Slovenija

Sindikat opozarja: Sodstvo in zaporski sistem sta na skrajni meji zmogljivosti

Ljubljana, 26. 09. 2022 13.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Večina javnih uslužbencev na sodiščih prejema minimalno plačo, zato je povsem razumljivo, da zaposleni s sodišč in zaporov dnevno odhajajo in se zaposlujejo na bolje plačanih delovnih mestih, pravijo v Sindikatu delavcev v pravosodju. Primanjkljaj sodnega osebja že povzroča zastoje v sojenju in če ne bo premikov na tem področju, bodo nastale resne motnje, opozarjajo. Sprašujejo se, do katere točke se bo še stopnjevala ignoranca politične oblasti.

Eden od poglavitnih vzvodov za zagotovitev delovanja pravne države je učinkovito delovanje pravosodnega sistema, katerega osrednji podporni steber je oziroma bi moralo biti slovensko sodstvo. Da je to v zadnjem obdobju v izjemno nezavidljivem položaju, je Sindikat delavcev v pravosodju (SDP) začel opozarjati že pred časom, zdaj pa je to dejstvo žal dobilo tudi eksaktno podobo, je sporočil predsednik SDP Tomaž Virnik. 

Pred kratkim so zaposleni na ljubljanskih sodiščih prejeli dopis predsednice Okrožnega sodišča v Krškem, ki povzema njihove že nič kolikokrat preslišane pritožbe, da so javni uslužbenci na sodiščih bistveno nižje plačani od zaposlenih na primerljivih delovnih mestih drugje v državni upravi. "Kot izhaja iz navedenih podatkov, večinski delež javnih uslužbencev na slovenskih sodiščih (50,23 odstotka) prejema zgolj minimalno plačo. Po podatkih Sindikata je namreč približno 60 odstotkov zaposlenih na delovnih mestih z zahtevano V. stopnjo izobrazbe, kar je do 40 odstotkov več v primerjavi s Finančno upravo Republike Slovenije ali upravnimi enotami in to kljub temu, da v zahtevnosti delovnih mest ni razlik. Zato je povsem naravno in razumljivo, da zaposleni s sodišč in zaporov dnevno odhajajo in se zaposlujejo na bolje plačanih delovnih mestih, ki jim omogočajo dostojnejše preživetje. Tudi avtorica zgoraj navedenega dopisa opozarja, da je ustrezne kadre vedno težje pridobiti, saj se preprosto ne prijavljajo na razpise za delo na sodišču, tako da jih je potrebno večkrat ponavljati."

Večinski delež javnih uslužbencev na slovenskih sodiščih (50,23 odstotka) prejema zgolj minimalno plačo.
Večinski delež javnih uslužbencev na slovenskih sodiščih (50,23 odstotka) prejema zgolj minimalno plačo. FOTO: Shutterstock

Sodišča se tako že dejansko srečujejo z nezainteresiranostjo kadrov za sklenitev delovnega razmerja, saj kandidati za zaposlitev izpostavljajo prenizko plačo, ki je za večino delovnih mest pod pragom minimalne plače, za kar pa niso pripravljeni prevzeti predvidenega obsega del in nalog ter odgovornosti, ki jo prinaša delo v pravosodju. Poleg tega se na vseh sodiščih srečujejo s fluktuacijo in primanjkljajem sodnega osebja, kar že povzroča zastoje v sojenju, in če ne bo premikov na tem področju, bodo nastale resne motnje, opozarjajo v sindikatu.

Zlasti so težave na delovnih mestih strokovnih sodelavcev, sodniških pomočnikov, sodnih zapisnikarjev ter tudi na delovnih mestih v finančno računovodskih službah, kjer se kandidati sploh ne prijavljajo na razpisana delovna mesta.

Pridružujejo se sklepu, da je treba za ureditev in normalizacijo kadrovskih razmer v pravosodju prizadevanja usmeriti ne samo v dvig minimalne plače, ampak tudi v prenovo celotnega plačnega sistema in odpravo nesorazmerij pri vrednotenju delovnih mest v sodstvu. Kot še pravijo v sindikatu, je v luči kadrovske stiske težko razumeti ravnanja posameznih sodišč, ki zaposlenim, ki so jih razmere prisilile v odhod in iskanje boljše zaposlitve, ne izdajajo priporočil ali soglasij za premestitve, namesto ustvarjanja privlačnejšega delovnega okolja pa v nekaterih primerih celo zaostrujejo interne akte o evidentiranju prisotnosti, normativih za delo ipd. Posamezna (zlasti višje stopenjska) sodišča so pri tem k sreči svetle izjeme. 

Vrhovno sodišče Republike Slovenije je tako pred kratkim sprejelo Pravilnik o delovnem času, ki sledi sodobnim smernicam in uvaja bistveno višjo mero fleksibilnosti, kot to velja za večino drugih sodišč po državi. V sindikatu zato upajo, da bo Vrhovno sodišče sledilo njihovemu predlogu in tudi ostala sodišča spodbudilo k sprejetju primerljivih rešitev.

Kronično primanjkuje pravosodnih policistov 

Ob tem v sindikatu ponovno opozarjajo tudi na problematiko slovenskega zaporskega sistema, kjer se odvija podoben scenarij, o čemer smo že poročali. 

Pomanjkanje kadra, zlasti pravosodnih policistov, je po besedah Virnika že kronično, zato so ti vseskozi primorani opravljati ogromno nadurnega dela, pri čemer je delovno mesto novo zaposlenega pravosodnega policista – kandidata uvrščeno v 18. plačni razred in torej zaposlenemu ne obljublja niti zakonsko predpisane minimalne plače. "Njihov položaj je zato nujno potrebno prevrednotiti upoštevaje razmere, v katerih vsakodnevno opravljajo svoje delo, enako velja tudi za pedagoške, vzgojne, zdravstvene in vse druge delavce, ki delajo neposredno z zaporniki, pa so kljub temu bistveno slabše plačani kot njihovi kolegi, zaposleni drugje v javnem sektorju, četudi ti opravljajo svoje delo v veliko ugodnejših pogojih." 

"O dnevu, ko bodo glavne obravnave na sodiščih preklicane zaradi pomanjkanja sodnega osebja ali pravosodnih policistov, ki bi zagotovili prevoz strank do sodišča, ne gre več govoriti v prihodnjiku, ker se opisano na naših sodiščih in v zaporih že dogaja. Mi pa se sprašujemo, do katere točke se bo še stopnjevala ignoranca politične oblasti?" 

- Sindikat delavcev v pravosodju

Prav s tem namenom je bila na podlagi stavkovnega sporazuma med sindikatom in vlado 27. novembra 2019 imenovana delovna skupina, ki je po dveh letih dela pripravila Analizo strukture obstoječih delovnih mest, predvsem plačne skupine C2, ki so potrebna za delovanje sodstva in na njeni podlagi Belo knjigo o prenovi kariernega razvoja javnih uslužbencev v sodstva. "Dokumenta sta jasno razkrila plačni zaostanek sodnih uslužbencev in jim prinesla kanček upanja, da se bodo ta nesorazmerja v doglednem času vsaj delno odpravila. Bela knjiga namreč vsebuje vrsto predlogov, tako dolgoročnih, ki nakazujejo zaželeno smer prihodnje normativne ureditve, kot tudi kratkoročnih, ki nakazujejo poti za ustreznejšo kadrovsko politiko znotraj obstoječe pravne ureditve."

Veljavnost Bele knjige je pogojena zgolj s seznanitvijo vlade, ki pa se z njo doslej ne v sedanji in ne v prejšnji sestavi ni uspela seznaniti, so razočarani v sindikatu. Obravnava je bila po devetih mesecih od predložitve zdaj končno uvrščena na dnevni red 17. redne seje Vlade. "Zgolj upamo lahko, da ne bo nadaljnjih zastojev in da bodo sodišča nemudoma pristopila k udejanjanju predlogov, predstavljenih v Beli knjigi. Kar koli drugega bi pomenilo popolno ignoranco nakopičenih težav in nenazadnje tudi vloženega truda delovne skupine pri iskanju ustreznih rešitev, da bodo delovna mesta na sodiščih tudi s plačnega vidika privlačnejša in da se bo končno presekal vsaj negativni trend na kadrovskem področju."

V Sloveniji trenutno primanjkuje več kot 100 pravosodnih policistov.
V Sloveniji trenutno primanjkuje več kot 100 pravosodnih policistov. FOTO: Miro Majcen

V sindikatu še pravijo, da so užaloščeni, ker so primorani javnosti predstaviti nezavidljivo stanje ter čedalje slabše pogoje za zaposlene v slovenskem sodstvu in zaporniškem sistemu, saj so tudi sami del tega in ju zato ne želijo omadeževati. "Smo pa ravno tisti zaposleni, ki kljub predhodno predstavljenemu še vztrajamo, tisti, ki iz dneva v dan na svojih delovnih mestih nosimo večje breme, tako država kot tudi večina delodajalcev pa se brezbrižno izgovarjajo z vedno istimi izgovori, kažejo s prstom drug na drugega, končno odgovornost za obstoječe alarmantno stanje pa bi najraje pripisali Sindikatu."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hoalo
28. 09. 2022 08.52
+1
Virtnik, ti si največ kriv da je stanje tako kot je koliko let že si predsednik sindikata???? Poglej malo kako so nas med tem prehitevali po levi in po desni, policisti, šolniki..... Pa še nekaj ne samo minimalne plače najbolj žalostno je da visoko izobražen kader z nekaj letnimi izkušnjami, odgovornostmi zelo velikimi ker vsaka mala napaka stane še najmanj te službe kaj še le kazenske odgovornosti, so ta isti kadri enako plačani kot nižje rangirani, in tak sistem naj sedaj bo prijazen, pravičen, strokoven....da o odnosih niti ne govorimo.
Sortegilio
27. 09. 2022 18.30
+3
Če rtv lahko stavka, bi moralo tudi sodstvo predvsem strojepiske, vpisničarke zaradi prenizkih plač in nadomeščanj odsotnih delavk.. Ob strojepisju se kvarijo oči, hrbtenica, prsti zaradi gibov.
hoalo
28. 09. 2022 12.33
Sortegilio, kaj bodo stavkali če se še za totih 750 eur bojijo, če jih je strah, da jih ne bi odpustili, kajbo sodnik reko......če se bojijo lastne sence, zato pa je tako kot je najslabše plačani v celem državnem aparatu, samo ne politika gleda povprečje vseh v pravosodju.
Sortegilio
28. 09. 2022 15.17
+1
To sploh ne drži. Poznam razmere prek prijateljice in jih je veliko že odšlo.
provni
26. 09. 2022 20.34
+6
Višji pravosodni svetovalci imajo mizerne plače navkljub pravosodnemu izpitu in dela čez glavo. Očitno nimajo pravega sindikata. Katastrofa. Čudim se, da so spoh še tam.
VSEZNALECno1
26. 09. 2022 16.57
Sodstvo je kurnik..kokošnjak ki je spravil pravo in zakonitost v poden
radar
26. 09. 2022 16.53
Sodstvo.... to je verjetno vic tedna
Mali miš
26. 09. 2022 16.20
V Koprskem zaporu se policisti bojijo migrantskih zapornikov. A ni Bobnarca zadolžena za to? A jo noben novinar ne more vprašat, kako bo ukrepala?
oježeš
26. 09. 2022 15.31
+0
Če bi razpustili sodstvo in naj odločajo namesto njih policaji, ki poznajo situacije in vidijo realnost na terenih, marsikdaj z izpostavljanjem svojega življenja, ne pa samo sedenja v pisarnah in branje nerealnih zakonov, ki se ne posodabljajo, zločini pa tekoče, bi bila država tudi bolj varna in z manj prestopnikov zakonov.
cannex
26. 09. 2022 15.19
+6
Plače v pravosodju so katastrofalno nizke. Za univerzitetno izobražene pravnike s končanim res zahtevnim pravosodnim izpitom bi moralo biti predvideno tudi ustrezno plačilo, da bi uspeli v sodstvu zadržati sposobne in zagnane ljudi, da bi lahko sodstvo res odigralo svojo vlogo in služilo ljudem, pravičnosti in poštenosti. Potrebno bi bilo upokojii starejše generacije in prepustiti prostor mladim in spobnim ter jim za to ustrezno plačati. Učinkovito sodstvo se zagotovo samo povrne državi. Tako pa imamo izjemno slabo plačane in nemotivirane kadre ter infrastrukturo iz rajne Jugoslavije.
Aleks 85
26. 09. 2022 14.17
+4
Spustite na prostost vse tiste reveže,ki sedijo zaradi 1000,2000, tisoč € in placa bo dovolj....
Vselepo
26. 09. 2022 14.13
+4
Vsej javni upravi skupaj z ministri in poslanci, tudi sodstvu, so jim dvignili plače za cca 10%, pa še ni dovolj, delavcem in upokojencem pa 00.
zombie_killer
26. 09. 2022 14.37
+2
Vselepo
26. 09. 2022 14.11
+8
Vsi želite več denarja, kaj bo pa ostalo za kulturnike, nevladnike, ter lenuhe.
marker1
26. 09. 2022 14.04
+11
V sodstvu je ne nepravih mestih preveč zaposlenih. Tiste prestaviti med sodne policiste.
oježeš
26. 09. 2022 15.33
+4
Med sodne policiste bi morali dati še odvetnike, da vidijo realno stanje na terenu in ne uživajo v reševanju kriminalcev, ki lahko delajo kar jim pade na pamet, sodniki pa morajo delati po črki zakona, pa vejica postavljena prav ali pa napačno.
Apoteka
26. 09. 2022 14.03
+3
Potrebno je dati več dohtarjem,kaj je zanje 15-20 jurjev?
zelo star kavkaški ov?ar
26. 09. 2022 13.55
+2
andro69
26. 09. 2022 13.49
+4
Kje je sindikat...
marker1
26. 09. 2022 13.42
+0
RTV Slo v stečaj in naj jo Nova24TV privatizira.
ap100
26. 09. 2022 13.39
+14
sodniki poberejo preveč pa sodelavcem ne ostane nič - a ni nekaj podobnega tudi v zdravstvu