SP Košarka

Dobra obramba in 34 točk Dončića dovolj za napredovanje

Okinava, 28. 08. 2023 12.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po tem, ko je na prvi tekmi padla Venezuela, je prišel čas za potrditev napredovanja iz prve skupine. Slovenska reprezentanca je na papirju najbolj zahteven izziv v skupini F opravila z odliko. Gruzija je z agresivno obrambo sprva sicer pretila s presenečenjem, a Luka Dončić (34 točk, 10 skokov in šest podaj) in razpoloženi soigralci so na koncu suvereno slavili in si zagotovili nastop v nadaljevanju prvenstva. Končni izid je bil 88:67.

Na prvi tekmi drugega kroga v skupini F so Zelenortski otoki po preobratu v zadnji četrtini premagali Venezuelo z izidom 81:75. To je bila prva zmaga, ki jo je na tej ravni v svoji zgodovini dosegla najmanjša država na tem svetovnem prvenstvu. Na prvi tekmi je Gruzija proti njim slavila prepričljivo in zmagala s kar 25 točkami prednosti (85:60). Jasno je torej bilo, da bodo visoki in močni Gruzijci veliko večji zalogaj za Luko Dončića in druščino, kot je bila Venezuela, ki je padla v prvem krogu.

Že v prvi minuti so pokazali, da bodo Slovence poskušali 'udariti' tam, kjer najbolj boli, pod obema košema. Že lep čas je namreč jasno, da slovenska reprezentanca nima dominantnih igralcev na položaju centra in krilnega centra. Mike Tobey, Žiga Dimec, Bine Prepelič in Jakob Čebašek so se morali sprijazniti s številnimi modricami, ki so jim jih v borbi za točke in skoke prizadejali Goga Bitadze, Giorgi Šermandini in druščina. Ključna je bila tudi obramba Slovenije, ki proti Južnoameričanom na prvi tekmi ni ravno navduševala. Obe moštvi sta v obrambi in napadu igrali zelo agresivno, kar dokazuje tudi dejstvo, da so gledalci v Okinava Areni prvi koš iz igre videli šele po treh minutah igre, ko je Luka Dončić po petih uspešno izvedenih prostih metih dosegel že svojo sedmo točko.

V Luko Dončića in njegovo sposobnost, da sam odloči vsako tekmo, nihče že nekaj let več ne dvomi, in dokler bo s ponosom nosil slovenski dres, bo Slovenija imela možnosti proti vsakemu nasprotniku. Gruzijci so vse svoje moči usmerili v omejevanje njegovega vpliva, a njihovi poskusi so pričakovano bili neuspešni. Zvezdnik Dallas Mavericksov je dosegel prvih deset točk Slovenije, odlično pa je delovala tudi slovenska obramba, saj so nasprotniki svoj prvi koš iz igre dosegli šele po šestih minutah igre, ko je zadel njihov prvi zvezdnik Tornike Šengelia. To je očitno bila prelomnica v uvodni četrtini, saj so Gruzijci počasi, a vztrajno začeli loviti Slovence in jih pred koncem uvodnih desetih minut tudi ujeli ter v drugo četrtino vstopili z minimalno prednostjo 16:15.

Dončić na klop, Slovenija v vodstvo

Druga četrtina se je začela s trojko Luke Dončića in novim preobratom, ki se je napovedal kar nekaj časa. Igralec San Antonio Spurs Aleksander Mamukelašvili je nadaljeval z dobro igro in ohranjanjem svojega moštva "med živimi". Gruzijci niso popuščali in so nadaljevali z zelo odločno igro v obrambi in napadu. Komolci so leteli, sledile pa so tudi kazni zanje. Luka Dončić je sredi druge četrtine sedel na klop in sledil je šov Klemna Prepeliča. Nekdanji igralec Valencie je najprej ob metu za tri točke izsilil tehnično napako in zadel vse proste mete, nato pa še dosegel trojko za vodstvo 40:32. Kljub odsotnosti Dončića s parketa je bila igra Slovenije znova poletna, prihod superjunaka s klopi pa je njegove soigralce še dodatno spodbudil in kmalu je Slovenija vodila že 45:32.

Gruzijci so imeli velike težave z osebnimi napakami, kar so Slovenci s pridom izkoriščali, izničili pa so tudi predvideno prednost nasprotnikov v skoku, saj so ob polčasu v tej prvini vodili 25:17. Ogromna razlika pa je bila vidna tudi pri številu prostih metov, Saj so jih Gruzijci ob polčasu izvedli zgolj šest in zadeli štiri. Slovenija je na drugi strani zadela 20 od 26 prostih metov. Dončić jih je izvajal kar štirinajstkrat in zadel desetkrat.

Luka Dončić se je proti Gruziji ustavil pri 34 točkah, 10 skokih in šestih podajah FOTO: AP

Tretja četrtina po znanem vzorcu in Gregor Hrovat

Gruzijci kljub zaostanku pričakovano niso popuščali in so v drugem polčasu nadaljevali z odločnim pristopom tako v obrambi kot napadu. Prednost Slovenije se ni večala, slabih pet minut pred koncem tretje četrtine pa je igro moral zapustiti Jaka Blažič, ki je po padcu Bitadzeja na njegov hrbet počasi odšepal v slačilnico. Ko so se nasprotniki približali na šest točk zaostanka, so sledile uspešne akcije Dončića in Klemna Prepeliča za znova visoko prednost 13 točk.

Nato je na sceno stopil Gregor Hrovat z dvema zaporednima trojkama ob koncu tretje in začetku četrte četrtine. Slovenija je po novi trojki Klemna Prepeliča povedla že za 19 točk. Kapljo čez rob gruzijskega kozarca je z novo trojko dodal Dončić in prednost povečal na 22 točk. Sledila je še peta osebna napaka prvega zvezdnika Gruzijcev Šengelie in šest minut pred koncem tekme je Slovenija imela vse pod nadzorom. Dončić je znova sedel na klop, selektor Aleksander Sekulić pa ga je kmalu za tem za vsak primer poslal nazaj v igro. Končni izid je bil 88:67.