Foto: TV Slovenija/Adrian Pregelj
Foto: TV Slovenija/Adrian Pregelj

Zaposleni na RTV Slovenija so v četrtek na neposrednih volitvah v novi svet javnega zavoda izbrali pet svojih predstavnikov. Kot predstavnik zaposlenih za informativne dejavnosti je bil na volitvah v četrtek izvoljen Gregor Drnovšek, kot predstavnik kulturnoumetniške dejavnosti Aleksander Hribar, kot predstavnik razvedrilno-športne dejavnosti Boštjan Ogris, kot predstavnik za tehniko Robert Pajek in kot predstavnik zaposlenih za digitalni razvoj Luka Zebec.

V Uradnem listu je objavljen tudi predstavnik italijanske narodne skupnosti v svetu RTV-ja. Obalna samoupravna skupnost italijanske narodnosti je za to funkcijo na korespondenčni seji, ki je trajala do srede, izbrala Andrea Bartoleta.

Sorodna novica Vrečko: Vsak dan intenzivno iščemo rešitev, kako urediti največji medijski servis v državi

Kot je znano, ima po novem Svet RTV Slovenija sedemnajst članov. Šest predstavnikov imenujejo zaposleni na RTV Slovenija. Pet jih za štiriletni mandat izvolijo na neposrednih volitvah, pri čemer se upošteva zastopanost dejavnosti znotraj RTV Slovenija, enega pa imenuje Svet delavcev, ki ga sestavljajo izvoljeni predstavniki zaposlenih. Poleg tega po novem zakonu 11 predstavnikov javnosti imenuje deset različnih institucij in krovnih organizacij.

Italijanska in madžarska narodna skupnost imenujeta po enega predstavnika, predsednica republike pa imenuje predstavnika verskih skupnosti na podlagi javnega poziva registriranim verskim skupnostim. Druge institucije in organizacije (SAZU, Nacionalni svet za kulturo, Olimpijski komite, Informacijska pooblaščenka, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, Varuh človekovih pravic, krovna organizacija invalidskih organizacij) na podlagi javnega poziva organizacijam civilne družbe imenujejo člane sveta s področij znanosti in umetnosti, kulture, športa, informacijske družbe in medijev, varstva okolja in narave, varstva človekovih pravic in invalidov.

V novi Svet RTV Slovenija je tako Nacionalni svet za kulturo za obdobje dveh let na predlog Zveze društev slovenskih filmskih ustvarjalcev s področja avdiovizualnega sektorja imenoval novinarja Igorja Prassla, na predlog Slovenskega narodnega gledališča Maribor pa gledališkega in radijskega režiserja Aleša Novaka.

Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) je na predlog Znanstvenoraziskovalnega sveta SAZU-ja za člana sveta imenovala filozofa Tadeja Troho.

Svojega predstavnika je imenoval tudi izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije, ki je za to funkcijo izbral nekdanjega kajakaša Andraža Vehovarja.

Svet delavcev RTV Slovenija je izvolil nekdanjo varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev RTV-ja Ilinko Todorovski.

Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja je imenoval direktorico okoljske nevladne organizacije Umanotera Gajo Brecelj.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izmed predlaganih predstavnikov registriranih verskih skupnosti izbrala predstavnico Evangeličanske cerkve Klaudijo Sedar. Varuh človekovih pravic pa je za člana sveta iz vrst nevladnih organizacij s področja varstva človekovih pravic izbral direktorja CNVOS-a Gorana Forbicija. Informacijski pooblaščenec je imenoval novinarko Špelo Stare.

Svet RTV Slovenija konstituiran, a še ne sme delovati

Novi svet RTV Slovenija je bil v skladu s členi novele zakona o RTV Slovenija, ki jih ustavno sodišče ni začasno zadržalo, konstituiran že v četrtek, potem ko je bilo imenovanih štirinajst članov, torej več kot polovica. Vendar pa so ustavni sodniki s sklepom o zadržanju treh drugih členov novele zakona odločili, da novi svet do njihove končne odločitve ne sme delovati.

Sorodna novica Novi svet RTV Slovenija konstituiran, a še ne sme delovati

Na ustavno sodišče je pobudo za oceno ustavnosti novele s predlogom za začasno zadržanje vložilo več vodilnih na RTV Slovenija s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem.

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v četrtek izrazila upanje, da bo ustavno sodišče čim prej vsebinsko odločilo o ustavnosti zakona, saj novi svet RTV Slovenija nima pravne podlage za delovanje. Obenem je zagotovila, da se na ministrstvu "vsak dan intenzivno ukvarjajo s tem", kako največji medijski servis v državi urediti in ga spraviti na raven, da bo lahko ustrezno deloval. Kot je opozorila, razmere na RTV Slovenija niso dobre, stavka traja, zaposleni nimajo primernih pogojev za delo.