Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
6. 9. 2021,
16.42

Osveženo pred

2 leti, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,50

16

Natisni članek

raziskava Facebook dezinformacije lažne novice epidemija

Ponedeljek, 6. 9. 2021, 16.42

2 leti, 7 mesecev

Žalostno, a resnično

Ali veste, kaj najbolj vžiga na Facebooku?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,50

16

Lažne novice, covid-19 | Že prej so bila družbena omrežja polna lažnih novic, epidemija pa je njihovo število (in nesmiselnost) pognala v nebo. | Foto Guliverimage

Že prej so bila družbena omrežja polna lažnih novic, epidemija pa je njihovo število (in nesmiselnost) pognala v nebo.

Foto: Guliverimage

Objave lažnih novic na tem družbenem omrežju pritegnejo šestkrat več všečkov, delitev in komentarjev kot objave pristnih novic, je pokazala raziskava.

Lažne novice so veliko bolj priljubljene kot resnične novice, je pokazala raziskava objav na družbenem omrežju Facebook, ki so jo znanstveniki ameriške univerze New York University in francoske univerze Université Grenoble Alpes opravili v obdobju pred ameriškimi predsedniškimi volitvami, to je od avgusta 2020 do januarja 2021.

WhatsApp
Novice Veliko leglo lažnih novic o koronavirusu je - WhatsApp

Razlika v številu interakcij je namreč kar šestkratna. Kot še poročajo ameriški in britanski mediji, je študija pokazala, da je v medijih desno usmerjenih založnikov več dezinformacij kot v medijih levo usmerjenih založnikov, a je priljubljenost takšnih dezinformacij med bralci primerljivo močna pri obeh in s takšnimi objavami prav vsi pridobivajo veliko količino interakcij bralcev.

YouTube
Novice Ne zaupajte pripravkom, ki jih oglašuje dr. YouTube!

Facebook ugovarja, a mu znanstveniki očitajo pomanjkanje transparentnosti

Čeprav ta študija prinaša dodatne dokaze, da je Facebook popolno domovanje za lažne novice, se s tem pri upraviteljih tega družbenega omrežja ne strinjajo. Prepričani so namreč, da zgolj štetje všečkov, komentarjev in delitev ne razkrije celotne slike.

Maska
Novice V zaščitnih maskah so antene 5G (če verjamete)

"Poročilo upošteva interakcije z vsebino na straneh, kar je zelo majhen delež vse vsebine na Facebooku," so komentirali za britanski The Independent. "Števila interakcij ne gre mešati s tem, koliko ljudi dejansko vidi to vsebino na Facebooku," so še povedali in poudarili, da njihove študije nakazujejo na drugačne sklepe kot nova ameriško-francoska raziskava.

Pri Facebooku menijo, da ameriško-francoska raziskava ne razkriva celotne slike, znanstveniki in strokovnjaki pa svarijo, da Facebook ni transparenten glede relevantnih podatkov o razširjenosti novic. | Foto: Reuters Pri Facebooku menijo, da ameriško-francoska raziskava ne razkriva celotne slike, znanstveniki in strokovnjaki pa svarijo, da Facebook ni transparenten glede relevantnih podatkov o razširjenosti novic. Foto: Reuters

Toda znanstvenikom Facebookova razlaga ni sprejemljiva in jih pozivajo, naj podatke o branosti dajo na razpolago za neodvisno zunanjo analizo, kar bi edino dalo zanesljive odgovore na tovrstna vprašanja.

lažne novice
Novice Novica je lažna že, če jo samodejno ustvarja računalnik

Epidemija dezinformacij

Pandemija bolezni covid-19 je količino lažnih informacij na Facebooku (in tudi drugih družbenih omrežjih) pognala v neslutene razsežnosti. Učinek lažnih teorij zarot, ki hrumijo po Facebooku, je že tako skrb vzbujajoč in zelo velik, lahko celo ogrožajo prizadevanja javnega zdravstva za obvladovanje in zajezitev epidemije.

Tim Berners-Lee
Novice Na katere pasti interneta prihodnosti opozarja njegov oče?

Analiza družbe CrowdTangle je julija pokazala, da je v devetih od 15 najuspešnejših objav o cepivih na Facebooku najti napačne podatke in alarmantne objave, ki jih je večstotisoč uporabnikov delilo naprej.

Preberite še:

Aleksander Zadel
Novice "Teoretikov zarot ni mogoče prepričati, lahko jih samo izobrazimo"
covid-19, koronavirus
Mnenja Covidni trenutek resnice
Ne spreglejte