zoi, Hitrostno drsanje, ekipno zasledovanje, ženske

Kanadčanke z olimpijskim rekordom do zlata

Kanada hitrostno drsanje | Kanadčanke do zlata z olimpijskim rekordom. | Foto Guliverimage

Kanadčanke do zlata z olimpijskim rekordom.

Kanadske hitrostne drsalke so nove olimpijske prvakinje v ekipnem zasledovanju. Na ledeni ploskvi nacionalnega drsalnega ovala v Pekingu, tako imenovanega Ledenega traku, so v finalu ugnale Japonke ter slavile z novim olimpijskim rekordom. V boju za bron so Nizozemke premagale Rusinje, ki tekmujejo pod nevtralnimi simboli.

Ivanie Blondin, Valerie Maltais in Isabelle Weidemann, ki so zastopale Kanado, so dosegle olimpijski rekord s časom 2:53,44.

V finalu jim je koristil padec japonske drsalke v zadnjem krogu, ki je nato končala z zaostankom 11,03 sekunde. To je bila prva zlata medalja za Kanado v hitrostnem drsanju na Kitajskem. Japonke Ayano Sato, Miho Takagi in Nana Takagi, ki so v polfinalu dosegle olimpijski rekord, so na koncu osvojile srebro.

Antoinette de Jong, Marijke Groenewoud, Irene Schouten in 35-letna veteranka Ireen Wüst, ki so zastopale Nizozemsko, so osvojile bron. Wüstova je v Pekingu že postala olimpijska prvakinja na 1500 metrov, z zimskih iger ima šest zlatih, pet srebrnih in dve bronasti medalji.

Wüstova je tako prišla do svoje 13. olimpijske kolajne in se na lestvici najuspešnejših olimpijcev po kolajnah izenačila z nekdanjim norveškim biatloncem Olejem Einarjem Bjoerndalenom. Več od obeh, 15, jih ima le norveška tekačica na smučeh Marit Bjoergen.