Slovenija

Hrvaška je Sloveniji obljubila plin, dobili smo le hladen tuš

Zagreb, Ljubljana, 20. 05. 2022 10.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Račič, STA, Maruša Slana
Komentarji
1900

Skrb glede energijske oskrbe v Sloveniji narašča, saj smo v veliki meri odvisni od ruskega plina. Marca so se pojavile pomirjujoče informacije, češ da bo Slovenija plin dobila iz čezmorskih držav prek terminala na otoku Krk. Hrvaška vlada s premierjem Plenkovićem na čelu je Janševi vladi obljubljala pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti na omenjenem terminalu. Podjetje Geoplin se je prijavilo na razpis, a se je izkazalo, da so bile vse le prazne obljube. Namesto Geoplina je bilo namreč na razpisu izbrano hrvaško podjetje PPD. To naj bi po nekaterih napovedih zdaj sicer res skušalo prodati plin slovenskim odjemalcem – seveda po čim višji ceni. Minister za infrastrukturo, ki opravlja tekoče posle, Jernej Vrtovec je v odzivu dejal, da je naloga države, da "odpira vrata", pogajanja in dogovori pa so v rokah slovenskih dobaviteljev.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Je dobava plina s Krka padla v vodo?
    02:20
    Iz 24UR: Je dobava plina s Krka padla v vodo?
  • Iz SVETA: Zaplet pri razpisu za dobavo plina
    04:53
    Iz SVETA: Zaplet pri razpisu za dobavo plina
  • Jernej Vrtovec o energijski oskrbi v Sloveniji
    02:40
    Jernej Vrtovec o energijski oskrbi v Sloveniji

 

Ne le Slovenija, tudi ostale evropske države strahoma čakajo jesen oziroma začetek nove ogrevalne sezone. Zaradi ruske invazije na Ukrajino in posledično sankcij ZDA in EU je namreč ogrožena dobava plina, tudi Slovenci smo bili v preteklih letih glede tega v veliki meri odvisni od Rusije. Odhajajoča slovenska vlada z Janezom Janšo na čelu se je za pomoč med drugim obrnila na Hrvaško. Tamkajšnja vlada je v začetku aprila Sloveniji za uvoz utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) iz čezmorskih držav ponudila terminal na otoku Krk. Toda takoj po volitvah se je izkazalo, da je šlo le za prazne obljube.

Plinski terminal na Krku se nahaja v bližini mesteca Omišalj.
Plinski terminal na Krku se nahaja v bližini mesteca Omišalj. FOTO: Adobe Stock

Kot poroča portal Necenzurirano, je največji slovenski veletrgovec s plinom, podjetje Geoplin, namreč ostalo praznih rok na razpisu za pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti za dobavo plina na omenjenem terminalu. Čeprav je Janševa vlada dobila drugačna (ustna) zagotovila, so bile te pravice na koncu dodeljene Prvemu plinarskemu društvu (PPD), ki je hrvaški partner ruskega Gazproma. Tako so po vodi splavali vsi načrti, da bo Slovenija plin iz azijskih ali afriških držav pripeljala prek Krka, ta terminal pa je polno zaseden do leta 2027. 

Kar zdaj lahko stori Geoplin, je, da plin nabavi prek posrednika, ki ima že zakupljene zmogljivosti na Krku, v tem primeru je to PPD. To bi plin za slovenske odjemalce seveda močno podražilo. Po informacijah portala Necenzurirano je imela hrvaška stran že vnaprej pripravljen točno takšen načrt, torej da Sloveniji ponudi dodatne zmogljivosti, a prek posrednika. Pri tem naj bi nekateri predstavniki slovenske vlade za takšen načrt ves čas vedeli. 

Čez terminal na Krku gre letno 2,6 milijarde kubičnih metrov plina, te zmogljivosti pa je zakupilo pet družb: tri hrvaške (Ina, Hrvatska elektroprivreda, PPD), madžarska državna družba MVM in švicarsko podjetje MET.

Bodoča slovenska vlada, ki jo bo najverjetneje vodil Robert Golob, bo morala v prihodnjih mesecih najti novo vstopno točko za zemeljski plin v Jadranskem morju. 

Geoplin: Prihodnost energetske stabilnosti v Sloveniji ni odvisna od pridobitve zmogljivosti na Krku

V Geoplinu so potrdili današnje pisanje portala Necenzurirano. Kot so navedli, neuspešno potegovanje na razpisu ne vpliva na oskrbo s plinom industrijskih odjemalcev in distributerjev.

Pojasnili so tudi, da gre za pridobitev tehničnih zmogljivosti za uplinjanje utekočinjenega zemeljskega plina, ne dejansko za pridobitev novega nabavnega vira zemeljskega plina, kar da je pomembna razlika. Ravno zato po njihovem prepričanju prihodnost energetske stabilnosti v Sloveniji ni odvisna od kapacitet na tem terminalu. V podjetju zagotavljajo, da skladno s pogodbenimi določili ves čas zagotavljajo nemoteno oskrbo vsem odjemalcem, za kar bodo poskrbeli tudi v prihodnje. "Tudi dobave po dolgoročni pogodbi z Gazpromom ves čas potekajo skladno z nominacijami," so ponovili.

Na vprašanje o morebitnih alternativah ruskemu plinu v luči ukrepanja EU zaradi ruskega napada na Ukrajino so odgovorili, da imajo že danes do določene mere diverzificiran nabavni portfelj, še naprej pa proučujejo nadaljnje možnosti diverzifikacije. "Pri vseh potencialnih dobavah plina si prizadevamo pridobiti cenovno konkurenčen vir, saj želimo zagotoviti tudi karseda majhen vpliv na nadaljnjo spremembo cene za naše kupce," navajajo ob opozorilih v javnosti, da bodo alternativni viri dražji.

Po neuspehu na Krku je zdaj med alternativami v igri morski LNG-terminal pri mestu Rovigo v bližini Benetk v Italiji. Njegov 70-odstotni lastnik je ameriški naftni velikan ExxonMobil, četrtinski lastniški delež pa ima država Katar. Prav ta teden se je v Sloveniji na uradnem obisku mudil katarski emir. "Ker gre pri pridobivanju novih nabavnih virov zemeljskega plina za pogovore, ki so vezani na bilateralno sodelovanje med našo družbo in potencialnimi dobavitelji, vam podrobnosti zaenkrat ne moremo razkriti," komentirajo v Geoplinu.

Na vprašanje, ali so morda tudi oni eno izmed podjetij, ki imajo z ruskim energetskim velikanom Gazpromom sklenjene pogodbe o dobavi zemeljskega plina in naj bi po trditvah Gazproma skladno z odlokom ruskega predsednika Vladimirja Putina odprli račun v rubljih pri Gazprombank, so odgovorili, da so se glede na izdani odlok "z ruskim partnerjem dogovorili za postopek plačevanja, ki je v skladu s pogodbo in hkrati v okviru ukrepov in priporočil institucij EU".

Na Evropski komisiji sicer pravijo, da upoštevanje ruskega dekreta glede plačevanja plina predstavlja kršenje sankcij proti Rusiji, ki jih je EU uvedla zaradi njene invazije na Ukrajino. Lahko pa podjetja odprejo bančni račun v valuti, ki je v pogodbi z Gazpromom, plačajo na ta račun v valuti, ki je določena v pogodbi, in podajo izjavo, da zanje to pomeni, da so izpolnili svoje pogodbene obveznosti.

Vrtovec: Naloga države je le, da odpira vrata dobaviteljem 

 Minister za infrastrukturo, ki opravlja tekoče posle, Jernej Vrtovec je dejal, da po njegovih informacijah pogovori med morebitnimi dobavitelji in Hrvati še potekajo. Poudaril je, da so sklenitve poslov v rokah dobaviteljev, država pa "le odpira vrata". "Ni država tista, ki pride in vplača finančna sredstva, gre za komercialni interes."

Spomnil je na obisk katarskega emirja v Sloveniji in dejal, da se za Slovenijo odpira možnost dobave plina iz Roviga v Italiji. Po njegovih ocenah imajo slovenski dobavitelji tudi tu možnost za sklenitev dogovora. 

"Mi smo se pogovarjali za proste kapacitete, tudi prek posrednikov. Ne more država dobavitelja prisiliti v določeno stvar," je odgovoril Vrtovec. Glede oskrbe s plinom je dejal, da se evropska skladišča trenutno polnijo z največjo hitrostjo do zdaj, jeseni pa bo njegovih ocenah ne bi smeli imeti težav. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1900)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bodočipartizan
24. 05. 2022 11.50
+2
Tako to dela naša velesposobna vlada!
minizelva
21. 05. 2022 10.49
+4
osebno sem proti da gredo hrvati v schengen.tezava na meji je velika predvsem poleti ampak na to smo se nekako navadili.upam da nova vlada ne bo podprla vstopa, ce ne pa na referendum.sedaj kazejo pravi obraz pri dobavi plina.
Burtonnn
21. 05. 2022 13.14
+0
Ti si res nepismen. Saj ne dobavlja Hrvaška plina Sloveniji. Dobavlja ga neki prodajalec. A ti elektriko kupuješ od Krške at. elektrarne, od ELESA ali od nekega prodajalca? Dovolj jasno bi ti bilo če bi prebral v celoti tekst, ne pa samo zavajajočega naslova.
Nimasmisla
21. 05. 2022 10.46
-2
Potem pa še novo jedrsko delat v španoviji ž hrvati
Chaparral
21. 05. 2022 10.39
+2
NAŠI PRIJATELJI! Kdo že to poudarja?
ArseneLupin
21. 05. 2022 10.37
+1
žal še en dokaz več, da Hrvatom ni zaupati! Dokler ne ratificirajo arbitraže, lahko na schengen in vse ostalo kar pozabijo. Če ne gre drugače, pač tako! Njim je v interesu Schengen in ostala evropske zadeve, nam pa arbitraža!
SAME KLOBASE
21. 05. 2022 10.27
+3
Barantanje z prevaranti je brez veze pozabit na hrvaške prevarante ki sodelujejo z jajotom, pametno politično besedo z Rusijo nato nagnat in postat neodvisen tako se dela
Thor
21. 05. 2022 10.19
+1
ne bo plina nafte pšenice koruze gnojil goriva za jedersko e. krško ...itd mi pa še vendno verjamemo da nam bo zda in eu priskočila na pomoč
Nidani
21. 05. 2022 10.15
+5
"Domoljub" Janez Ivan Janša, temačnež, maščevalec in spletkar (itd), je seveda uporabil politične in prijateljske zveze pri predseniku sorodne, vladajoče stranke (HDZ) na Hrvaškem, Plenkoviću in tako storil vse, da destabilizira Slovenijo in njene odnose s sosedo! Da se ve s kom imamo opravka...SDS fuj in fej!!!!
Rookoko
21. 05. 2022 10.09
+4
Glede na odnos hrvatov, bo morali dati embargo na hrvaske energente in kupovati naprej od rusov. Dovolj je bilo desnicarskega vojnega dobickarstva.
slo_veter
21. 05. 2022 09.43
+3
sam vprašam, kaj je bilo pa z ruskim plinom narobe ? Razen da je Ursula na metli rekla, da to ni v njenem interesu.
DEEP
21. 05. 2022 09.34
-1
Če nebo hrvaškega plina sej je zmerej prijatelj srbijanac ki bo pomagal? Danes so pa 🚜 na zadatko
pika73
24. 05. 2022 10.17
Pa saj plin ni hrvaški...ma eni ste res polpismeni...
kolodvor
21. 05. 2022 09.31
+2
A nimamo mi stikala v Krškem?
DEEP
21. 05. 2022 09.35
-3
nopino
21. 05. 2022 09.37
-2
Pri sami izgradnji obstoječe nuklearke, slovenci kot slovenci so dovolili več prekidačev na hrvaški strani.
CIGU MIGU
21. 05. 2022 09.16
+5
in kam jo je stisnil rkc minister,ali se lišpa za foto shooting na 4 tiru
AlexReal
21. 05. 2022 09.10
+2
Le zakaj me to ne preseneča !
Nimasmisla
21. 05. 2022 09.05
-1
Na Hrvaško se je toliko za zanest kot na lanski sneg
Adolph
21. 05. 2022 08.53
-1
Sem v hrvascini napisal „oblubovanje butalcu veselje “pa me je cenzor po desetih sekundah zvizgnil . . . . . . .
Kaktus111
21. 05. 2022 08.40
+3
Jajo je bil s hrvati točno zmenjen kaj naj naredijo če ne bo on zmagal na volitvah. Vse za nagajanje, ne zaveda pa se da ne nagaja samo prihodnji vladi ampak j.be ves narod in s tem tudi svoje ovce.
pomlad14
21. 05. 2022 09.27
+0
jodr
21. 05. 2022 08.38
-1
Prvi dosežek nove zunanje ministrice Tanje.
Brakedirt
21. 05. 2022 08.46
+5
infoslo
21. 05. 2022 09.36
+4
jodr
21. 05. 2022 10.17
-4
natmat
21. 05. 2022 10.42
+3
To je še ena huda zapuščina propadlega komunista in bistroumnega teologa,,,revščina in kriza na vseh pogledih...in seveda prazne bonbonjere....
murinar
21. 05. 2022 08.34
+4
hrvat je bil in bo verolomen ! Ne zaupaj hrvatu je prvo pravilo !
Razmisljajoc
21. 05. 2022 08.31
+1
Zima bo kot vsako leto , prednost ima seveda gospodarstvo , ce bo pa tiste ki ogrevajo z plinom zeblo pa je to ocitno njihov problem ...banana na vseh podrocjih z vsemi prejsnjimi , sedanjo in se posebej bodoco vlado ..