Reka Marica izvira v Bolgariji in se izliva v Egejsko morje. V grščini jo kličejo Evros, v turščini pa Meriç. Foto: EPA
Reka Marica izvira v Bolgariji in se izliva v Egejsko morje. V grščini jo kličejo Evros, v turščini pa Meriç. Foto: EPA

"V prvih štirih mesecih leta 2022 je okoli 40.000 nezakonitih priseljencev poskušalo nezakonito vstopiti državo," je minister dejal za Skai TV in pri tem izrecno poudaril, da so bili vsi ti prebežniki ustavljeni pri reki Marici (grško Evros), ki razmejuje državi.

Theodorikakos je v televizijskem nastopu tudi poslal sporočilo Turčiji, rekoč, da ni dovoljeno tolerirati tihotapcev obupanih ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Letos naj bi se ob tem število poskusov prečkanja meje v primerjavi z lanskim letom povečalo za 30 odstotkov, navaja AFP vir na ministrstvu za migracije.

Grčija v zadnjih tednih zaznava povečano število poskusov prečkanja meje pri reki Marici, ki ima v poletnih mesecih nižji vodostaj. Grška obalna straža pa v toplejših mesecih zaznava tudi velik porast števila prebežnikov, ki skušajo iz Turčije prek morja doseči grške otoke.

Grške oblasti v zadnjih dveh letih postavile žičnato ograjo

Grške oblasti so v zadnjih dveh letih na kopenski meji s Turčijo okrepile nadzor s kamerami in radarji ter postavile več deset kilometrov žičnate ograje z višino petih metrov. Nevladne organizacije grške oblasti obtožujejo, da so v tej regiji ustvarile nekakšno vojaško nadzorovano nikogaršnje ozemlje, kjer nihče ne more pomagati redkim prebežnikom, ki še uspejo prečkati mejo.

Po podatkih ministrstva za migracije je v Grčiji letos za azil zaprosilo 3000 ljudi.