N.Z. | 17. 6. 2022, 13:49

Pred 12 leti paraliziran moški postal prvi, ki so mu v Italiji legalno pomagali umreti

profimedia

Federico Carboni se je po seriji pravnih in birokratskih izzivov uspel z legalno pomočjo dostojno posloviti od življenja.

44-letnik, ki je italijanski javnosti znan kot ’Mario’, je po prometni nesreči pred 12 leti ostal paraliziran. Zadnji dve leti se je na vse kriplje trudil, da bi mu oblasti dovolile končati tuzemljsko bivanje pod njegovimi pogoji. Ko je v mestu Senigallia na svojem domu, obkrožen z družino, prijatelji in ljudmi, ki so mu pomagali doseči svoj cilj (med njimi so bili tudi uradniki združenja Luca Coscioni Association, ki zagovarja ’pravico do smrti’), je uradno postal prvi človek v Italiji, ki je storil samomor s pomočjo.

Na četrtkovi novinarski konferenci je Filomena Gallo iz omenjenega združenja prebrala poslovilno pismo gospoda Carbonija.

»Ne bom zanikal, da mi je žal, ker se poslavljam od življenja. Bilo bi neresnično in lagal bi, če bi rekel drugače, saj je življenje čudovito in imamo samo enega,« je med drugim zapisal v pismu. »Žal pa so se stvari obrnile tako, kot so se obrnile.«

Federicovo zdravje se je slabšalo iz dneva v dan, je povedala gospa Gallo: »Želel je izkoristiti svojo pravico do izbire v Italiji in zavedal se je, da bo pri tem naletel na velik odpor. To je storil zato, da bi tudi drugi ljudje imeli pravico in svobodo do izbire.«

Največji odpor njegovemu aktivističnemu prizadevanju sta nudila italijanska zakonodaja, ki so jo dotlej desetletja zaman skušali spremeniti zagovorniki za pravico do izbire v državi, kjer ima sedež rimskokatoliška cerkev s svojstvenimi pogledi na tozadevno bioetiko.

Tako kot večina terminalno bolnih v Italiji se je pred dvema letoma tudi Carboni sprva poigraval z mislijo, da bi svoje življenje končal v Švici, kjer je evtanazija mogoča, a je potovanje tja za hudo bolne pogosto mučno, pa tudi neverjetno drago. Potem se je odločil, da bo ostal in svojo željo skušal uresničiti v Italiji.

’Ti dve leti življenja sta ga po zaslugi trmoglavosti in odločnosti’ naredili za ponosnega ’prvega človeka, ki je v Italiji uspel umreti z medicinsko pomočjo’.

Italijanski parlament je leta 2017 izglasoval zakon, ki odraslim dodeljuje pravico, da svoje življenje končajo z medicinsko pomočjo. V ta okvir spada tudi pravica, da na smrt bolni zavrne posege, ki rešujejo življenje, in zdravljenje, ki vzdržuje življenjske funkcije (med drugim umetno hranjenje, hidracijo in predihavanje).

Prelomni dogodek je bila sodba iz leta 2019, ko je italijansko ustavno sodišče jasno povedalo, da samomor s pomočjo ni zločin, ki bi se ga preganjalo, v kolikor so izpolnjeni specifični pogoji. Šlo je za primer gospoda Cappatoja, ki je leta 2017 pomagal slepemu in kvadriplegičnemu moškemu, ki je bil priklopljen na aparature, priti do švicarske klinike, kjer omogočajo samomor s pomočjo. Cappato je bil takrat obtožen pomoči pri samomoru na sodišču v Milanu in dobil 12 let zaporne kazni. Ustavno sodišče je to sodbo razveljavilo, saj so bili v primeru moškega, ki mu je pomagal (to je bil Fabiano Antoniani, znan tudi kot DJ Fabo), izpolnjeni vsi pogoji, ki jih je sodišče navedlo kot nujne za to, da pomoč pri samomoru ne velja več za kaznivo.

S tem primerom je bil postavljen pomemben precedens, ki pa ni pomagal Carboniju. Slednji si je (z veliko pomoči bližnjih in članov aktivističnih združenj) pravico do smrti pod ’svojimi pogoji’ moral šele izboriti.

"Ne jokajte. Zdaj sem svoboden."

In zdaj mu je to končno uspelo.

V svojem poslovilnem pismu je Carboni še zapisal, naj ’družina in prijatelji ne žalujejo’, pa tudi, da odhaja ’ponosno in počaščeno v družbi vseh, ki so mu ves ta čas stali ob strani’.

»Ne jokajte,« je dodal. »Zdaj sem končno svoboden, da lahko odletim, kamorkoli želim.«

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord