DL: Slovenski policisti na hrvaški obali - Slovenci veseli domače besede v tujini

2.11.2021 | 14:45

Drago Butara, policist PP Krško, je letos že drugič med turistično  sezono pomagal hrvaškim kolegom na otoku Krku. Slovenci so prijetno  presenečeni, da v tujini srečajo slovenskega policista. (foto: osebni  arhiv)

Drago Butara, policist PP Krško, je letos že drugič med turistično sezono pomagal hrvaškim kolegom na otoku Krku. Slovenci so prijetno presenečeni, da v tujini srečajo slovenskega policista. (foto: osebni arhiv)

Drago Butara iz PP Krško na vrhuncu turistične sezone mesec dni pomagal hrvaškim kolegom – Že tretja napotitev – Pozitivne izkušnje – Izmenjave policistov med evropskimi državami niso redke

Med tremi slovenskimi policisti, ki so med 17. julijem in 18. avgustom, na vrhuncu turistične sezone, v okviru projekta Varna turistična destinacija službovali na Hrvaškem, je bil tudi Drago Butara iz Policijske postaje Krško, ki je v policiji zaposlen že 30 let. To je bila njegova tretja napotitev na pomoč hrvaškim kolegom, leta 2018 je prav tako kot letos pomagal na otoku Krku, leto kasneje pa je mesec dni delal v Zagrebu v času velikega prazničnega dogodka Advent v Zagrebu. To sodelovanje med hrvaško in slovensko policijo poteka že od leta 2011 in se je izkazalo za zelo koristno.

»Dosedanje izkušnje so predvsem zelo pozitivne. Sodelovanje s kolegi iz Hrvaške je bilo vedno korektno in zelo profesionalno, najlepši pa so bili vedno kontakti z našimi državljani, ki so bili veseli slovenske uniforme in slovenske besede v času dopustov v tujini,« je povedal Butara, sicer vodja policijskega okoliša občine Kostanjevica na Krki ter krajevnih skupnosti Podbočje in Veliki Podlog, srečamo pa ga lahko tudi v interventni ali prometni patrulji.

Njegove in tudi naloge njegovih kolegov so bile v prvi vrsti preventivne. »Skupaj s hrvaškimi policisti smo imeli v večjih turističnih krajih otoka Krka postavljene informacijske točke, stojnice. Tam smo turiste opozarjali na samozaščitna ravnanja, povezana s preprečevanjem tatvin na plaži, varstva pred požarom v naravnem okolju, spoštovanja pravil v pomorskem prometu, previdnost kopalcev ipd. Pomagal sem tudi pri reševanju prometnih nesreč, kršitvah javnega reda in miru, žal pa tudi kaznivih dejanj, med strankami so se včasih kot osumljenci oziroma storilci, včasih pa kot žrtve teh dejanj znašli tudi slovenski državljani. Sodeloval sem tudi z veleposlaništvom Republike Slovenije na Hrvaškem, kjer je šlo predvsem za pomoč našim državljankam in državljanom, ki so izgubili osebne dokumente ali pa so jim jih ukradli. Pomagal sem pri iskanju pogrešanih oseb, opravljanju razgovorov s slovenskimi državljani, ki bi lahko dali uporabne podatke o pogrešanih, obveščal naše državljane o dogodkih ali pomagal poiskati slovenske državljane, ki jih je bilo potrebno vročiti kakšno uradno pisanje …,« je Drago Butara orisal svoje delo pri sosedih, ki ga je opravljal v uniformi slovenske policije, a brez oborožitve.

Kot je dejal, mu je doslej najbolj v spominu ostala izkušnja dela s pomorsko policijo. »Na policijskem patruljnem čolnu smo imeli veliko postopkov s slovenskimi državljani, upravljavci plovil. Bili so vedno navdušeni, da jih je v hrvaškem morju v 'policijskem postopku' preventivno obravnaval slovenski policist. Včasih je to tudi pomagalo, da so kolegi iz Hrvaške za manjše prekrške le opozarjali in ne kaznovali,« je še dodal in se ob tem zahvalil Generalni policijski upravi in Policijski upravi Novo mesto, da so ga že tretjič napotili na opravljanje nalog v sosednji državi. »Delo sem opravljal s ponosom, saj sem se zavedal, da v sosednji državi zastopam slovensko policijo, s tem pa tudi svojo domovino.«

25 TUJIH POLICISTOV

Na Policijski upravi Novo mesto so povedali, da izmenjave policistov med evropskimi državi niso redke. Slovenski policisti redno sodelujejo v tujih misijah evropske agencije Frontex, tuji policisti pa prav tako pomagajo slovenskim. Tako na območju PU Novo mesto trenutno deluje 25 tujih policistov, in sicer deset iz Poljske, ki delajo na območju policijskih postaj Krško in Brežice, deset iz Češke, ki pomagajo na območju PP Črnomelj, ter pet iz Francije, ki delajo na območju PP Metlika. Letos so sicer na območju novomeške policijske uprave gostili še pet policistov iz Estonije in šest iz Latvije, ki so delali na območju črnomaljske postaje, ter šest litovskih policistov, ki so pomagali policistom na PP Metlika. »Njihove naloge so povezane z varovanjem državne meje. Tuji policisti lahko uporabljajo pooblastila in prisilna sredstva enako kot slovenski policisti,« so še pojasnili na PU Novo mesto.

Članek je bil objavljen v 36. številki Dolenjskega lista 9. septembra 2021

M. Žnidaršič

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava