DL: Doma za starejše občane ne bo, Prostofer v igri

15.2.2022 | 13:30

Nataša Rupnik

Nataša Rupnik

V občini Mirna Peč vsak šesti občan starejši od 65 let – Večina na stara leta doma – Devetnajstim nudijo pomoč na domu, eden potrebuje družinskega pomočnika, nekaj jih biva v domovih – Društva pomagajo – Potrebe po Prostoferju preverjajo

Prebivalstvo Slovenije se stara, vse več je starostnikov in tudi mirnopeška občina ni izjema. Po podatkih Statističnega urada je bilo julija lani v občini z dobrimi tri tisoč prebivalci 518 oseb starejših od 65 let, kar pomeni okrog 16,9 odstotka. Najstarejši občanki bosta v tem letu dopolnili 97 let, najstarejši moški pa bo letos praznoval 95 let.

Skrb za starejše je tako v občini Mirna Peč zelo pomembna, pove Nataša Rupnik, višja svetovalka za družbene dejavnosti in investicije. Dodaja, da po njihovem vedenju večina starejših ostaja v domačem okolju. »A o tem nimamo nekega natančnega podatka, saj je skrb za starejše razdeljena med občino in državo. Občina niti nima informacije o številu uporabnikov vseh socialno varstvenih storitev.«

Socialnovarstveno storitev pomoč na domu trenutno v občini prejema 19 starejših občanov, izvaja pa jo Dom starejših občanov Novo mesto. Občina je lani zanjo namenila dobrih 78.600 evrov. Čakalne dobe ni. V skladu z nacionalnim programom socialnega varstva mora občina tovrstno pomoč organizirati za tri odstotke starejših od 65 let, kar zanje predstavlja 16 oseb. Pomagajo torej več občanom, kot je predpisano.

69 TISOČAKOV ZA DOMOVE

Rupnikova še pove, da občina v skladu z zakonodajo in na podlagi odločb centra za socialno delo socialno šibkejšim občanom sofinancira tudi storitev družinski pomočnik in bivanje v instituciji. Trenutno le en njihov občan potrebuje družinskega pomočnika, sicer pa so lani za to namenili dobrih 9600 evrov.

Za sofinanciranje institucionalnega varstva je šlo lani iz proračuna dobrih 69 tisočakov. Trenutno občina pri plačevanju pomaga osmim občanom v domu starejših. V skladu z nacionalnim programom socialnega varstva bi morala država zagotoviti storitev institucionalnega varstva za 4,5 odstotka starejšim od 65 let, kar za mirnopeško občino predstavlja 23 oseb.

Pa občina morda še razmišlja o gradnji doma starejših občanov, kot je bilo nekoč slišati? Uredila naj bi ga v prostorih nekdanje osnovne šole na Trgu 8 v Mirni Peči, leta 2015 so na občino celo dobili pobudo zasebnega vlagatelja za dnevno varstvo starejših in dom starejših, razmišljali so tudi o medgeneracijskem centru.

NI ZANIMANJA

Tovrstni načrti niso več aktualni, pove Nataša Rupnik. Nekoč so na občini želeli v stari šoli organizirati domsko varstvo (celodnevno ali dnevno), vendar za to niso mogli pridobiti podpore države oziroma enega od sosednjih domov starejših občanov, pa so poizvedovali v sosednjih domovih v Novem mestu, Trebnjem, Grosupljem. Potreb skorajda ni bilo. Poleg tega je zagotavljanje mreže domov za starejše v pristojnosti države in ne občine, država bi tudi morala zagotoviti denar. Interesa za to ni bilo.

»V skladu z novim zakonom o dolgotrajni oskrbi naj bi storitev dolgotrajne oskrbe vsebovala vse obliki pomoči starejšim: tako v instituciji kot na domu, organizacija in plačilo storitev pa naj bi bila v pristojnosti države. V skladu s tem občina ne more načrtovati omenjenih storitev, se bo pa aktivno vključevala v skrb za starejše s spodbujanjem storitev v domačem okolju, da bodo lahko kar najdlje ostali doma,« pove Rupnikova.

PROSTOFER V IGRI

V objektu stare šole so določeni večnamenski prostori, ki bi se jih dalo urediti za vsebine medgeneracijskega centra oziroma drugih podobnih storitev za starejše. Za izvajanje dnevnega ali celodnevnega programa domskega varstva pa bi bilo treba zagotoviti dodatne prostore, ki bi se na omenjeni lokaciji tudi lahko našli – še zlasti, ko se bodo v neki bližnji prihodnosti z gradnjo novega vrtca izpraznili prostori sedanjega.

V mirnopeški občini razmišljajo tudi o projektu Prostofer, v okviru katerega bi starejšim nudili brezplačne prevoze do zdravnika, lekarne, trgovine, pošte … Rupnikova pove, da se je občina že pogovarjala z izvajalcem in domačim upokojenskim društvom, a se do sedaj še niso dogovorili. »Društvo bo najprej preverilo potrebe na terenu, in če bo interes zadosten, se bomo potrudili, da naredimo kaj v tej smeri. Prostofer nedvomno pomeni mesečni strošek, prav tako najem ali nakup avtomobila, pri čemer bi morda lahko pridobili pomoč domačih sponzorjev, a vsekakor moramo o projektu temeljito razmisliti in se odločati na podlagi nujnosti in smiselnosti,« poudari.

DRUŠTVA SO DEJAVNA

Za starejše občane Občina Mirna Peč skrbi posredno s sofinanciranjem programov društev s področja socialnega varstva, kulture in športa, za kar letno skupaj nameni blizu 20.000 evrov. Zelo aktivni so v društvu upokojencev, Župnijska karitas in KORK Mirna Peč. Medobčinska humanitarna in invalidska društva zagotavljajo predvsem programe materialne in psihosocialne pomoči starejšim (plačilo položnic, zagotavljanje živil iz projekta donirana hrana, obiski in pogovor s starejšimi, skupina za samopomoč, izleti, srečanja starostnikov …).

V mirnopeški občini pa je doma tudi solidarnost, zato obstaja še veliko druge neformalne pomoči starejšim, za kar poskrbijo prostovoljci ali sosedje. Starejši so vključeni tudi v programe na področju športa in kulture. V zadnjih dveh letih je zelo zaživelo društvo Šola zdravja, kjer se mnogi vsako jutro dnevno pridno razgibavajo.

Članek je bil objavljen v 2. številki Dolenjskega lista 13. januarja 2022

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava