Slovenski odbojkarji tudi na letošnjem evropskem prvenstvu, ki poteka na Poljskem, Češkem in Finskem ter v Estoniji, sodijo med najuspešnejše evropske reprezentance. V sloviti dvorani Spodek v Katovicah so včeraj pred več kot deset tisočimi navijači uprizorili razburljiv obračun z dvakratnimi svetovnimi prvaki Poljaki. Ti so v uvodnem nizu, ob izjemnem servisu in na krilih navijačev prikazali srdito borbenost in povedli z 25: 17. Tudi Slovenci so v prvi polovici niza prikazali odlično igro, čeprav niso mogli skriti razočaranja, ko so jim gostitelji ob pričetku dvoboja zaigrali napačno himno. V drugem zelo napetem in izenačenem nizu so Slovenci uspešno zasledovali in kmalu nadvladali Poljake ter ob koncu niza svetovnim prvakom pokazali zobe z 32:30. Na lovoriki pa odlično razpoloženi varovanci selektorja Alberta Giulianija niso spali niti v tretjem nizu - z izidom 25:16 so poskrbeli za pravi preplah pri svetovnih prvakih Poljakih in bili uspešnejši tudi v dramatičnem četrtem nizu, v katerem so jim z neverjetnih 37:35 dokončno odvzeli vstopnico za današnji finale evropskega prvenstva.

Del sanj se je uresničil, čaka jih še ena tekma

Alberto Giuliani, selektor Slovenije je ob uspehu ekipe povedal: »Zelo sem ponosen na svoje igralce, zmagati v takšnem vzdušju, ko skoraj cela dvorana podpira Poljake, ni lahko. Igrali smo zelo dobro in si zaslužili to zmago. Tudi Poljaki so igrali zelo dobro, a smo zasluženo zmagali. Del naših sanj se je uresničil, a čaka nas še ena tekma.«

Tine Urnaut, kapetan Slovenije, je dodal: »Zelo sem vesel te zmage, fantastično smo igrali. Fantastično je zlasti to, da smo v dveh nizih zdržali v napetih končnicah. Odigrali smo pametno, bili potrpežljivi. Igrali smo s srcem in glavo. Veseli smo, toda jutri nas čaka nova tekma.«

Tonček Štern, korektor Slovenije in z 20 točkami najučinkovitejši v slovenski vrsti, se je prav tako strinjal, da so celo tekmo odigrali na visoki ravni, razen v prvem nizu, v katerem je bilo nekaj treme, niso bili sproščeni: »Ko nam je igra stekla, smo spet premagali Poljake kot že dvakrat prej v polfinalih evropskih prvenstev in se zasluženo veselili zmage. Z igro smo zadovoljni v vseh elementih, mogoče je bilo nekaj preveč napak na servisu, a proti takšnim nasprotnikom je treba pritiskati z začetnim udarcem.«

Slovenski odbojkarji se bodo za naslov evropskih prvakov pomerili z ekipo Italije, ki je bila včeraj v polfinalnem obračunu s 3:1 prepričljivo boljša od ekipe Srbije.