Boston z izjemno zadnjo četrtino šokiral Golden State

San Francisco, 03. 06. 2022 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Jakob Batič
5

Domači bojevniki so v tretji četrtini prve tekme finala lige NBA vodili že za 15 točk in kazalo je, da bodo zanesljivo prišli do prednosti v seriji. A zadnjo četrtino so Boston Celticsi dobili z neverjetnih 40:16, kar je bilo dovolj za velik preobrat in presenetljivo slavje (108:120). Al Horford je zadel šest trojk za skupno 26 točk, Jaylen Brown jih je vpisal 24, pri Golden State Warriorsih pa je bil najboljši Stephen Curry (34 točk).

Stephen Curry je oddelal svoje, a njegovi soigralci so zatajili.
Stephen Curry je oddelal svoje, a njegovi soigralci so zatajili. FOTO: AP

Veteran Al Horford je kar 15 sezon čakal na krstni nastop v finalu lige NBA. Dočakal ga je pri 36 letih in poskrbel, da si ga bo zapomnil za vselej. Od osmih metov za tri jih je zadel kar šest, na koncu pa je bil najboljši strelec svoje ekipe pri zelo pomembni zmagi v gosteh pri Golden Stateu. "Zadeval sem in zadeval, to je bilo. Vsi smo dosegli nekaj pomembnih košev, ki so prevesili tehtnico na našo stran," je po tekmi v svojem slogu – skromno – razlagal petkratni udeleženec tekme vseh zvezd.

Boston je v zadnji četrtini zaostanek 12 točk preobrnil v zmago z isto razliko. Kelti so v zadnji del tekme vstopili naravnost sijajno, saj so zadeli sedem zaporednih trojk, v 12 minutah pa so z razdalje skupno metali 9/12. Edini, ki mu napadalno ni steklo, je bil Jayson Tatum (12 točk, met iz igre 3/17, a se je odkupil s 13 asistencami). Jaylen Brown je dosegel 24 točk, v velike čevlje pa je stopil rezervist Derrick White, ki je odigral svojo daleč najboljšo tekmo letošnje končnice (21 točk, 5/8 za tri).

Vrhunci prve tekme finala lige NBA:

Bostonu je uspel zgodovinski preobrat, saj se že 30 let v finalu ni zgodilo, da bi ekipa prišla do zmage, potem ko je pred zadnjo četrtino izgubljala za 12 točk ali več. Nazadnje so se pod ta dosežek podpisali legendarni čikaški biki Michaela Jordana leta 1992, ki jim je preobrat uspel na odločilni šesti tekmi serije proti Portlandu.

Uspeh je še toliko bolj impresiven, ker prav nihče v ekipi keltov do letos še ni zaigral v finalni seriji, medtem ko Golden State Warriorsi veljajo za eno najizkušenejših ekip v ligi (skupaj so pred to tekmo zbrali že 123 nastopov v finalu, op. a.). "Že samo biti tu je neverjeten občutek. Vsi smo osredotočeni na isti cilj, kar je bilo danes lepo videti. Imajo neverjetne izkušnje s tega nivoja, a prepričani smo, da nam bo uspelo," je povedal rezervist Bostona Payton Pritchard

Pri bojevnikih je v napadu zares steklo le Stephenu Curryju. Zadel je 7 od 14 metov za tri, tekmo pa končal s 34 točkami, petimi skoki in petimi podajami. Andrew Wiggins je dodal svoje (20 točk, pet skokov), vsi ostali pa niso imeli svojega večera. Klay Thompson je tako zmogel le 15 točk, Jordan Poole pa si je vzel vsega sedem metov iz igre in zbral devet točk.

"Sedaj je situacija povsem drugačna. Na drugi tekmi bomo morali biti nekoliko obupani, a ni razloga za paniko. Bili smo že v takšnem položaju. Boston je prikazal zares fantastično zadnjo četrtino, zaslužil si je zmago," je po tekmi nasprotnikom čestital trener domačih Steve Kerr.

Statistika prve tekme: Golden State Warriors – Boston Celtics
Statistika prve tekme: Golden State Warriors – Boston Celtics FOTO: Sofascore.com

Naslednja (druga) tekma bo v noči na ponedeljek prav tako v San Franciscu.