so tekmo začeli odločno in z dobro predstavo tudi osvojili dva niza. Ob koncu tekmo so jim moči žal pošle, v petem, odločilnem nizu, so bili Turki povsem razigrani. Domača ekipa je tekmo tako dobila z rezultatom 3:2 (23:25, 25:23, 22:25, 25:21, 15:8). Kljub temu, da imajo Ljubljančani točko več, pa so se v izločilne boje uvrstili Turki, ki imajo zabeleženih več zmag. ACH Volley bo tako evropsko sezono nadaljeval v četrtfinalu pokala CEV.

Tako ekipa iz Slovenije kot tudi tista turška sta pred odločilno sredino tekmo šteli po dve zmagi. ACH Volley je bil v tem tekmovanju dvakrat uspešnejši od nemške ekipe Powervolleys Düren, na drugi strani so tudi igralci Ziraat Bank nanizali zmago proti Nemcem ter eno proti Ljubljančanom v polni hali Tivoli. Domačini so sicer takrat povedli z rezultatom 2:1, toda na koncu so bili Turki uspešnejši in tekmo dobili 2:3. "Imeli smo svoje priložnosti, sploh proti Ziraatu v Hali Tivoli. Tam bi že bilo lahko odločeno, kdo bo napredoval," je pred časom dejal libero ljubljanske ekipe, Jani Kovačič. V Turčiji se je zgodba z rezultatskega vidika ponovila.

"Trenutno zasedamo drugo mesto v naši skupini E. Pomembna tekma bo tekma v Turčiji, ki bo odločala, in tam šteje samo zmaga. Za napredovanje imamo dejansko odlične opcije. Toda Turki igrajo doma, kar pomeni, da bodo igrali dosti boljše, kot so igrali pri nas. Tako da mislim, da bo tudi tista tekma kar težka. Če damo vse od sebe, je veliko možnosti, da jih lahko premagamo," nam je še zaupal Kovačič. In res so bili na koncu uspešnejši Turki, ki so pred polno dvorano navijačev sicer stežka strli odpor Ljubljančanov.

V Ankari se je tekma sicer začela precej izenačeno, Ljubljančani so sicer delovali pogumno in že na začetku povedli 6:8. Matej Kök je udaril za 11. točko Slovencev (9:11), za izenačenje na 13. točki pa je na drugi strani poskrbel Nizozemec Bennie Tuinstra. Izid je bil nato izenačen tudi na 19. točki, toda Martin Atanasov je v nadaljevanju poskrbel za vodstvo domačinov (20:19). Drugi as Köka je Ljubljančane znova vrnil v ospredje (20:21). Ko je hip za tem še enkrat ponovil odličen začetni udarec, je z drugim zaporednim asom prednost gostov še povečal (20:22). Čeprav so se Turki vrnili (23:23), pa je na koncu prvi niz pripadal Ljubljančanom (23:25).

Tudi igra v drugem nizu je bila na začetku precej izenačena, kar se je odražalo tudi na rezultatu. Izenačeno je bilo tako na sedmi točki in nato tudi na 10. Odlični blok, za katerega je poskrbel Mašulović, je Ljubljančanom nato pripisal točko prednosti (10:11), as Koncilje pa je v nadaljevanju prednost še povečal (10:12). Razumljivo se je po tem za 'time out' odločila domača ekipa, ki pa ni naredila kakšnega velikega napredka v igri. Ljubljančani so na igrišču delovali suvereno in tako povsem parirali turški ekipi. Ključni trenutki drugega niza so bili pri rezultatu 18:17, toda Gjorgiev je na mreži poskrbel, da se nasprotniki niso oddaljili (18:18). Do konca drugega niza se je odvijala prava drama, rezultat je bil izenačen tudi na 21. točki, nato pa so domači povedli 23:21. Preden se je Ljubljančanom pripisala tudi 22. točka (23:22), pa je bila na vrsti dolga prekinitev, kjer so sodniki preverjali, kaj se je dogajalo na igrišču. Tuinstra je z močnim udarcem tesni drugi niz le pripeljal uspešno do konca (25:23).

Veselje ljubljanskih odbojkarjev ob osvojenem nizu.
Veselje ljubljanskih odbojkarjev ob osvojenem nizu. FOTO: CEV

V tretjem nizu so Ljubljančani stopili na plin in povedli 5:9, kar je bil znak za alarm, in domači so zahtevali 'time-out'. Ko so se uspeli vsaj malo približati in je rezultat kazal 11:14, je odmor razumljivo zahteval gostujoči strateg Radovan Gačič. Gostje so še naprej delovali odlično, toda zaključek tretjega niza je bil precej napet, saj so Turki vseskozi ohranjali priključek. Ljubljančani so nato vodili 21:23, Gjorgiev pa je poskrbel, da se je točka za zmago v tretjem nizu zopet pripisala ACH Volleyju (23:25).

Četrtega so zopet bolje otvorili domačini, povedli so že na začetku za štiri točke (7:3). Niz, ki bi morda že lahko dal zmagovalca sredine tekme ter potnika v izločilne boje Lige prvakov. Turki so bili v tem nizu zelo razigrani, kar je njihovo vodstvo le povečevalo (9:4). Prednost so ohranjali tudi v nadaljevanju, ko so vodili že za šest (14:8). Ljubljančani nekako niso uspeli ujeti priključka, kljub odličnemu servisu pa igra tokrat ni povsem stekla (19:15). Ob koncu niza so se sicer približali na le dve točki zaostanka (22:20), toda domačini so zbrali moči in na koncu vknjižili zmago. Rezultat na tabli je kazal 25:21.

Peti niz je odločal o potniku v izločilne boje Lige prvakov.
Peti niz je odločal o potniku v izločilne boje Lige prvakov. FOTO: CEV

Napetost je bila v petem nizu na vrhuncu. Že na začetku so domačini pokazali, da ne bodo popustili, povedli so za tri točke (4:1). Ljubljančani so takoj sklicali odmor. Giorgijev je z močnim udarcem na mreži zaključil napad za drugo točko gostov in takrat je bil rezultat 4:2. Turki so razigranost iz četrtega niza prenesli tudi v zadnji, odločilni niz in turški navijači so ponovno oživeli. Razumljivo, ko pa so njihovi odbojkarji vodili že za pet (8:3). Ko je rezultat kazal 11:5, je bilo le še malo upanja, da bi se Ljubljančani lahko vrnili. Turki so nadaljevali v svojem slogu in niz zaključili z rezultatom 15:8. Atanasov je tako poskrbel za neizmerno veselje v dvorani. V 137 minut dolgi tekmi je največ točk prispeval igralec gostujpče ekipe, Gjorgiev, in sicer 24.