DL: Hrvaški kupci v Brežicah - Zaradi kun, botra in čokolade

24.10.2022 | 14:45

Nekateri zneski na brežiškem trgovskem računu bi bili po besedah Ive iz Zaprešića občutno višji.

Nekateri zneski na brežiškem trgovskem računu bi bili po besedah Ive iz Zaprešića občutno višji.

Pogled v nakupovalni voziček hrvaške obiskovalke pred eno brežiških trgovin

Pogled v nakupovalni voziček hrvaške obiskovalke pred eno brežiških trgovin

Hrvaški kupci so že vsa leta zelo navzoči v trgovinah na širšem brežiškem območju ob državni meji, ni jih bilo med epidemijo covida-19 – Mlečni izdelki občutno cenejši, po gorivo pa se več ne izplača prihajati čez mejo – Oboji v pričakovanju evra

Slovensko-hrvaška državna meja v brežiški občini ni nikoli zadržala prebivalcev iz obmejnih krajev, da ne bi hodili po nakupih in drugih opravkih v sosednjo državo. Vedno, ko se je kje kaj izplačalo, so eni in drugi hodili tja.

V devetdesetih letih prejšnjega stoletja, kmalu po nastanku obeh sosednjih držav, so v Brežicah in širšem brežiškem obmejnem pasu kupovali številni Hrvati. V nekdanjem vojaškem Tehničnem remontnem zavodu v sedanji Slovenski vasi so po odcepitvi Slovenije podjetniki odprli kar nekaj trgovin, v katerih je bilo na voljo marsikaj, od hrane in oblek do tehničnega blaga. Obisk Hrvatov je bil vsaj v prvem obdobju po odprtju množičen, veliko kupcev je prihajalo tudi iz bolj oddaljenih krajev. Z leti se je število kupcev z one strani meje zmanjšalo, a ti še vedno poiščejo pot v Brežice.

Vse dni v tednu

»Hrvaški kupci so že vsa leta zelo navzoči v trgovinah Hofer blizu meje, razen med epidemijo covida-19, ko prehajanje meje ni bilo mogoče. Njihov obisk je mogoče zaznati enakomerno vse dni v tednu, jih je pa ob sobotah vendarle nekoliko več. V njihovih košaricah se znajdejo izdelki vseh segmentov, jezik pa do zdaj tudi ni pomenil izziva,« pravijo v Hoferju.

»Pri nas so cene podivjale.« Kupca iz Hrvaške

Podobno pravijo tudi v Sparu Slovenija: »Hrvaški kupci redno prihajajo v našo brežiško trgovino, vendar jih opažamo manj kot v preteklih letih. Prihajajo vse dni v tednu, saj spremljajo naše akcijske ponudbe in popuste, največ pa jih opažamo ob petkih. Kupujejo vse, od brezalkoholnih pijač, vode, piva, sladkorja, olja do izdelkov Štartaj, Slovenija. Plačujejo večinoma s karticami. Jezik pri nakupih ni ovira, saj večina naših zaposlenih zelo dobro razume hrvaško.«

Pred trgovinami v Brežicah so na avtomobilih kupcev registrske tablice Zagreba, ob teh pa tudi Krapine, Siska, Vukovarja.

Pred trgovinami v Brežicah so na avtomobilih kupcev registrske tablice Zagreba, ob teh pa tudi Krapine, Siska, Vukovarja.

Vsaj pet kun manj in nasmeh

Med parkiranimi avtomobili pred brežiškima Hoferjem in Sparom jih je bilo v ponedeljek popoldne približno polovica s hrvaškimi registracijami Zagreba, Krapine, Siska, Vukovarja.

»Živimo blizu meje in v Brežicah je cenejše. Ni cenejše vse, mlečni izdelki pa so tu po nižji ceni. Recimo liter jogurta je tu 7 ali 8 kun, pri nas stane 12 ali 13. Sir v rezinah je tudi cenejši v Sloveniji, cenejša sta moka in sladkor. ‘Špecerija’ je skoraj vsa cenejša. Kozmetika ni cenejša, tudi pralni prašek mislim, da ni cenejši na slovenski strani. Veliko živil pa je. Pri mesu je cena v povprečju podobna v trgovinah pri nas in pri vas. Za šolske potrebščine na primer nisem opazila, da bi bile cenejše v Brežicah,« je prijazno pripovedovala Iva iz Zaprešića. V Brežice prihaja približno na vsaka dva tedna in takrat nakupi stvari. V zadnjem času sem prihaja pogosteje kot pred leti. »V devetdesetih letih prejšnjega stoletja smo živeli v Međimurju in takrat smo hodili nakupovat na Madžarsko, ker nam je bilo to blizu. Ampak vedno so ljudje hodili v Slovenijo. V brežiških trgovinah so prodajalci prijazni, na splošno so videti zadovoljnejši kot vsaj nekateri pri nas. Lepo mi je priti v Brežice. Kadar grem sem, se ustavim še v ‘frišopu’ v Rigoncah. Tam kupujem parfume, na primer za darilo za rojstni dan. Parfumi so cenejši kot pri nas,« je rekla. Prej so hodili, kot je še povedala Iva, v Slovenijo tudi po gorivo na bencinske črpalke, zdaj pa se jim to več ne izplača.

Trgovine široko odpirajo svoja vrata ...

Trgovine široko odpirajo svoja vrata ...

»Lepo mi je priti v Brežice.« Iva iz Zaprešića

Neki Zagrebčan je prišel v Brežice ta dan po dobitek, ki ga je pred časom zadel v igri na srečo. Danijel iz Klanjca je povedal, da kupuje v Brežicah predvsem hrano za hišne živali, ki je tu cenejša. Po nakupih na slovensko stran pride približno enkrat na mesec. Kristijan in Ana sta iz Zagreba. Kot je povedal Kristijan, ima v Dobovi botra. Kadar gresta z ženo na obisk k njemu, pot še malo podaljšata do Brežic.

»Brežice so blizu. Sem prideva v trgovino, da je vse skupaj malo drugače. Ne da bi šla s ciljem po nakupih, ampak kupiva, če je kaj vabljivega, če ni, ne kupiva. Nekaj čokolade in sladoleda pač,« sta se zasmejala Kristijan in Ana in celotna slika cenovnih zaostritev in razlik je vsaj za nekaj trenutkov pridobila nekaj svetlejših tonov in skoraj okus. Dva obiskovalca iz Samoborja sta prišla ta dan v Brežice prvič po dolgem času. Ko smo ju povprašali o vtisih, sta povedala, da sta ravno prispela. »Pogledala bova v trgovinah, kako je. Pri nas so cene podivjale,« sta opisala enega od tokratnih razlogov za obisk slovenske strani državne meje. Dva kupca iz Zagreba sta se namenila v Hofer po sladkor. »Denimo olje pa je v hrvaških trgovinah cenejše. Po gorivo se več ne izplača voziti v Slovenijo, ker so zdaj cene na črpalkah v obeh državah že precej podobne,« je ustrežljivo povedal eden od njiju.

Hrvaški kupci zdaj pri primerjavi cen še preračunavajo kune v evre in obratno. Na nedavnem tradicionalnem srečanju slovenskih in hrvaških prebivalcev na državni meji na Obrežju/Bregani, to je eden zadnjih tovrstnih dvostranskih množičnih dogodkov na tem območju v zadnjem času, so uradni predstavniki vrha lokalnih oblasti z obeh strani meje omenjali skorajšnjo uvedbo evra na Hrvaškem in izražali veselje, da bo denarno poenotenje poenostavilo poslovanje na celotnem območju. Takrat bodo, to ni le predpostavka, ampak tudi naša izkušnja, cene na Hrvaškem še nekoliko poskočile, tako da tok kupcev na Brežiško najbrž še nekaj časa ne bo presahnil.

Članek je bil objavljen v 36. številki Dolenjskega lista 8. septembra 2022

M. Luzar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava