EuroBasket 2022
1/26
Saša Despot
Nemški košarkarji v četrtfinalu osramotili Grke.

Po Španiji, ki je v današnjem prvem četrtfinalnem dvoboju premagala Finsko s 100:90, se je v polfinale košarkarskega evropskega prvenstva v Berlinu uvrstila tudi Nemčija po zmagi nad Grčijo s 107:96. V sredo bosta še dve četrtfinalni tekmi, ob 17.15 se bo začela tekma med Francijo in Italijo, ob 20.30 pa med Slovenijo in Poljsko.

EuroBasket 2022 Eurobasket Šport Zaostajali že za 15 točk, nato vendarle preprečili novo veliko senzacijo

Nemčija se je četrtič v zgodovini uvrstila v polfinale evropskega prvenstva. Na domačem zaključnem turnirju 1993 je nato osvojila zlato kolajno, v Srbiji 2005 je bila srebrna, v Turčiji 2001 pa je turnir končala na četrtem mestu. Po današnji odmevni zmagi nad Grčijo se bo v petek v polfinalu pomerila s Španijo.

EuroBasket 2022 | Avtor: Saša Despot Saša Despot

V prvem polčasu se je na parketu dvorane Mercedes-Benz v nemški prestolnici odvijal izenačen in enakovreden boj, v drugem polčasu pa so izbranci kanadsko-finskega strokovnjaka na nemški klopi Gordona Herberta s kolektivno igro povsem zasenčili za mnoge prve favorite letošnjega evropskega prvenstva iz Grčije.

Nemci so v zadnjem delu tretje četrtine povedli za 15 točk (77:62, 79:64), v končnici dvoboja - slabih pet minut pred koncem tekme je po drugi tehnični napaki in izključitvi v slačilnico jezno odvihral tudi Giannis Antetokounmpo, poleg Slovenca Luke Dončića in Srba Nikole Jokića eden največjih zvezdnikov letošnjega turnirja v Nemčiji, Italiji, Gruziji in na Češkem - pa povedli s 105:93 in razrešili vse dvome o zmagi.

V nemški izbrani vrsti je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Dennis Schröder s 26 točkami in osmimi podajami. Franz Wagner in Andreas Obst sta prispevala po 19 točk, izkazal pa se je tudi Daniel Theis s 13 točkami in kar 16 skoki. V grški izbrani vrsti je Antetokounmpo dosegel 31 točk, osem podaj in sedem skokov, Giannoulis Larentzakis pa je dodal 18 točk.

Na današnji prvi četrtfinalni tekmi je Španija v drugem polčasu zlomila odpor Finske. Pri Špancih sta bila najbolj učinkovita 28-letni Willy Hernangomez s 27 in njegov dve leti mlajši brat Juancho s 15 točkami, izkazal pa se je tudi Lorenzo Brown z 10 točkami, 11 podajami in štirimi skoki. Pri Fincih je prvi zvezdnik Lauri Markkanen dosegel 27 točk in pobral 11 žog pod obema obročema, Jantunen je dodal 18 točk.

20.30 Slovenija - Poljska
EuroBasket 2022 Zoki o svoji smoli Šport "Če ne drugače, bom na oder šel po vseh štirih" EuroBasket 2022 Rašo: Šport "Luko Dončića moramo zaščititi, delamo v navezi z Dallasom" EuroBasket 2022 O tekmecu Šport Selektor: Napačno sem ocenil glede Poljske, tako izenačeno je EP EuroBasket 2022 NBA-jevec Šport Veliki zvezdnik: Slovenija gre lahko do konca, želim ji le najboljše