Obalne vode so nekoliko kakovostnejše od celinskih. Foto: Radio Koper
Obalne vode so nekoliko kakovostnejše od celinskih. Foto: Radio Koper

Evropske vode po ugotovitvi preiskovalcev vse bolj dosegajo najvišje standarde za kakovost vode. Skoraj 85 odstotkov evropskih kopališč je lani izpolnjevalo najstrožje standarde kakovosti EU-ja za odlično kakovost vode, so danes sporočili iz Evropske komisije. Boljšo kakovost od celinskih imajo obalne vode, delež kopalnih voda z odlično kakovostjo pa se je v zadnjih letih stabiliziral, so povzeli v Bruslju.

Leta 2021 je bilo med kopališča odlične kakovosti v EU-ju razvrščenih 88 odstotkov obalnih kopališč in 78,2 odstotka celinskih. Od sprejetja direktive o kopalnih vodah leta 2006 se je delež odličnih kopališč povečal in se v zadnjih letih stabiliziral pri približno 88 odstotkih za obalna in 78 odstotkih za celinska kopališča.

Minimalne standarde kakovosti vode je lani izpolnjevalo 95,2 odstotka kopališč. Standard odlične kakovosti izpolnjuje 90 odstotkov ali več kopalnih voda v Avstriji, Grčiji in Nemčiji ter na Malti, Hrvaškem, Cipru in Danskem.

Hrvaški turizem po dveh pandemičnih letih letos potrebuje dober obisk, pri tem pa računajo tudi na kakovost hrvaškega morja. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Hrvaški turizem po dveh pandemičnih letih letos potrebuje dober obisk, pri tem pa računajo tudi na kakovost hrvaškega morja. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Delež kopališč slabe kakovosti se je od leta 2013 zmanjšal. Kopalne vode slabe kakovosti so bile leta 2021 značilne za 1,5 odstotka vseh kopališč, leta 2013 pa za dva odstotka.
Slaba kakovost je pogosto posledica kratkoročnega onesnaževanja, so pojasnili v Bruslju. Poročilo poudarja, da se izboljšanje kakovosti vode lahko doseže z boljšim ocenjevanjem virov onesnaževanja in izvajanjem celostnih ukrepov za gospodarjenje z vodami.

Evropska agencija za okolje je objavila tudi posodobljen interaktivni zemljevid, ki kaže kakovost vode na posameznih kopališčih. Na voljo so tudi posodobljena poročila po državah in več informacij o izvajanju direktive na nacionalni ravni, so navedli v Evropski komisiji.
Oceno je opravila Evropska agencija za okolje (EEA) v sodelovanju z Evropsko komisijo, temelji pa na spremljanju 21.859 kopališč po vsej Evropi. V oceno za leto 2021 so bile zajete države članice EU-ja ter Albanija in Švica.

Sinkevičius je prepričan, da je kakovost voda ključna za ogrevanje turizma po pandemiji. Foto: EPA
Sinkevičius je prepričan, da je kakovost voda ključna za ogrevanje turizma po pandemiji. Foto: EPA

Dobri obeti za počitnice doma

"Tega poročila smo veseli vsi, ki smo rezervirali zaslužene poletne počitnice v čudovitih kopališčih po Evropi. Lahko smo prepričani, da je kakovost večine kopalnih voda odlična, pa naj gre za plažo v Grčiji, jezero na Madžarskem ali reko v Franciji," je dejal evropski komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius.

"To koristi okolju, našemu zdravju in evropskemu turizmu, ki okreva po pandemiji. Zavezujemo se k ohranjanju teh standardov in celo nadaljnjemu izboljšanju kakovosti naših voda na poti do izpolnitve cilja ničelnega onesnaževanja," je še poudaril.

Izvršni direktor Evropske agencije za okolje Hans Bruyninckx je prepričan, da so 40-letna prizadevanja EU-ja za izboljšanje kakovosti kopalnih voda v Evropi koristila tako zdravju ljudi kot okolju. "Z akcijskim načrtom EU-ja za ničelno onesnaževanje in revizijo direktive EU-ja o kopalnih vodah bo v prihodnjih desetletjih še nadalje utrjena naša zavezanost preprečevanju in zmanjševanju onesnaževanja," je sklenil.