Slovenija

“V Sloveniji treba zagotoviti preventivno cepljenje proti opičjim kozam za ogrožene”

Uredništvo , 04.08.22 ob 13:10

Ministrstvo za zdravje se je odločilo, da bo sprejelo donacijo podjetja Bavarian Nordic, ki pošilja 1400 odmerkov cepiva.

“V Sloveniji treba zagotoviti preventivno cepljenje proti opičjim kozam za ogrožene”

Na zadnji dopisni seji Ministrstva za zdravje je bila sprejeta odločitev, da bo Republika Slovenija  da je vlada na dopisni seji sklenila, da sprejme donacijo podjetja Bavarian Nordic v obliki cepiv proti opičjim kozam. Po trenutnih ocenah se načrtuje, da bo Slovenija od Evropske komisije prejela 1400 odmerkov cepiva Jynneos (Imvanex). Količina cepiva se določi na podlagi števila prebivalcev države članice Evropske unije.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je že pred pojavom prvih primerov pri nas bolezen uvrstil v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je obvezna takojšnja prijava.

V sodelovanju s strokovnjaki so pripravili navodila za zdravstvene delavce za obravnavo bolnikov z opičjimi kozami in navodila za epidemiološko obravnavo potrjenih primerov ter navodila za njihove tesne kontakte. Po mnenju stroke je v Sloveniji treba zagotoviti preventivno cepljenje pred izpostavljenostjo okužbi za ogrožene zdravstvene delavce, laboratorijsko osebje, ki dela z ortopoksvirusi, osebje kliničnega laboratorija, ki izvaja diagnostične preiskave za opičje koze in druge, ki so lahko ogroženi, so zapisali na straneh Vlade RS.

Cepljenje se bo sprva priporočalo zgolj zdravstvenim delavcem

Za podpis pogodbe med Slovenijo in Evropsko komisijo ter Nacionalnim inštitutom za javno zdravje je Vlada Republike Slovenije pooblastila trenutnega ministra za zdravje – Danijela Bešiča Loredana, ki bo v sodelovanju z Javno agencijo RS za zdravila in medicinske pripomočke ter Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano izvršil vse potrebno za prevzem in uporabo cepiva v Sloveniji.

Letos junija je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporočila cepljenje za ogrožene zdravstvene delavce, Evropska agencija za zdravila pa je še isti mesec izdala mnenje, da je cepivo Jynneos najprimernejše cepivo proti opičjim kozam. Cepljenje je sprva predvideno zgolj za zdravstvene delavce, kar bi naj služilo predvsem kot preventiva v primeru razširjenja okužb z virusom opičjih koz pri nas.

Z naraščajočim številom okužb se soočajo tudi v ZDA

Porast okužb pa ne beležijo zgolj v Evropi, temveč tudi v Združenih državah Amerike. Tamkajšnji predsednik Joe Biden je tako že imenoval strokovno ekipo, ki mu bo pomagala v boju proti epidemiji opičjih koz. Kalifornija in Illinois sta se medtem pridružila New Yorku z razglasitvijo izrednih razmer, kar omogoča lažje črpanje zveznih in drugih sredstev za boj proti bolezni. V ZDA so doslej potrdili okrog 5800 okužb, od tega 1400 v New Yorku, več kot 800 v Kaliforniji in več kot 500 v Illinoisu. 25.000 oseb je bilo cepljenih V Kaliforniji.

S cepljenjem bodo začeli tudi v Franciji

S cepljenjem proti opičjim kozam bodo začeli tudi v Franciji. Po besedah tamkajšnjega ministra za zdravje, Francois Braun, je tam okuženih 2171 ljudi. Parlamentu je povedal, da je bila Francija ena prvih držav, ki je začela ponujati brezplačno cepljenje proti tej bolezni in da je bilo do zdaj dostavljenih 42.000 odmerkov. Francija ima sicer dovolj odmerkov za cepljenje ciljne populacije, kar je okoli 250.000 ljudi.

Od začetka maja sicer tudi v Evropi, Severni Ameriki in Avstraliji beležijo več primerov okužb z virusom opičjih koz, ki je sicer značilen predvsem za tropske gozdnate predele Afrike, kjer je endemičen. Strokovnjaki sicer opozarjajo, da se bolezen prenaša kapljično, kot tudi z ugrizom ali neposrednim stikom s krvjo, mesom ali telesnimi izločki okuženih živali.