Slovenci brez kolajne, Marius Lindvik zlat

Na olimpijski preizkušnji na veliki skakalnici lep moštveni uspeh naših. Timi Zajc po tretjem mestu v prvi seriji s slabšim skokom v drugi.
Fotografija: Marius Lindvik je olimpijski šampion, v drugi seriji je preskočil odličnega Rjojuja Kobajašija in mu iz ro iztrgal drugo zlato kolajno. FOTO: Kai Pfaffenbach/Reuters

Norveški smučarski skakalec Marius Lindvik je v Pekingu osvojil naslov olimpijskega prvaka na veliki skakalnici. Drugi po prvi seriji je v finalu preskočil tudi vodilnega po polovici tekme, zmagovalca na srednji napravi Japonca Rjojuja Kobajašija, ki je na koncu pristal na drugem mestu. Najboljši Slovenec Timi Zajc, tretji po prvi seriji, je bil šesti.

Najboljši Slovenec Timi Zajc je bil po prvi seriji na tretjem mestu. FOTO: Christof Stache/AFP

Triindvajsetletni Lindvik je Norveški, domovini smučarskih skokov, po dolgih 58 letih prinesel zlato kolajno na veliki skakalnici. Obenem pa je 25-letnemu Kobajašiju, to zimo že zmagovalcu novoletne turneje, preprečil, da bi na pekinških igrah osvojil dvojček zmag na srednji in veliki napravi.

Na tretje mesto je s šestega po polovici tekme skočil vodilni skakalec to zimo v svetovnem pokalu, Nemec Karl Geiger.

Branilec naslova iz Pjongčanga 2018 Poljak Kamil Stoch – zadnji skakalec, ki je na enih OI zmagal na obeh napravah, to mu je uspelo v Sočiju 2014 –, je končal na četrtem mestu.

Timi Zajc: naredil sem manjšo napako

»Več od šestega mesta si je po odličnem prvem nastopu želel tudi Zajc, ki je na tretjem mestu za prvim zaostajal za 6,3 točke. A v finalu se mu nastop ni posrečil; daljava 130,5 metra je bila dovolj za šesto mesto.

»Imel sem veliko priložnost, a se mi žal ni izšlo. Naredil sem manjšo napako. Zadovoljen sem s svojim prvim skokom, bil je sproščen in neslo me je res daleč. A celotna ekipa je močna, zato gremo lahko mirno spat in brez skrbi na ponedeljkovo tekmo,« je po nastopu za TV Slovenija dejal Zajc.

Peter Prevc, 13. po prvi seriji, ki mu je boljše izhodišče odnesel slab doskok, je v finalu napredoval na deseto mesto, Lovro Kos je bil enajsti, Cene Prevc pa dvanajsti.

»Po prvi seriji sem bil zelo jezen na neuspeli pristanek, ampak kljub telemarku danes to ne bi bilo dovolj za zmago. Moji skoki so bili zelo dobri, ampak danes je bilo treba dvakrat skočiti odlično. Nisem si mislil, da bo za deseto mesto treba dvakrat preskočiti 135 metrov,« pa je dejal kapetan slovenske vrste Peter Prevc.

Peter Prevc je na koncu zasedel 10. mesto. FOTO: Hannah Mckay/Reuters

»Ekipno smo danes sicer dosegli lep uspeh, ampak manjka sijaj, ki si ga vsi želimo,« je napovedal olimpijski prvak s tekme mešanih ekip Peter Prevc.

Cene Prevc in Anže Lanišek še v kvalifikacijski dvoboj

Dobri slovenski nastopi so odličen obet za zadnjo skakalno tekmo teh iger. V ponedeljek se bodo prav tako na veliki skakalnici v centru Zhangjiakou skakalci pomerili še na moštveni preizkušnji, na kateri bodo spet med favoriti za olimpijski naslov.

Zadnja skakalna tekma teh olimpijskih iger v centru Zhangjiakou bo moštvena. Zajc, Peter Prevc in Kos imajo mesto v ekipi že zagotovljeno.

Selektor Robert Hrgota je potrdil, da se bosta za zadnjo vstopnico na zadnji olimpijski tekmi med seboj na nedeljskem treningu »udarila« Cene Prevc in Anže Lanišek, s petim mestom v svetovnem pokalu sicer najboljši Slovenec to zimo, ki je izpadel za današnji nastop.