REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusi preluknjali prvi slovenski oklepnik z belim križem, pod staro oznako sovražnikov tudi slovenski in zahodni tanki

Rusi preluknjali prvi slovenski oklepnik z belim križem, pod staro oznako sovražnikov tudi slovenski in zahodni tanki80 let narazen: Protiruski tanki - isti tanki, isti ali zelo podobni križi. Vir: Zajem zaslona, Telegram

V ukrajinski vojni gre ruskim enotam na roko še eno srečna okoliščina.

Po desetletjih, ko so vse generacije Rusov učili, da so njihov sovražnik enote z vsem znanimi, značilnimi križi, po desetletjih gledanja filmov, v katerih so se ruski in sovjetski vojaki ter tankisti borili s sovragom, ki jih je napadal pod simbolom Balkenkreuza, emblema nemškega Wehrmachta - so si tudi ukrajinske enote nadele – taisti simbol.

Ukrajinci s križem
Balkenkreuz, emblem Wehrmachta na tanku ukrajinskih sil. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Naj zahodna propaganda še tako močno trdi, da v Ukrajini nacizma ni, je ruskim vojakom vse jasno.

Balkenkreuz, emblem Wehrmachta, enotnih oboroženih sil nacistične Nemčije med letoma 1935 in 1945. Emblem je bila preprosta verzija železnega križca (imenovanega Balkenkreuz), ki je bil uporabljen na letalih in tankih, pozno v prvi svetovni vojni. Vir: Zajem zaslona, Wikipedia

Ruski general Žukov je imel res prav, ko je dejal, da je Rusija Evropo osvobodila fašizma, da pa Evropa Rusiji tega nikoli ne bo odpustila.

General Žukov
General Žukov: »Osvobodili smo Evropo fašizma, a tega nam ne bodo nikoli odpustili.« Vir: Zajem zaslona, Wikipedia

Ne le, da so ukrajinski vojaki tetovirani s številnimi nacističnimi znaki, ki jih imajo tudi na uniformah in na zastavah, iste simbole sedaj uporabljajo tudi na oklepnikih.

Na oklepnikih, ki jih je večinoma podarila zveza NATO.

Ista zveza, ki je takoj po drugi svetovni vojni na zelo visokih mestih zaposlila številne visoke nemške častnike in Hitlerjeve sodelavce.

Vodja Hitlerjevega osebja Adolf Heusinger  je bil končno tudi na istem položaju v zvezi NATO.

In takšnih primerov je še veliko...

Podobna zadeva se sedaj dogaja pri označevanju težkega orožja, ki ga režimu v Kijevu dostavljajo članice Nata.

Kot poročajo na ruskih Telegram kanalih, je tudi za motivacijo ruskih vojakov zelo dobro, da se ves čas srečujejo s tanki in oklepniki s križi, prepoznavnim znakom, s katerim se označujejo sovražniki Rusije.

Na orožju sovražnika je tako simbol, proti kateremu so se borili že pradedje, dedje in očetje pripadnikov današnjih ruskih sil.

Vse je logično.

Pred vrati je isti sovražnik, ki ga bo znova potrebno premagati. To jasno kažejo simboli.

Da niso povsem isti je malenkost, ki je v tej vojni očitno nepomembna.

Nekateri jim pravijo »nacistični križi«. V resnici praviloma to res niso nacistični križi, toda za večino so križi zelo podobni tistim, ki so jih imele nekdanje enote Wermachta v času nacističnega Tretjega rajha in jih imajo tudi današnji tanki Bundeswehra.

Seveda pa to nekaterim enotam ukrajinskih neonacistov ni dovolj, zato svoje oklepnike še sami ozlajšajo s točno takšnimi križi, kot so jih imeli tanki, kot so jih uporabljali nemški agresorji v času druge svetovne vojne.

Celo oblika nekaterih oklepnikov z Zahoda, ne samo njihove oznake, se niso veliko spremenile.

Križ na slovenskem BVP-ju
Beli križ na slovenskem BVP-ju. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Tudi slovenski tanki in oklepniki, ki so nekoč ponosno nosili zvezde - pa imajo danes v Ukrajini bele križe napadalcev.

Na ruskih kanalih se norčujejo, da so Balkenkreuzi (križi) dobri zato, da ruski topničarji lažje merijo v njih.

Ta klavrna usoda je verjetno doletela tudi enega od Ukrajini podarjenih slovenskih oklepnikov.

Ob enem, ki je bil pred kakšnim mesecem slikan zapuščen, je ta že drugi, ki je končal svojo pot po srečanju z ruskim izstrelkom:

V bližini mesta Bahmut so namreč ruske sile poškodovale ukrajinski oklepnik BVP M80A.

Slovenski oklepnik ima res veliko luknjo.

Ta je eden izmed 35 oklepnih bojnih vozil, ki jih je Slovenija lani oktobra poslala podarila ukrajinski vojski.

Ni znano, ali je posadka preživela, toda oklepnik, eden od 35-tih, ki jih je Slovenija podarila Ukrajini je očitno dober samo še za staro železo.

Bahmut se nahaja pred padcem, ruske sile pa so osvobodile tudi že več kot polovico Soledarja.

Obramba Bahmuta in Soledarja, ki ju loči 14 kilometrov, je ključnega pomena za ohranitev obrambnega zidu, ki ščiti Slovjansk in Kramatorsk, večji mesti v vzhodnem Donbasu, ki sta še pod ukrajinskim nadzorom.

Ko ruske sile prebijejo še to obrambo, jih čaka lažje delo v preboju proti zahodu države.

Z znaki podobnimi Balkenkreuzu so označeni tudi modernizirani slovenski tanki M-55S, ki se nahajajo v okolici Harkova in jih je Slovenija prav tako podarila Ukrajini.

V torek so po spletu zaokrožile fotografije, na katerih je videti, kako v Ukrajini resnično gre slovenskim tankom M-55S.

Tanke iz 60. let prejšnjega stoletja z nadgrajenimi motorji in zastarelimi, 105 milimetrskimi topovi L7 britanske izdelave je Slovenija Ukrajini podarila jeseni.

Vendar pa nove fotografije razkrivajo še dodatne nadgradnje tankov M-55S – eksplozivni reaktivni oklep in lamelni oklep na trupih.

Slovenski mediji poročajo, da naj bi bilo ruske tankiste strah srečanja s tanki iz Slovenije, toda v resnici imajo ti tanki zastarel zahodni top, ki praviloma ne more prebiti oklepov sodobnih ruskih tankov, ki v zadnjem času prihajajo na bojišča v Ukrajini.

Prejšnji mesec je postalo tudi jasno, katera ukrajinska brigada je dobila omenjene tanke, ki so s svojimi 60 let starimi osnovnimi komponentami eno najstarejših oklepnih vozil v rusko-ukrajinski vojni.

M-55S opremlja bataljon, ki pripada 47. jurišni brigadi, popolnoma prostovoljni enoti, ki je bila ustanovljena spomladi in se je čez poletje razširila v polno brigado s približno 2000 vojaki in širokim naborom podčastnikov.

Očitno se še vedno urijo, ker tanki še nimajo narisane značilne ukrajinske križe.

Slovenski mediji poročajo, da naj bi bilo ruske tankiste strah srečanja z njimi, toda v resnici imajo ti tanki zastarel zahodni top, ki praviloma ne more prebiti oklepov sodobnih ruskih tankov, ki v zadnjem času prihajajo na bojišča v Ukrajini.

To pa pomeni, da bomo v prihodnje, ko si bodo upali na fronto, zagotovo videli še veliko slik uničenih slovenskih tankov z belimi ali belo-črnimi križi.

V večno sramoto Slovenije, ki je v še eni vojni, kot članica napadalne zveze NATO - na napačni strani zgodovine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek