»Rusija, Rusija, Rusija!« Tako so v Kremlju, nasmejani in držeč se za roke, skupaj s polno dvorano povabljenih vzklikali Vladimir Putin in štirje separatistični proruski voditelji ukrajinskih regij, potem ko so podpisali pogodbe o priključitvi Donecka, Luganska, Zaporožja in Hersona Rusiji. To dejanje je nepovratno in se o njem ne bomo pogajali, je ob podpisu dejal ruski predsednik, je pa oblasti v Ukrajini pozval k pogovorom.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Putinu odgovoril hitro: dejal je, da so se pripravljeni pogovarjati z ruskim predsednikom, ko to ne bo več on. Obenem ga je zbodel tam, kjer je sodeč po njegovih govorih občutljiv: objavil je, da Ukrajina vlaga prošnjo za hiter sprejem v zvezo Nato. In dodal, da se za Ukrajino z današnjim dnem ni spremenilo nič.

Scenarij pripravljen

Podpis dokumentov o aneksiji je bil pričakovan korak v očitno dlje časa pripravljenem scenariju. Nanje so se v južnih in vzhodnih ukrajinskih regijah začeli pripravljati kmalu po februarskem ruskem napadu na Ukrajino, vendar Rusiji teh regij ni uspelo v celoti zasesti, z izjemo Luganska. Ko je ukrajinska vojska v začetku septembra sprožila ofenzivo na severovzhodu, so z referendumi nenadoma vseeno pohiteli. Objavljeni rezultati so bili pričakovani. Za aneksijo so Moskvo potem zaprosili proruski voditelji in Putin je pogodbe danes podpisal. Še pred tem je, kot formalnost, v četrtek priznal neodvisnost regij Zaporožje in Herson, medtem ko je samooklicani ljudski republiki Lugansk in Doneck Rusija priznala že tik pred napadom na Ukrajino.

S tem postopek ni končan. Zdaj bo moralo aneksijo potrditi rusko stavno sodišče, saj bo potrebna sprememba ustave, nato pa še duma. Tako bodo dejanje potrdile najvišje ravni vseh treh vej oblasti.

Spet o jedrskem orožju

Putin se je v govoru skliceval na pravico do samoodločbe. Rusija je bila po njegovem mnenju prisiljena tako v »posebno vojaško operacijo« kot v priključitev ozemelj zaradi ravnanja Zahoda, ki da njegovo državo že dolgo stiska v kot. Pri obtožbah, še posebno ZDA, je šel tokrat še bolj v zgodovino, vse do srednjega veka prek kolonializma in današnje »diktature zahodnih elit«, ki da kot »satanistična religija« delujejo proti vsem družbam in tudi proti zahodnjakom samim.

Ob oziranju na zgodovino pa je omenil tudi odvrženi ameriški jedrski bombi na Japonsko, rekoč, da so ZDA »postavile precedens«. Dejal je tudi, da bo Rusija ozemlje, ki ga ima zdaj za svoje, branila z vsem, kar ima na razpolago. Oboje se da razumeti kot nov namig na mogočo uporabo jedrskega orožja.

Enotna izjava voditeljev EU

Na Zahodu, v Kijevu in v Združenih narodih so se odzvali z besedami, da je aneksija ozemlja druge države pod okupacijo sprta z mednarodnim pravom. ZDA in EU pravijo, da je nikoli ne bodo priznale. Voditelji vseh 27 držav članic Evropske unije so v izjavi zapisali, da »odločno zavračamo in trdno obsojamo nezakonito aneksijo«, ter Rusijo obtožili, da zavestno spodkopava mednarodni red, in to ne prvič. Po podobnem scenariju z referendumom, a brez vojne, si je leta 2014 priključila ukrajinski polotok Krim. Obtožbe so prihajale tudi iz posameznih prestolnic. Zmagovalka italijanskih volitev Giorgia Meloni je denimo dejala, da Putin »spet izkazuje svojo neoimperialistično vizijo v sovjetskem stilu«.

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je dejal, da gre za »največji poskus priključitve evropskega ozemlja po drugi svetovni vojni«, namreč za približno petnajst odstotkov Ukrajine. Dejal je, da gre za stopnjevanje vojne. Nič konkretnega pa ni rekel o ukrajinski prošnji za hiter sprejem v Nato. To je vprašanje za 30 članic in za premislek o morebitnih posledicah, saj bi bil Nato tako neposredno v vojni.

ZDA so uvedle sankcije proti več kot tisoč posameznikom in entitetam.

V Moskvi so dan končali s koncertom na Rdečem trgu v znak praznovanja aneksije. Na oder je prišel tudi Putin. »Rusija svojim bratom in sestram ne odpira samo vrat, ampak tudi srca. Dobrodošli domov,« je rekel. Iz več sosednjih držav so medtem poročali o novih prihodih velikega števila Rusov, ki v veliki meri zaradi bojazni pred mobilizacijo zapuščajo domove. x