Tudi tebi kdaj OKO nekontrolirano TRZA? Joj, ne boš verjela, zakaj se to zgodi (in kaj v resnici pomeni)

2. 4. 2022
Tudi tebi kdaj OKO nekontrolirano TRZA? Joj, ne boš verjela, zakaj se to zgodi (in kaj v resnici pomeni) (foto: Profimedia)
Profimedia

No, čudovito! Res neprijetna novica za vse, ki se vam kdaj zgodi nekontrolirano trzanje očesa! 

Vse smo že bile tam: poskušaš gledati televizijo ali pa le opraviti nekaj dela, ko nenadoma tvoje oko začne nežno utripati in pulzirati, potem pa se to kmalu spremeni v popolno trzanje.

Toda kaj točno povzroča trzanje oči? Po besedah ​​Dhruvina Patela, optometrista in ustanovitelja Ocushielda, obstaja več možnih razlogov – in večina jih ni pretirano zaskrbljujočih (torej, če si imela vizije, da ti zrklo izpada, jih lahko brez skrbi odmisliš).

Preden se poglobimo v trzajoče sprožilce, se ti bo morda zdelo zanimivo, kaj pravzaprav je »trzanje« oči. "Nadležno trzanje očesa je običajno normalno in ni razlog za skrb, to je izkušnja, s katero so se mnogi že soočili ali pa se še bodo soočili," pravi Patel. "Mehanizem za tem je električna aktivnost v možganih, ki povzroči, da živčne celice pošljejo naključne signale v mišice, kar povzroča krče."

Možni sprožilci vključujejo premajhno količino spanja, preobremenitev telesa s kofeinom in občutek stresa. "V bistvu ti tvoje telo poskuša nekaj povedati. Izbira življenjskega sloga, kot je preveč treningov v telovadnici in redno spanje manj kot 7 ur na dan, lahko povzroči, da tvoje oko začne trzati. Ne prezri tega, počivaj in uporabi to kot mehanizem povratnih informacij," svetuje Patel.

"Oglej si količino kofeina, ki ga zaužiješ, in preveri, ali lahko najdeš sredstvo, ki bo zaustavilo trzanje, če večja količina spanca ne pomaga."

Večina očesnih trzanj traja nekaj dni in nato izgine, vendar se lahko ponovijo tedne pozneje, če je tvoje telo znova pod stresom. To je normalno, pravi Patel, a če je prisotno stalno trzanje z očmi dlje kot en teden (ki ne izgine po počitku), je to lahko tudi znak nečesa resnejšega.

"Če ti oko trza na način, zaradi katerega se oko ne more popolnoma zapreti, ali ga ne moreš znova odpreti, če se prostovoljno zapre, potem je to velika rdeča zastava in svetujem ti, da poiščeš zdravniško pomoč," pojasnjuje Patel in dodaja, da bi lahko tudi šlo za resnejše stanje, kot sta blefarospazem ali paraliza obraza.

Še enkrat ponovimo - če te skrbi, da je tvoje trzanje očes več kot utrujenost, stres ali kofein, je vedno dobro, da se naročiš pri svojem zdravniku.

Kar zadeva zdravljenje trzanja doma, Patel priporoča uporabo toplega obkladka na očeh za nekaj minut, če je le-ta na ne tako resnem koncu lestvice, da sprostiš okoliške mišice.

"V nekaterih primerih, če tvoje oko ni dovolj navlaženo, lahko to povzroči tudi trzanje oči. Ko utripamo z vekami, se oči navlažijo, in če ne utripaš pravilno – morda zaradi spanja z odprtimi očmi ali pa ne utripamo popolnoma – to lahko povzroči suhe oči. Poskusi s kapljicami za oko, ki jih dobiš brez recepta za olajšanje težav."

Tako zdaj veš, da je čas, da preklopiš na latte brez kofeina in kvaliteten spanec.

Povzeto po Jennifer Savin

Fotografije: Profimedia

Preberi še: Želiš shujšati? Nutricionisti pravijo, da riž, testenine in krompir nadomesti s TEM živilom (in uspelo ti bo!)

Priporočamo tudi: 'Na pomoč! Srbi me v predelu sramnih ustnic' (+ kako si lahko pomagaš)

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord